Віктор Воробйов
Крим продовжує святкувати річницю «приєднання» до Росії. 18 березня, рівно рік тому, президент Володимир Путін підписав міждержавний договір про приєднання Криму і Севастополя до складу Російської Федерації. Якщо для чималої частини кримчан ця подія стала втіленням довгих мрій, то для рідних і близьких похованого 18 березня Решата Аметова – це, насамперед, день пам'яті зі сльозами на очах.
Місце компактного проживання кримських татар у мікрорайоні Курци під Сімферополем. Опівдні сюди на одну з вулиць з'їжджаються машини. Вони зупиняються біля двоповерхового будинку, який кілька років тому збудував 38-річний Решат Аметов. З авто виходять переважно літні жінки в хустках і чоловіки в тюбетейках – рідні та близькі Аметова.
Чоловіка, який влаштував одиночний пікет на площі Леніна в Сімферополі проти російського вторгнення до Криму в розпал березневих подій минулого року, викрали рік тому. За повідомленнями очевидців, це зробили представники так званої самооборони Криму, що чергували тоді в центрі Сімферополя. 15 березня 2014 року тіло активіста зі слідами тортур було виявлене біля села Земляничне Білогірського району. Через три дні Решата Аметова поховали на сімферопольському кладовищі. Замовники і виконавці злочину досі не знайдені. А нещодавно і зовсім з'ясувалося, що розслідування кримінальної справи призупинене. У Решата залишилися дружина Заріна і троє маленьких дітей.
У день пам'яті на дуа (в перекладі з кримськотатарської – молебень) в будинку родини Аметова зібралися близько 30 осіб. Згідно з традицією, жінки за окремим столом – на першому поверсі будинку, чоловіки – на другому. Мама Решата Рефіка-ханум зустрічає гостей біля будинку, на її очах сльози. Дружина покійного Заріна підносить каву.
«Ми запросили родичів, сусідів, тих, з ким дружив Решат», – розповідає старший брат Решата Аметова Рефат Аметов. Він веде власне розслідування злочину, при цьому активно співпрацюючи зі слідством. Рефат Аметов вважає, що для розкриття резонансного вбивства необхідна політична воля згори.
До хати заходить літній чоловік у костюмі та краватці – це місцевий мулла Нурі-ага, який читатиме дуа. «Сьогодні ми зібралися з нагоди річниці смерті Решата Аметова. У цей день поминають людину, читають Коран, щоб Всевишній простив його гріхи, а дітям – дав терпіння», – розповів мулла.
Церемонія молебню тривала близько години, після чого присутніх пригостили різними стравами. У найближчу п'ятницю в центральній мечеті Сімферополя Кебір-Джамі відбудеться молебень пам'яті Решата Аметова.
«Ми цілували бюлетені»
У той момент, коли рідні поминали Аметова, на головній площі кримської столиці, де активіста востаннє бачили живим, починалося дійство, присвячене річниці «Кримської весни».
На вечір тут під численними російськими, кримськими і георгіївськими прапорами зібралися кілька тисяч людей.
«Ми повернулися додому!», – періодично повторював ведучий зі сцени, зриваючи оплески присутніх.
Коли на екранах почали транслювати звернення Володимира Путіна, присутні почали аплодувати ще сильніше. «Рівно рік тому в ці дні Росія, російський народ продемонстрував дивовижну зібраність, дивовижний патріотизм у підтримці кримчан і севастопольців повернутися до рідних берегів», – сказав президент Росії у своєму зверненні з Москви.
«У цей день рік тому я плакала від радості, здійснилась моя мрія, ми повернулися додому», – ділиться враженнями з кореспондентом «Крим.Реалії» жінка з російським прапором в руках.
В мире дерзости и предательства есть приятное обстоятельство: Крым российским стал – это здорово!
«А ми не тільки плакали, але й цілували бюлетені (на «референдумі» 16 березня – ред.), – розповідає інша жінка. Після цього вона раптом починає говорити віршами: «В мире дерзости и предательства есть приятное обстоятельство: Крым российским стал – это здорово!».
Поруч стоїть група з шести людей – на честь свята вони п'ють коньяк з одноразових стаканчиків, не звертаючи увагу на поліцейських і заборону вживати спиртне в публічному місці. «Сьогодні – велике свято», – виправдовуються вони.
«Спасибі за Кримнаш», – демонструє плакат чоловік.
Біля входу на територію площі молоді люди продають триколори: за 50, 100 і 200 рублів. На сцені ансамбль російської армії виконує народні пісні. Артистам підспівують глядачі, хтось пританцьовує.
Захід завершується феєрверком.
18 березня влада Криму оголосила вихідним днем. Крім святкового концерту на площі Леніна, в центрі міста пройшов парад сімферопольського гарнізону Чорноморського флоту Росії. А на території аеродрому льотного клубу в Сімферополі організували виставку різних літаків і вертольотів, а також техніки МНС Росії.
Оригінал матеріалу – на сайті «Крим.Реалії»