18 лютого на комітетських слуханнях з проблем внутрішньо переміщених осіб голова Державної міграційної служби України Сергій Радутний з жалем зазначив, що запити, які міграційна служба подає в Крим для ідентифікації кримчан, залишаються без відповіді. За словами Радутного, подібні запити у Федеральну міграційну службу Росії необхідні ДМСУ для виготовлення документів для переселенців із Криму. Однак правозахисники побоюються, що подібні запити відкриють окупантові особисті відомості про кримчан і переселенців, які виїхали на материк.
За словами кримського юриста В'ячеслава Ломброзо, запити Міграційної служби України в Крим автоматично надають окупаційній владі інформацію про кримчан, які виїжджають на материк, а також про переселенців, які отримують адміністративні послуги, пов'язані з отриманням паспорта громадянина України, закордонного паспорта і всіх пов'язаних з цим операцій.
«Не виключаю, що передається й інша інформація. Для того, щоб з'ясувати це, громадська організація «Кримська хвиля» надіслала на адресу ДМСУ відповідний запит», – розповів Ломброзо.
Юрист відзначає, що подібні дії міграційної служби порушують закон України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території». А саме, статтю дев'яту, згідно з якою будь-які зв'язки і взаємини держорганів, а також їхніх посадових осіб з інституціями, створеними окупантами, неприпустимі.
«Такі відносини допускаються лише для забезпечення національних інтересів України і для захисту прав і свобод її громадян, виконання міжнародних договорів і відновлення на тимчасово окупованій території конституційного ладу України. Очевидно, що, направляючи запити органам окупаційної влади з метою ідентифікації особи, ДМСУ явно не переслідує жодної мети, передбаченої частиною четвертою дев'ятої статті зазначеного закону», – підкреслює Ломброзо.
За його словами, передача персональних відомостей про людину без її згоди – це вже порушення її прав. Погіршує становище те, що ці відомості передаються країні-агресору, влада якої може розшукувати кримських проукраїнських активістів, які намагалися протистояти окупації, збираючись на мирні акції та мітинги.
«Це вже ваші люди, робіть з ними, що хочете»
На думку правозахисника Бориса Бабіна, заява пана Радутного означає, що навіть в умовах російської агресії та окупації Криму ні органи ДМСУ, ні органи будь-якої іншої держструктури України не змогли зробити переоцінку цінностей.
Для цих органів отримання у відповідні терміни формальної відповіді на формальний запит важливіше, ніж Батьківщина. Як не дивно, немає ніякої корупційної підосновиБорис Бабін
«Для цих органів отримання у відповідні терміни формальної відповіді на формальний запит важливіше, ніж Батьківщина, ніж здоровий глузд. При цьому пан Радутний навряд чи симпатизує окупантам, бо він у своєму виступі щиро обурювався, що на запити до Криму не надходили відповіді. Як не дивно, немає ніякої корупційної підоснови – ніхто не заплатить ні за запит до Криму, ні за його відсутність», – зазначає Борис Бабін.
За словами експерта, запити до Криму для ідентифікації кримчан загрожують не стільки переселенцям, скільки громадянам України, які живуть у Криму. «Окупаційна влада, звичайно, створює «чорні списки» громадських активістів і неблагонадійних осіб. Ось такий запит і стане підставою для занесення особи в «неблагонадійні».
Така «здача» своїх громадян – це сигнал росіянам. Мовляв, це вже ваші люди, робіть з ними, що хочетеБорис Бабін
Адже мова не про громадських активістів і протестувальників, а про простих громадян, які вирішили і далі підтримувати зв'язок з нашою державою. Крім того, така «здача» своїх громадян окупантам – це своєрідний сигнал росіянам. Мовляв, це вже ваші люди, робіть з ними, що хочете», – підкреслив Бабін.
Журналіст «Крим.Реалії» надіслав інформаційний запит до Державної міграційної служби України з проханням прокоментувати ситуацію ще 23 лютого, однак відповіді на запит не отримав досі.
Оригінал матеріалу – на сайті «Крим.Реалії»
На цю ж тему: