Доступність посилання

ТОП новини

Україна і Туреччина «замінюватимуть» одна одній Росію


Президент України Петро Порошенко (праворуч) під час зустрічі з президентом Туреччини Реджепом Ердоганом у Києві. Березень 2015 року
(©Shutterstock)
Президент України Петро Порошенко (праворуч) під час зустрічі з президентом Туреччини Реджепом Ердоганом у Києві. Березень 2015 року (©Shutterstock)

Українська і турецька сторони готові пожвавлювати взаємну торгівлю на противагу санкціям Росії і розвивати військову співпрацю

Київ – Пожвавлення українсько-турецької співпраці є вигідним як з економічної, так і з політичної точки зору після того, як Україна, а віднедавна і Туреччина, зазнали тиску з боку Росії та втратили її ринки. Про це говорять і урядовці, й недержавні експерти. Україна пропонує турецькій стороні постачати продовольство, Туреччина – морську та військово-технічну співпрацю. За прогнозами, угоди про пожвавлення співпраці підпишуть глави двох держав під час візиту до Туреччини президента України Петра Порошенка. Утім, наразі продаж українських товарів до Туреччини становить лише кілька відсотків від загального обсягу експорту.

Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:05:07 0:00
ЗАВАНТАЖИТИ
Олексій Павленко
Олексій Павленко

Україна готова збільшити експорт продукції аграрного сектору до Туреччини і виступити гарантом її продовольчої безпеки після того, як Росія почала згортати з нею торгівлю після інциденту з російським літаком, збитим у турецькому повітряному просторі. Про це заявив міністр аграрної політики України Олексій Павленко.

У структурі експорту до Туреччини переважають зернові злаки, вітчизняний АПК може як мінімум удвічі збільшити експорт цієї продукції
Олексій Павленко

«Зараз у структурі нашого експорту до Туреччини переважають зернові злаки, насіння олійних культур та олія. Враховуючи хороший врожай зернових, вітчизняний АПК може як мінімум удвічі збільшити експорт цієї продукції на ринок Туреччини. Не менш перспективні – поставки олії. Україна посідає перше місце у світі з виробництва та експорту соняшникової олії… До Туреччини за останні десять місяців було експортовано олії майже на 75 мільйонів доларів, хоча це далеко не межа наших можливостей», – написав Павленко в соцмережах.


Пізніше міністр уточнив, що по деяких позиціях Україна може збільшити свій експорт до Туреччини втричі.

Дмитро Медведєв
Дмитро Медведєв

​Застосування Росією торговельних санкцій щодо Туреччини дають Україні шанс поліпшити свої позиції на турецькому ринку продовольства, таких висновків дійшли у компанії «УкрАгроКонсалт», пише видання New York Times після того, як у вівторок прем’єр-міністр Росії Дмитро Медведєв затвердив рішення ввести санкції відносно Туреччини у відповідь на знищення російського бомбардувальника Су-24, який, за версією Анкари, порушив турецький кордон.

Аналітики вважають, що і Туреччина, у свою чергу, може відмовитися від імпорту продовольства з Росії

Представники «УкрАгроКонсалт» повідомили, що частка української пшениці на турецькому ринку знизилася за останні п’ять років на 50%, а в сезоні 2014-2015 років склала лише 2,7%.

«Схожа ситуація склалася і на ринку кукурудзи: до погіршення відносин із Росією Туреччина скоротила імпорт української кукурудзи на 75% в порівнянні з сезоном 2010-2011 років», зауважують аналітики.

Туреччина традиційно імпортує високоякісне зерно і виробляє з нього борошно, яке потім у великих обсягах експортує на Близький Схід і в Західну Європу.

Експерти: погіршення взаємин з Росією – нагода для України і Туреччини тісніше співпрацювати

Ігор Семиволос
Ігор Семиволос

Російські санкції проти Туреччини та українських виробників є доброю нагодою для української та турецької сторони компенсувати втрати за рахунок одне одного та зміцнити політичну співпрацю, заявив Радіо Свобода директор Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос.

Україна може скористатися ситуацією і отримати надійного політичного союзника та економічного партнера в Чорноморському басейні
Ігор Семиволос

«Це передовсім політичний жест, в якому, проте, є вагомий економічний компонент. Україна може скористатися ситуацією і отримати надійного політичного союзника та економічного партнера в Чорноморському басейні. Це дуже допоможе Україні в майбутньому. Не можу говорити про якісь конкретні товари, у торгівлі яких зацікавлені сторони: під час запланованого візиту українського президента Петра Порошенка до Туреччини перелік товарів та послуг з обох боків покладуть на стіл переговорів», – підсумовує аналітик.

Андрій Новак
Андрій Новак

Від пожвавлення співпраці з Туреччиною виграє передовсім українське сільське господарство, прогнозує голова Комітету економістів України Андрій Новак.

Агресивні дії Росії об’єднали українські та турецькі інтереси. Це дає великі шанси для українського АПК
Андрій Новак

«Агресивні дії Росії об’єднали українські та турецькі інтереси. Це дає великі шанси для українського АПК, який зазнає певних збитків через те, що Росія припиняє імпорт українських продуктів харчування, – припускає економіст. – Україна ж, натомість, дуже зацікавлена в широкому спектрі продукції з Туреччини, зокрема, в галузі машинобудування та легкої промисловості, тому торгівля двох держав наступного року активізується».

На думку Новака, навряд чи відбудеться зростання українського експорту до Туреччини удвічі за один рік (як це припускають в уряді), бо турецький ринок досить конкурентний, і «щоб зайняти там нішу, треба попрацювати». Водночас, додає економіст, можна говорити про зростання обсягів українсько-турецької торгівлі «на кілька десятків відсотків».

Міністерство аграрної політики та продовольства України оцінило обсяг експорту сільгосппродукції з України до Туреччини за січень-жовтень 2015 року на суму 566 мільйонів доларів.

Утім, сторони не мають наміру обмежуватися торгівлею продовольством.

Так, Україна і Туреччина домовилися про розвиток морської промисловості для посилення безпеки та захисту акваторії Чорного моря, повідомляє прес-служба українського державного оборонного концерну «Укроборонпром».

«Україна і Туреччина спільно побудують морську промисловість для посилення безпеки та захисту в акваторії Чорного моря. Цей напрямок буде одним із ключових аспектів співробітництва між країнами», – йдеться у повідомленні. Заступник гендиректора із зовнішньоекономічної діяльності «Укроборонпрому» Денис Гурак уточнив, що підприємство вирішило залучати іноземні інвестиції для розвитку вітчизняного оборонно-промислового комплексу за міжнародними стандартами.

Реджеп Ердоган
Реджеп Ердоган

Турецькі компанії будуть залучені до відновлення територій Донбасу, які постраждали в результаті бойових дій. Про це ще восени говорив президент Туреччини Реджеп Ердоган. Він також додав, що будівельні компанії Туреччини за період незалежності України здійснили проектів в країні на 4,5 мільярди доларів, і мають намір продовжувати інвестиції. Минулого року Україна і Туреччина вели переговори про будівництво українською стороною турецьких газових сховищ та про вільний прохід суден зі скрапленим газом для України через середземноморські протоки у турецьких територіальних водах.

Детальніше Україна і Туреччина домовляться про поглиблення співпраці на зустрічі президентів обох держав. Президент Петро Порошенко на початку наступного року відвідає з візитом Туреччину, про це він повідомив після переговорів із Реджепом Таїпом Ердоганом на паризькому екологічному саміті.

«Ми чекаємо від цього візиту прориву. Буде продемонстрована низка напрацювань в питаннях економічного, політичного та безпекового співробітництва», – анонсував Порошенко. У Twitter він відзначив, що їде до Анкари на запрошення турецького президента.


Глави держав також домовилися про активізацію торговельно-економічної співпраці України та Туреччини, зокрема про проведення десятого засідання Міжурядової українсько-турецької комісії зі співробітництва.


На цю ж тему:

01.12.2015
Тюркський фронт. Чому Україні варто дружити з тюркським світом

Якщо російсько-турецький конфлікт зайде далеко, тюркські пострадянські держави можуть стати для російського керівництва «п’ятою колоною» далі
  • Зображення 16x9

    Євген Солонина

    На Радіо Свобода працюю журналістом з 2008 року.  Народився 1979 року в місті Мелітополь Запорізької області. Закінчив факультет журналістики Запорізького Національного університету. Як журналіст найбільше цікавлюся економічною, екологічною та соціальною тематикою. На дозвіллі захоплююся садівництвом та альпінізмом.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG