Доступність посилання

ТОП новини

Земля Нестора Шуфрича (розслідування)


За допомогою земельної ділянки Шуфрича донецька фірма отримала додаткових 47 мільйонів гривень кредиту у банку друга сина Януковича, які назад так і не повернула

Нестор Шуфрич – доволі відомий український політик і за сумісництвом бізнесмен. Після Майдану він обрався у Верховну Раду за списком «Опозиційного блоку».

З-поміж багатьох активів у родини Шуфрича є 8 гектарів землі на мальовничому березі Дніпра під Києвом. Як з’ясувалося, за допомогою цієї землі донецька фірма отримала додаткових 47 мільйонів гривень кредиту у банку друга сина Януковича, які так і не повернула.

Постраждалі – вкладники збанкрутілої фінустанови, що стоять у черзі по свої гроші. Про кредитного спритника, що сидить у Раді, – у розслідуванні програми «Схеми», спільного проекту Радіо Свобода та телеканалу «UA:Перший».

Жовтень 2014 року, ніч перед парламентськими виборами, штаб «Опозиційного блоку». Регіонали, які вісім місяців тому не втекли разом із Януковичем, у солодкому передчутті отримання нових депутатських мандатів. Це унеможливить проведення негласних слідчих дій та притягнення їх до відповідальності без згоди депутатської більшості.

Нестор Шуфрич розповідає про спілкування з Миколою Азаровим: «Так, з Миколою Яновичем по телефону спілкувався. Запитав його про здоров’я і висловив бажання, що ситуація в країні – соціальна, економічна – повернеться до такої, як було при ньому».

Нестор Шуфрич, один із найяскравіших представників попередньої влади, зберігає спокій і впевненість. У правоохоронних органів питань до нардепа немає.

Різкі висловлювання і бійки, які забезпечили Нестору Шуфричу впізнаваність, залишають у тіні іншого Шуфрича – бізнесмена. Хоча його бізнес доволі потужний і різноманітний.

Видання «Форбс» оцінює статки Шуфрича у 219 мільйонів доларів, він посідає 20-е місце у Топ-100 найбагатших українців. «Форбс» пише, що Шуфрич залишається співвласником найбільшої приватної нафтогазовидобувної компанії «Нафтогазвидобування».

Його родина опікується футбольним клубом «Говерла». А зовсім нещодавно програма «Схеми» з’ясувала, що депутат володіє ще й акціями Київського річкового порту, який чекає на реконструкцію.

Журналісти програми «Схеми» натрапили на цікаву історію, пов’язану із Нестором Шуфричем та виведенням грошей із банку друга сина Януковича.

В афері використали ось цю ділянку – це 8 гектарів дорогоцінної землі під Києвом, що належить родині Шуфрича. Нині її ринкова вартість – це десятки мільйонів гривень, вагомий актив нардепа.

Ділянка родини нардепа Нестора Шуфрича у Козині під Києвом
Ділянка родини нардепа Нестора Шуфрича у Козині під Києвом

Друга складова афери – «Південкомбанк». Зараз він у стані ліквідації.

Свої найкращі часи банк пережив у період президентства Януковича. Експерти пов'язують успіхи «Південкомбанку» товариськими стосунками екс-голови наглядової ради Руслана Циплакова та Віктора Вікторовича Януковича – нині покійного сина колишнього президента.

Руслан Чорний, шеф-редактор інформаційного агентства «Фінансовий клуб», зазначає: «Циплаков був у дружбі з молодшим сином Януковича, у них був спільний інтерес, вони займалися гонками, тачками. Сам Циплаков, користуючись знайомством із Януковичем, з ноги відкривав двері кабінетів».

Руслан Чорний: «Циплаков, користуючись знайомством з Януковичем, з ноги відкривав двері кабінетів»
Руслан Чорний: «Циплаков, користуючись знайомством з Януковичем, з ноги відкривав двері кабінетів»

Де перебуває Руслан Циплаков зараз, невідомо. Банком керує уповноважена особа Фонду гарантування вкладів. Її завдання – знайти кошти, щоб розрахуватися з потерпілими вкладниками.

Неповернутий кредит у 117 мільйонів гривень плюс відсотки – загалом понад 156 мільйонів гривень. Така сума безслідно зникла з «Південкомбанку» перед введенням тимчасової адміністрації. І тут виринає ім’я Нестора Шуфрича. Ось спрощена схема того, що відбулось.

Із матеріалів судової справи. 17 липня 2012 року маловідома донецька фірма «Алітек» взяла кредит у «Південкомбанку» у розмірі 70 мільйонів гривень під 17% річних терміном на один рік. Трохи згодом «Алітек» взяв у банку ще 47 мільйонів. Під ці додаткові кошти Нестор Шуфрич і заклав свою ділянку площею 8 гектарів у місті Козині, виступив поручителем. У разі неповернення боргу банк може забрати землю.

Але зрештою «Алітек», який опинився на окупованій території, коштів прогнозовано не повернув. А власну ділянку у Козині Шуфрич вивів з-під застави рішенням Апеляційного суду Київської області у 2014 році, коли у банку почалися проблеми. Таким чином банк не отримав ні 150 мільйонів гривень (це включно із відсотками), ні землі Шуфрича.

Юрист Роман Маселко резюмує, що виведення з-під застави ділянки Шуфрича є алогічним
Юрист Роман Маселко резюмує, що виведення з-під застави ділянки Шуфрича є алогічним

Юрист Роман Маселко звертає увагу на те, що земельна ділянка була виведена з-під застави без договору із банком про розірвання іпотеки Шуфричем у 2013 році. І попри це, у 2014 році Апеляційний суд Київської області за позовом Шуфрича визнав іпотеку припиненою. Суд встановив, що банк листувався із Шуфричем та інформував про виведення ділянки з іпотеки.

«Виникла така підозра, що документи, рішення кредитного комітету про те, щоб вивести цю земельну ділянку з іпотеки, яка є алогічною, далі всі ці звернення про те, що зявитися туди-то, туди-то – вони ж є в простій письмовій формі, вони особливо ніде не реєструються, і довести, що вони справді були, доволі тяжко», – зазначає юрист.

Від початку цю землю, зазначають юристи, родина нардепа отримала не без скандалів. «Незаконність цього розпорядження якраз і полягає в тому, що земельні ділянки, розташовані в межах села, а Обухівська РДА видала цю землю, незважаючи на те, що вона в межах села. Тому воно все є незаконне», – розповідає юрист Артур Резник.

«Схеми» пройшли складний шлях, аби запитати народного депутата Шуфрича про те, як він пояснить те, що з «Південкомбанку» було виведено чималу суму під заставу його ділянки, яка зрештою залишилася у нього.

На робочому місці – у парламенті – депутата ми так і не застали. Дані про реєстрацію з сайту Верховної Ради показали, що під час шести реєстрацій минулого тижня Шуфрич був присутнім лише один раз, а в кулуарах він не з’являвся. При цьому його прес-секретар заявила про неможливість зустрічі з народним обранцем.

Але попри брак часу на парламент та спілкування з журналістами, в п'ятницю увечері Нестор Шуфрич з’явився в ефірі політичного шоу «Шустер Лайв». Тож знімальна група «Схем» вирушила туди.

Журналіст «Схем» увесь тиждень намагався поспілкуватися з народним депутатом Нестором Шуфричем у Верховній Раді, однак впіймати його вдалося лише під час зйомок політичного шоу «Шустер Лайв»
Журналіст «Схем» увесь тиждень намагався поспілкуватися з народним депутатом Нестором Шуфричем у Верховній Раді, однак впіймати його вдалося лише під час зйомок політичного шоу «Шустер Лайв»

Нестор Шуфрич переконує, що його підставили

Під час перерви у шоу нардепу все ж довелося поспілкуватися з журналістом «Схем». Він розповів просто-таки детективну історію про оборудку з банком: «Ми виступали з договором поруки за фірму, яка повернула кредит. І ми були дуже здивовані, що договір іпотеки не було розірвано і що під цей договір хтось інший взяв кредит – просто скористалися ситуацією». На запитання до Нестора Шуфрича, як можна було укласти договір іпотеки без нього самого і без його підпису, нардеп Шуфрич відповів: «Я думаю, що елементарно. Якщо є відповідні зв'язки, це реально. Це якраз є тим питанням, з яким я доручив розібратись нашим адвокатам».

Чи можна повірити в те, що Нестора Шуфрича, народного депутата від Партії регіонів, підставили під час правління країною Партією регіонів, використавши банк, пов'язаний із Партією регіонів? І чому нардеп заявив про це лише тоді, коли стало зрозуміло, що банк ліквідують і його землю можуть забрати за борги?

  • Зображення 16x9

    Максим Савчук

    Журналіст-розслідувач телевізійної програми проєкту розслідувань Радіо Свобода «Схеми». Автор книги «1937» про політичну та бізнесову діяльність Віктора Медведчука після Революції Гідності.

    Народився у селищі Баришівка на Київщині. Здобув освіту інженера в Національному транспортному університеті та філолога в Національному педагогічному університеті ім. М. Драгоманова. Працював у бюро журналістських розслідувань «Свідомо», у газеті «Україна молода», у програмі журналістських розслідувань «Знак оклику» на телеканалі ТВі.

    У 2015 році розслідування «Questions Raised Over Poroshenko’s Role In Valuable Kyiv Land Deal» («Таємниці землі президента Порошенка») потрапило до шорт-листу міжнародного конкурсу асоціації мовників AIB.

    Переможець конкурсу журналістських розслідувань ім. В. Сергієнка (2019 рік) із матеріалом «Зелена родина ру» (про кінобізнес Володимира Зеленського у Росії).

    У 2020 році здобув друге місце на конкурсі журналістських історій DataUp із матеріалом «Американська мрія Віктора Медведчука» (співавтори - Любомира Ремажевська та Олександр Чорновалов).

    Розслідування «Американська мрія Віктора Медведчука» перемогло на Національному конкурсі журналістських розслідувань. Оголошення переможців та нагородження відбулося під час фестивалю розслідувальної журналістики «Межигір’я Фест» в колишній резиденції експрезидента-втікача Віктора Януковича у вересні 2021 року.

XS
SM
MD
LG