50 років тому на екрани вийшов фільм Михайла Ромма, що показав очевидну подібність радянського та німецького тоталітаризму. Стрічка Ромма викликала в пам'яті недавні радянські реалії, зокрема, сталінські репресії, придушення інакомислення, але говорила про це алегорично, «езоповою мовою».
За перші 11 місяців прокату двосерійний документальний фільм подивилися 22 мільйони глядачів. Такий інтерес пояснювався і бажанням багатьох розібратися у сталінському тоталітаризмі, засудженому в 1956 році на 20-му з'їзді комуністичної партії Микитою Хрущовим. Це зрозумів головний ідеолог влади Михайло Суслов, який особливо просунувся за Леоніда Брежнєва, що змінив Хрущова у 1964 році.
Суслов вилучив фільм з прокату, а коли книгу про фільм за окриком з ЦК зняли з друку, так пояснив режисерові ухвалене рішення: «Фільм подивилися мільйони і забули, а сотні відкриють книгу і почнуть думати». Книгу видали майже 40 років по тому в Росії і в Німеччині. Це було вже за часів перебудови.
Фільм «Звичайний фашизм» створений за ідеєю і сценарієм Юрія Ханютіна (він помер у 1978 році в Москві) і кінокритика Майї Туровської, яка з 1992 року живе у Мюнхені. Туровська – відома і шанована російська театрознавець, історик кіно, сценарист і культуролог. Нині Туровській 90 років, але вона продовжує активну діяльність: в останні роки видала в Росії і за кордоном кілька книг. У 1995 році Туровська була куратором грандіозної виставки «Берлін – Москва», а в 2002 році взяла участь у роботі журі Берлінського кінофестивалю.
В останні місяці мені вдалося двічі зустрітися з Майєю Туровською в Мюнхені. Ми говорили про «Звичайний фашизм» – про фільм і про історичне явище взагалі.
Майя Туровська: «Ми ставили питання, як звичайна людина з вулиці стає учасником системи»
Оригінал матеріалу – на сайті Російської служби Радіо Свобода