Обмін полоненими є одним із питань, запланованих для обговорення під час переговорів Тристоронньої контактної групи, які відбудуться у Мінську 1 червня, повідомив представник України у групі, колишній президент України Леонід Кучма. Між тим, після звільнення Надії Савченко, у Росії продовжують утримувати за ґратами щонайменше 31 громадянина України. І це, зазначають правозахисники, лише ті, кого затримали і ув’язнили за політичними мотивами. Окрім них у полоні підтримуваних Росією сепаратистів залишається понад 100 українців, ще 665 вважають зниклими безвісти.
26-річний кримчанин Геннадій Афанасьєв, засуджений у Росії до семи років ув’язнення за так званою справою «терористів групи Сенцова». В ув’язненні він перебуває понад 2 роки – його затримали 9 травня 2014 року.
«Наразі Гена, як і всі в’язні перебуває у стані тривоги. Вони бачать, що звільнили Надю Савченко, радіють за неї, але також тривожаться за себе та своїх товаришів, які перебувають у російських в’язницях», – говорить Радіо Свобода мати Геннадія Афанасьєва – Ольга.
Зважаючи на сурові умови утримання, каже мати, їй дозволяють лише короткотермінові зустрічі з сином раз у півроку – востаннє бачила його 18 травня.
Зараз українська влада робить достатньо багато, вони докладають максимум зусиль, щоб всі вийшли на волю. Можливо, якби вони робили це раніше, було б краще, але вже є те, що єОльга Афанасьєва
«Приїхала просто підтримати сина, оскільки буквально два тижні тому його перевели до слідчого ізолятора «Лефортово». Для нього незрозуміло, для чого його перевели, і як далі просуватиметься справа», – зазначає вона.
Ольга Афанасьєва висловлює сподівання, що скоро її син повернеться, так само як і інші утримувані у Росії.
«Зараз українська влада робить достатньо багато, вони докладають максимум зусиль, щоб всі вийшли на волю. Можливо, якби вони робили це раніше, було б краще, але вже є те, що є», – каже Ольга Афанасьєва.
Президент України Петро Порошенко в інтерв’ю телеканалу «Інтер» повідомив, що з Росією існує попередня домовленість про можливість повернення додому засуджених у Росії громадян України Геннадія Афанасьєва і 74-річного Юрія Солошенка, якого у Росії звинуватили у шпигунстві і засудили до 6 років ув’язнення.
«Я далекий від того, щоб зараз давати будь-які дати чи називати багато прізвищ. Можу сказати тільки, що, за попередньою домовленістю, ми можемо розраховувати на повернення Афанасьєва й Солошенка», – сказав Порошенко.
У Росії речник президента Дмитро Пєсков заявляв, що між Москвою і Києвом обговорюється тема повернення до України її громадян, яких утримують у Росії, але не уточнив прізвищ тих, щодо кого такі переговори ведуться. А домовленості щодо прізвищ Солошенка та Афанасьєва він не підтвердив, зазначивши, що не володіє такою інформацією.
Афанасьєв написав прохання про помилування без визнання вини – адвокат
Між тим, адвокат Афанасьєва Олександр Попков підтвердив проекту Радіо Свобода Крим.Реалії, що утримувані у Росії українці Геннадій Афанасьєв і Юрій Солошенко написали прохання про помилування на ім’я президента Росії Володимира Путіна. За словами захисника кримчанина, Афанасьєв написав прохання за рекомендацією російської й української сторін. Але у документі відмовився визнавати свою провину.
Гена однозначно не хотів визнавати провину. І помилування його бентежило саме цим. І у самому проханні про помилування він не писав про визнання своєї провиниОлександр Попков
«Гена однозначно не хотів визнавати провину. І помилування його бентежило саме цим. І у самому проханні про помилування він не писав про визнання своєї провини», – зазначив Олександр Попков.
За його інформацією, зараз тривають двосторонні переговори про повернення до України Афанасьєва й Солошенка: в обох українських політв’язнів проблеми зі здоров’ям.
«Російська сторона пропонувала саме цей механізм через помилування. Там низка юридичних механізмів, які розглядалися. І, напевно, найпростіший і найменш ресурсномісткий і ресурсозатратний і був, можливо, через помилування», – каже Олександр Попков.
25 травня, у день звільнення Надії Савченко, він повідомив, що Геннадія Афанасьєва та Юрія Солошенка доставили до слідчого ізолятора «Лефортово» у Москві з колоній, де вони перебували. Він висловив сподівання, що це пов’язано з процесом екстрадиції їх до України. Міністерство закордонних справ України вже звернулося до російської сторони з проханням передати їх в Україну.
19 політв’язнів утримують у Криму, ще 12 у Росії – правозахисниця
Геннадій Афанасьєв та Юрій Солошенко – у числі 31 громадянина України, які після звільнення Надії Савченко продовжують перебувати у російському ув’язненні, каже Радіо Свобода голова правління Центру громадянських свобод (ЦГС) Олександра Матвійчук.
У ЦГС зазначають, що у Росії у так званій «справі кримських терористів» ув’язнені Олег Сенцов, Олексій Чирній, Олександр Кольченко та Геннадій Афанасьєв, у «чеченській справі» – Станіслав Клих та Микола Карпюк, а у «справі Євромайдану» – Олександр Костенко.
Окрім цього, зазначає Олександра Матвійчук, у так званій «справі шпигунів» російські слідчі переслідують Валентина Вигівського, Юрія Солошенка та Віктора Шура, у «справі карателя» – Сергія Литвинова, а у «тиску на Мустафу Джемілєва» – Хайстера Джемілєва.
Також, за інформацією правозахисників, в анексованому Криму вироків чекають 19 людей. У «справі 26 лютого» – Ахтем Чийгоз, Мустафа Дегерменджи, Алі Асанов, «у справі Євромайдану» – Андрій Коломієць, у «справі блогера» – Юрій Ільченко.
«Ми говоримо про 31 людину, яка переслідувана за політичними мотивами у Російській Федерації і в окупованому Криму. Це люди, які перебувають за гратами – 19 утримуються окупаційною владою у в’язницях Криму і 12 перебувають у в’язницях Російської Федерації», – говорить Олександра Матвійчук.
Після звільнення Надії Савченко є позитивні сигнали щодо можливого звільнення ще двох людей – це Геннадій Афанасьєв та Юрій Солошенко. Хоча тут дуже складно будувати якісь прогнози, адже це політичні рішенняОлександра Матвійчук
«Після звільнення Надії Савченко є позитивні сигнали щодо можливого звільнення ще двох людей – це Геннадій Афанасьєв та Юрій Солошенко. Хоча тут дуже складно будувати якісь прогнози, адже це політичні рішення, які ухвалюються у результаті складних перемов», – відзначає правозахисниця.
655 українців вважаються зниклими безвісти – Тандіт
Окрім 31 громадянина України, ув’язненого у Росії, сепаратисти на Донбасі утримують ще понад 100 українців, говорить Радіо Свобода радник голови СБУ Юрій Тандіт.
«Окрім 114 наших хлопців, яких незаконно утримують на тимчасово окупованій території Донецької та Луганської областей, 11 людей, за даними СБУ, вважаються заручниками, які незаконно перебувають на території Російської Федерації. Окрім цього для нас важливою є доля 655 безвісти зниклих наших хлопців», – говорить Тандіт.
Він висловлює сподівання, що невдовзі також будуть звільнені 25 українських полонених, яких утримують на Донбасі, в обмін на 50 сепаратистів.
Україна йде на компроміси, щоб звільнити, наприклад, 25 наших заручників. Ми готові були віддати 50 людейЮрій Тандіт
«Сподіваємося, що після певних процесів, які почали реалізуватися після домовленостей нашого президента, процес звільнення буде прискорений. Ми готові до реалізації кількох формул, про які я зараз не можу говорити. Але Україна йде на компроміси, щоб звільнити, наприклад, 25 наших заручників. Місія ОБСЄ підтвердила, що ми готові були віддати 50 людей. Але з того боку ніхто не цікавиться долею тих 50 людей, які підозрюються у злочинах проти цілісності України», – наголошу Юрій Тандіт.
У 2014 році Росія анексувала український Крим. Міжнародна спільнота не визнає це і вважає півострів і надалі українською територією.
Україна і Захід звинувачують Росію у підтримці проросійських сепаратистів на Донбасі. Москва ці звинувачення відкидає, заявляючи, що на Донбасі немає російських військових, але є «добровольці».
Також Москва заявляє, що не має ніяких зобов’язань за Мінськими угодами, бо підписувала їх не як учасник, а як «гарант», і не має наміру виконувати ці домовленості, зокрема і у частині звільнення утримуваних.
За час бойових дій на Донбасі, які тривають від квітня 2014 року, за оцінками ООН, там загинули близько 10 тисяч людей.