Доступність посилання

ТОП новини

У Сербії через візит Путіна перекроїли історичний календар


Президент Росії Володимир Путін
Президент Росії Володимир Путін

Белград – До Сербії цього тижня має прибути президент Росії Володимир Путін. Через його візит день визволення Белграда відзначатимуть на чотири дні раніше від історичної дати. На честь Путіна вперше за майже 30 років ще й влаштовують військовий парад.

Столицю колишньої Югославії й нинішньої Сербії звільнили від нацистів 20 жовтня 1944 року. В операції разом брали участь солдати Третього українського фронту Червоної армії та двох корпусів Народно-визвольного війська Югославії. Однак цього року річницю відзначатимуть не 20, а 16 жовтня. Чому? Тому що в святкуваннях забажав взяти участь президент Росії, а йому підходить інша дата – на чотири дні раніше від реального дня визволення.

У Сербії упродовж кількох минулих років взагалі не відзначали дат визволення, оскільки при владі перебувають правоцентристи, котрі не поважають роль партизанської армії, очолюваної генсеком компартії Йосипом Брозом Тіто. Правоцентристи стверджують, що проти окупантів боролися не лише червоні партизани, а й так звані четники – монархісти, котрі виступали за відновлення монархії. Щоправда, ревізіоністи історії досі не знайшли фактів про боротьбу четників проти окупантів.

Радянський Союз свого часу визнавав лише партизанський рух й співпрацював лише з ним. Бійці Третього українського фронту прибули на територію колишньої Югославії на підставі угоди маршала Тіта й Сталіна. Серби останнім часом ігнорують історичну роль Тіта, так само й партизанську боротьбу. Нинішній президент Сербії пишається званням четницького воєводи. Однак наразі він змушений забути про це й разом з гостем з Москви відзначати «червону» дату.

Влада в Белграді дуже гнучко ставиться навіть до суверенітету країни – Томич

Такого не було навіть за часів президентства Тіта, зазначає Нікола Томич, редактор белградської газети «Бліц».

«Влада в Белграді вирішила пристосувати дату державного свята до порядку денного Путіна. На мою думку, це промовисто свідчить про те, що влада в Белграді дуже гнучко ставиться навіть до суверенітету країни. Все залежить від того, що їй на даний момент потрібно», – говорить Томич.

На честь Путіна в Сербії вперше від 1985 року влаштовують військовий парад. В ньому візьмуть участь приблизно три тисячі солдатів – піхота, артилерія, танкісти, авіація, навіть дунайські військові кораблі, точніше – човни. До сербських пілотів долучиться й російська військова група «Стрижі».

На думку оглядачів, візит Путіна та все з ним пов’язане потрібний не так Сербії, як Росії, тобто її пропагандистам. Вони прагнуть показати, що Росія має друзів за кордоном та що вона відіграє важливу роль на Балканах. В Сербії від 25 вересня до 23 жовтня тривають Дні російської культури. До Белграда ще минулого тижня прибув улюблений у Кремлі режисер Нікіта Міхалков, який став зіркою сербських телеканалів та преси. На сербських сценах виступають російські хори, балети, фольклорні ансамблі, письменники тощо.

Белградський коментатор Нікола Томич каже, що серби ставляться до цього по-різному: «Люди визначаються «за» або «проти», залежно від того, як вони ставляться до Росії, Москви та російського впливу. Все ж варто відзначити два факти: по-перше, це відбувається в час напружених відносин між Москвою і Євросоюзом, членом котрого прагне стати Сербія; по-друге, все без потреби дуже перебільшене й тому стає контрпродуктивним».

Візит Путіна до Белграда триватиме лише один день – 16 жовтня. На святкування не запросили президентів інших країн, солдати котрих воювали в лавах Червоної армії. Деякі сербські урядовці при цьому пояснюють, що назву українських фронтів (у Другій світовій війні) слід розуміти не в національному, а в географічному сенсі.

  • Зображення 16x9

    Михайло Рамач

    Михайло Рамач (16.08.1951 – 13.05.2023). За освітою історик. Журналіст, поет, перекладач та сценарист. Автор семи поетичних книжок, пʼяти книг есе про колишню Югославію й нинішню Сербію. Був головним редактором трьох сербських щоденних газет. Співпрацював з Радіо Свобода з 1998 року. В сербських ЗМІ від початку 1990-х років друкував матеріали про Україну.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG