Доступність посилання

ТОП новини

Вибухи у Брюсселі: брати-смертники і зв’язки з нападами в Парижі


Озброєна бельгійська поліція на вулиці Брюсселя
Озброєна бельгійська поліція на вулиці Брюсселя

Бельгійські правоохоронці повідомили нові дані розслідування вівторкових нападів

Бельгії після вівторкових терактів у Брюсселі силовики повідомили нові подробиці розслідування. Двоє з нападників-смертників виявилися рідними братами, ще один – імовірно, розшукуваним у зв’язку з минулорічними нападами в Парижі. Четвертого, що лишився живим, іще шукають.

Вибухи у Брюсселі: брати-смертники і зв’язки з нападами в Парижі
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:02:52 0:00
ЗАВАНТАЖИТИ

Як повідомив федеральний прокурор Бельгії Фредерік Ван Лев, загиблими внаслідок нападів вважають не менш як 31 людину, але це число може зрости. Поранені близько 270 людей, дехто з них у важкому стані. Також загинули троє нападників-смертників.

Ібрагім Ель-Бакраві (л) і Халід Ель-Бакраві
Ібрагім Ель-Бакраві (л) і Халід Ель-Бакраві

Правоохоронці вже встановили особи кількох нападників, сказав прокурор. Зокрема, говорячи про поширену у вівторок фотографію трьох імовірних нападників на летовище «Завентем» із кадру камери відеоспостереження, він розповів: «Нападника в центрі фотографії – це один із двох смертників – встановили за відбитками пальців. Це Ібрагім Ель-Бакраві, народжений у Брюсселі 9 жовтня 1986 року, громадянин Бельгії».

Так само за відбитками пальців визначили і смертника, що підірвав себе у вагоні метро на станції «Мальбек» у центральній частині Брюсселя. «Це Халід Ель-Бакраві, брат Ібрагіма, народжений у Брюсселі 12 січня 1989 року, громадянин Бельгії. Обидва загиблі терористи мають важке кримінальне минуле, не пов’язане з тероризмом», – додав прокурор.

Наджим Ляшраві
Наджим Ляшраві

Пізніше агентства «Франс-прес» та «Асошієйтед прес» повідомили з посиланням на джерела, що аналіз ДНК встановив і особу третього смертника – другого з тих, хто підірвав себе на летовищі: за цими повідомленнями, що офіційно не підтверджені, то був Наджим Ляшраві, теж громадянин Бельгії. Він був у розшуку як підозрюваний фахівець із виробництва вибухових пристроїв для нападників у Парижі 13 листопада минулого року: його ДНК виявили на всіх тих пристроях.

«Невдачі» й відчай нападників

Тим часом досі невідомий третій чоловік на фото з аеропорту, його нині «інтенсивно розшукують». За словами силовиків, він утік, залишивши в залі сумку з найсильнішою бомбою, та вона спрацювала пізніше, ніж планували нападники – вже після евакуації, коли в залі були лише сапери, тому той вибух не спричинив нового лиха.

Як повідомив федеральний прокурор Федерік Ван Лев, трьох нападників з аеропорту впізнав на фото водій таксі, який підвіз їх туди, і повідомив поліції про адресу, де ті сідали в авто. Там при обшуку знайшли ще 15 кілограмів вибухівки та інші хімікати, а також гвіздки, якими нашпиговують вибухові пристрої, та інше необхідне для виготовлення бомб.

Бельгійська газета DH до цього додає, але посилається на неназвані джерела, що, можливо, помилка диспетчера служби таксі відвернула ще більші жертви: за цим повідомленням, що офіційно не підтверджене, нападникам прислали менше авто, ніж вони замовляли, і одну з важких сумок вони мусили лишити вдома…

А у смітнику поруч із помешканням, де готували свої бомби нападники, знайшли і комп’ютер, додав прокурор; у ньому був ніби заповіт Ібрагіма Ель-Бакраві: той написав, що перебуває в нерозсудливому поспіху, не знає, що далі робити, що його скрізь розшукують і він уже не почувається в безпеці і, якщо зволікатиме, може «закінчити в камері поруч із ним». Із ким саме, не сказано; вочевидь, ідеться про затриманого днями в одній із околиць Брюсселя Салаха Абдеслама – як вважають, причетного до нападів у Парижі і спільника Наджима Ляшраві. Є припущення, що саме цей арешт прискорив здійснення нападів у Брюсселі.

Брюссель після атак
Брюссель після атак

«Турецький слід»

Водночас у Туреччині президент Реджеп Тайїп Ердоган заявив, що одного з брюссельських нападників затримували минулого літа в турецькому місті Ґазіантеп біля кордону з Сирією, й депортували. «14 липня 2015 року ми нотою повідомили посольство Бельгії про це. Але, незважаючи на наше попередження, що ця особа – іноземний терорист, влада Бельгії не змогла знайти його зв’язків із тероризмом. Ми депортували його до Нідерландів на його прохання і повідомили про це», – заявив президент. Він не уточнив, про кого йдеться, але у президентській канцелярії повідомили, що то був Ібрагім Ель-Бакраві.

У Бельгії міністр юстиції Кун Генс, за повідомленням, підтвердив, що Ібрагім Ель-Бакраві був депортований до Нідерландів, але дальших подробиць цієї справи не навів.

Тим часом у Бельгії оголошена триденна жалоба за загиблими. Брюссель потроху оговтується від нападів. У місті вже працює частина ліній метро, що не проходять через місце вибуху, та інший транспорт. Але аеропорт залишиться закритим принаймні до п’ятниці.

Вибухи у Брюсселі: брати-смертники і зв’язки з нападами в Парижі
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:03:20 0:00

На цю ж тему:

23.03.2016
Брюссель оговтується від трагедії. ЄС закликає до негайних антитерористичних кроків

Є вірогідність нових «чорних планів» терористів «Ісламської держави» в Європі – аналітики далі

  • Зображення 16x9

    Сергій Драчук

    Почав співпрацю з Радіо Свобода з самого початку 1990-х, із 1992-го – постійно, спершу в Києві, з 1995-го – в штаб-квартирі в Празі.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG