Доступність посилання

ТОП новини

«Спадок режиму»: Порошенка оберігають охоронці Януковича (розслідування)


Нещодавно журналісти програми «Схеми» виявили, що охоронці, які тривалий час охороняли президента Віктора Януковича, тепер охороняють президента Петра Порошенка.

Ті ж самі люди, які роками виказували лояльність та відданість Януковичу до його втечі у Росію, котрі оберігали його спокій у Межигір’ї, та зрештою гарантували безпеку під час багатомільйонних протестів на Майдані, – тепер виказують лояльність та відданість Порошенку, який, власне, через цей проєвропейський протест та цю революцію з величезними людськими жертвами і прийшов до влади. Та очолив країну, яка тепер захищається від російської агресії.

Чи несе це якісь ризики з точки зору безпеки президента та держави? Чи лежить це виключно у площині морально-етичній? Оцінку цьому факту можуть дати читачі, компетентні органи та сам Петро Порошенко.

На Площі Слави у Києві оглядають кущі. Чергують люди із собаками. У журналістів шукають небезпечні предмети. 22 червня – День скорботи і вшанування пам'яті жертв війни в Україні. О 10-й ранку покласти квіти сюди приїде президент Петро Порошенко. Люди, які говорять «у руку», з навушником і характерним значком на піджаку, – співробітники Управління державної охорони (УДО). Фіксувати на відео вихід президента з авто працівники УДО забороняють. У колоні на чолі із президентом їх десятки. Під час цього заходу поруч із президентом «Схеми» помітили два знайомі обличчя охоронців.

Вже у редакції, зіставивши стоп-кадри з відзнятого матеріалу з архівними фото, з’ясували: ці двоє охоронців, які тепер супроводжують президента Петра Порошенка, як дві краплі води схожі на тих, що охороняли колишнього президента-втікача Віктора Януковича.

Ось ліворуч один із них поруч з Януковичем у вересні 2013 року на футбольному матчі Україна–Англія. Справа – поруч із Порошенком 22 червня 2016 року.

Ліворуч – другий, біля Віктора Януковича у квітні 2013 року під час відвідання науково-практичного медичного центру та у 2016 році поруч із Порошенком на Площі слави.

Невже Петро Порошенко, президент, який прийшов до влади через Революцію гідності, довірив своє життя тим самим людям, що оберігали Віктора Януковича?

Щоб це з'ясувати та ідентифікувати охоронців, «Схеми» надіслали запит та фотографії до Управління державної охорони. Але там однозначно дали зрозуміти, що допомагати журналістам у цій справі не будуть.

«На службу (роботу) в Управління державної охорони України приймаються на договірній основі громадяни України, здатні своїми діловими і моральними якостями, освітнім рівнем і станом здоров’я ефективно виконувати службові обов’язки. Відповідно до частини шостої статті 6 Закону України «Про захист персональних даних», не допускається обробка даних про фізичну особу, які є конфіденційною інформацією. Начальник Управління Валерій Гелетей», – ідеться у відповіді на запит.

Відтак через тиждень«Схеми» відвідали інший захід за участю Петра Порошенка – урочистості з нагоди Дня Конституції.

Журналісти помітили ще два знайомі обличчя. Їх вдалося ідентифікувати. Перший – це Віктор Володимирович Резніченко.

Зліва він поруч із Януковичем у 2010 році. Справа – поруч із Петром Порошенком 21 листопада 2014 року на Алеї героїв Небесної сотні.

Знайшлася і його сторінка в мережі Facebook. А ось кадри з відео, датованого 13 грудня 2013 року. Третій тиждень Євромайдану. Завершився безрезультатний «круглий стіл» із опозицією. Віктор Янукович тікає від преси. Віктор Резніченко з іншими працівниками УДО перегороджують шлях обуреним журналістам.

Охоронець Віктора Януковича Віктор Резніченко перегороджує шлях журналістам
Охоронець Віктора Януковича Віктор Резніченко перегороджує шлях журналістам

Уже через два місяці Віктор Янукович втече до Росії, а в його поспіхом покинутій резиденції залишаться матеріали та документи – чорна бухгалтерія усього господарства Януковича. Були там і дані про готівкові доплати його численній охороні.

На ресурсі Yanukovychleaks – інтернет-сайті, де зберігаються скановані документи з Межигір’я, – «Схеми» знайшли згадки і про Віктора Резніченка, який тепер оберігає Порошенка. Є відомості про отримання коштів у іноземній валюті: у загальному списку відділу особистої охорони навпроти його даних – 1250 доларів. Та заробітна плата за серпень 2011 року – 1250 доларів.

Саме у цей період – із 2008 по 2012 роки – охороною Віктора Януковича опікувався колишній громадянин Росії В’ячеслав Заневський. Він досі живе в Україні і погодився на інтерв’ю.

Із 2010 року він особисто відбирав охоронців у Службу безпеки президента (СБП). Цей окремий підрозділ Управління держохорони створений за Януковича. Тепер він опікується безпекою і Порошенка.

«Перше, що ми зробили, коли прийшли в Адміністрацію президента, провели відбір зі служби охорони президента. Тоді не було абревіатури СБП. Ми взяли найкращих», – пригадує В’ячеслав Заневський.

Заневський підтверджує: Янукович доплачував готівкою працівникам СБП Управління держохорони, бо ті отримували низьку зарплатню. Він впізнав відомість із доплатами.

«Це стара-стара відомість. Мабуть, це рік десятий. І чому вона до часів Майдану лежала – не зрозумілою. Яка була ставка в охорони? Від держави? Зарплата на той момент була від двох до шести тисяч гривень. Доплата була від 900 доларів до 1500-1600», – пояснює він.

Ще один ідентифікований охоронець Порошенка – Вадим В’ячеславович Чучковський.

На фото ліворуч він поруч із Віктором Януковичем 1 березня 2013 року після прес-конференції за підсумками трьох років на посту президента. Праворуч – поруч із Петром Порошенком на Алеї героїв Небесної сотні 21 листопада 2014 року.

А ще є кадри з відео відомої зустрічі Віктора Януковича і журналістів у Межигір’ї у 2011 році. Вадим Чучковський подає президентським гостям парасольки.

Тепер Чучковський не просто один із багатьох охоронців Петра Порошенка, а, за інформацією програми «Схеми», – заступник начальника його служби безпеки.

При цьому дані Вадима Чучковського, як і Віктора Резніченка, журналісти програми теж знайшли у документах із Межигір’я. На відміну від Резніченка, у Чучковського фігурують більші суми готівкової доплати – 1550 доларів на місяць. Очевидно, тому, що Чучковський у них значиться як керівник відділення.

Юристи Центру протидії корупції зазначають: такі доплати є неправомірною вигодою.

«У цьому випадку, я думаю, ми можемо говорити про отримання неправомірної вигоди. Я б не сказала, що це кримінальна відповідальність, зважаючи на суми, але адміністративна і дисциплінарна відповідальність. За це був передбачений кодексом про адміністративні правопорушення на той час штраф», – каже юрист Ольга Веретільник.

Юрист Ольга Веретільник
Юрист Ольга Веретільник

В Управлінні державної охорони знайшли, як пояснити те, що паспортні дані теперішніх охоронців Петра Порошенка фігурують у документах, знайдених у Межигір’ї. Згідно з відповіддю на запит, підписи зразка 2011 та 2016 років відрізняються: «Вадим Чучковський стверджує, що оприлюднений у базі YanukovychLeaks підпис, йому не належить. Зразок особистого підпису В. В. Чучковського, отриманого з копій документів Управління державної охорони України, надаємо в додатку до цього листа».

«Схеми» спробували поспілкуватися із Резніченком та Чучковським, однак вони від журналістів утекли.

Відповів за підлеглих начальник Управління державної охорони Валерій Гелетей. Саме він має бути відповідальним за підбір кадрів, тим паче для президента. Каже, що працюють ті ж самі, бо бракує професіоналів.

Начальник Управління державної охорони Валерій Гелетей
Начальник Управління державної охорони Валерій Гелетей

«Щоб стати професіоналом, один-два роки – це занадто мало. Тут потрібна школа, школа, яка передається з роками, школа, яка набувається, той досвід, який також не приходить, я не зможу взяти працівника міліції, працівника Національної гвардії і через півроку сказати, що цей військовослужбовець – професіонал, він виконує свої обов’язки високопрофесійно. Позбутися людей, які є професіоналами, але які працювали раніше з кимось, – це було б безглуздям», – пояснив Валерій Гелетей.

Інформації про те, що Чучковський та Резніченко у лютому 2014-го та під час трагічних подій на Майдані з якихось причин вже не перебували разом із Януковичем, не вдалось знайти. Більше того, одразу два джерела підтвердили, що всі охоронці перебували з Януковичем до останніх днів аж до його втечі, а з собою до Росії він взяв начальника своєї служби безпеки Костянтина Кобзаря і ще кількох охоронців. Решту ж охорони він просто розпустив.

Після Революції гідності і зміни влади країна потребувала очищення і нових ефективних керівників держави. Внаслідок люстрації втратили посади ті, хто за період правління Януковича понад рік перебували на керівних посадах, навіть на таких, як голова космічного агентства чи директор районного управління соціальної служби, – за співпрацю із Януковичем, якого більшість із них не бачила в обличчя. Але цих змін вимагав час і надії мільйонів на очищення влади. А тим часом охоронці Януковича, які супроводжували його цілодобово, гарантували його безпеку і охороняли його спокій у Межигір’ї, охороняють спокій тепер уже нового президента Петра Порошенка, який прийшов до влади завдяки Революції гідності.

«Схеми» намагалися отримати коментар Петра Порошенка. Через два тижні після письмового звернення надійшов лист за підписом голови його адміністрації Бориса Ложкіна, який повідомив, що це питання повністю у компетенції Управління держохорони. Тому наразі невідома офіційна позиція президента з цього приводу.

Генеральна прокуратура України відмовилася надати інформацію, чи допитували колишніх охоронців Януковича у справі розстрілів на Майдані.

Начальник УДО Валерій Гелетей і екс-радник Віктора Януковича з питань безпеки В’ячеслав Заневський мають однакову позицію: охоронці Януковича, які не втекли у Росію, – професіонали і служать Україні.

  • Зображення 16x9

    Максим Савчук

    Журналіст-розслідувач телевізійної програми проєкту розслідувань Радіо Свобода «Схеми». Автор книги «1937» про політичну та бізнесову діяльність Віктора Медведчука після Революції Гідності.

    Народився у селищі Баришівка на Київщині. Здобув освіту інженера в Національному транспортному університеті та філолога в Національному педагогічному університеті ім. М. Драгоманова. Працював у бюро журналістських розслідувань «Свідомо», у газеті «Україна молода», у програмі журналістських розслідувань «Знак оклику» на телеканалі ТВі.

    У 2015 році розслідування «Questions Raised Over Poroshenko’s Role In Valuable Kyiv Land Deal» («Таємниці землі президента Порошенка») потрапило до шорт-листу міжнародного конкурсу асоціації мовників AIB.

    Переможець конкурсу журналістських розслідувань ім. В. Сергієнка (2019 рік) із матеріалом «Зелена родина ру» (про кінобізнес Володимира Зеленського у Росії).

    У 2020 році здобув друге місце на конкурсі журналістських історій DataUp із матеріалом «Американська мрія Віктора Медведчука» (співавтори - Любомира Ремажевська та Олександр Чорновалов).

    Розслідування «Американська мрія Віктора Медведчука» перемогло на Національному конкурсі журналістських розслідувань. Оголошення переможців та нагородження відбулося під час фестивалю розслідувальної журналістики «Межигір’я Фест» в колишній резиденції експрезидента-втікача Віктора Януковича у вересні 2021 року.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG