Доступність посилання

ТОП новини

Мораторій на продаж землі скасують завчасно на користь «новітніх феодалів»?


Київ – Продовження Верховною Радою мораторію на продаж сільгоспземлі до 2016 року не означає, що така заборона протримається стільки часу. У цьому переконують експерти аграрного ринку. Водночас вони наполягають на забезпеченні в Україні необхідних умов для функціонування ринку землі.

Мораторій на продаж землі депутати можуть скасувати завчасно, і це призведе до хаосу, попереджає директор Українського клубу аграрного бізнесу Володимир Лапа. На його думку, в нинішніх умовах функціонування ринку землі в Україні є неможливим: заважають недосконалі законодавчі норми.

«Реєстрація умов оренди земель сільськогосподарського призначення фактично заблокована: триває процедура переходу прав реєстрації від органів земельних ресурсів до реєстраційної служби Мін'юсту, – зауважує експерт. – Понад 10 серйозних недоліків у цій процедурі фактично унеможливлюють реєстрацію угод оренди сільськогосподарських паїв. Якщо на цьому тлі був би ще запроваджений ринок земель, то це був би повний хаос і в сільському господарстві, і в сільській місцевості».

Водночас Володимир Лапа вважає функціонування ринку землі важливим кроком для економічного розвитку України.

«Ми повинні розуміти, що створення такого ринку створить умови, щоб люди отримували більші доходи, розвивався аграрний бізнес, держава була більш упевнена в тому, що сільська місцевість буде розвиватись», – наголошує фахівець

Земельний мораторій суперечить Конституції?

Наразі ж дві третини українських земель (а це – близько 42 мільйонів гектарів) є землями сільськогосподарського призначення. Втім, через подовження земельного мораторію продавати паї до 2016 року не можна. Деякі фахівці вважають це порушенням конституційного права українців на володіння приватною власністю.

Справедливість таких зауважень у коментарі Радіо Свобода підтвердив і колишній суддя Конституційного Суду України Микола Козюбра. Водночас він сумнівається у можливості скасування мораторію через суд.

«Справа загалом підсудна. Бажано спочатку звертатися до Конституційного суду. Але я не думаю, що можна зняти мораторій, тому що може бути різне тлумачення двох статей – 13 і 14: з одного боку, держава гарантує право на приватну власність (у тому числі і на землю), а з іншого, вона (за попередньою традицією) проголошується власністю усього народу», – припустив колишній суддя.

Ринок землі створять – феодалів побільшає?

Офіційно ж розв’язати руки аграріям та власникам земельних ділянок держава обіцяє з ухваленням закону «Про обіг земель сільськогосподарського призначення». Передбачено, що до середини травня Кабмін розробить відповідний документ і направить його до парламенту на розгляд.

Ухвалення такого закону означатиме створення вільного ринку землі в Україні. Однак, на думку фермерів, це насамперед сприятиме легалізації нинішніх тіньових схем продажу сільгоспугідь, розширенню великих агрохолдингів на шкоду дрібним, а також закріпленню позицій новітніх феодалів.
«Великі холдинги будуть скуповувати землю. І частина пайщиків, земля яких зараз у мене в оренді, її продадуть»
Сергій Прядун

«Великі холдинги будуть скуповувати землю. І частина пайщиків, земля яких зараз у мене в оренді, її продадуть», – зазначив у коментарі Радіо Свобода фермер з Дніпропетровщини Сергій Прядун.

Між тим голова Держемагенства Сергій Тимченко запевняє: монополізації земельного ринку після скасування мораторію можна уникнути. Головним чином, через «чітке відслідковування доходів покупців», а також через обмеження площі паїв (не більше 100 гектарів в одні руки).

Українська земля дуже недооцінена – Тимченко

Що ж до ціни землі, то вона після зняття заборони на продаж, за окремими прогнозами, сягатиме від п’яти тисяч гривень за гектар. Між тим, очільник Держземагенства не радить власникам паїв продавати все і одразу.

Ціна на землю та на її оренду буде упродовж п’яти, а можливо, і десяти років постійно зростати
Сергій Тимченко
«Ціна на землю та на її оренду буде упродовж п’яти, а, можливо, і десяти років постійно зростати. Сьогодні земля є дуже недооціненою у нашій країні. І, можливо, та стартова ціна, яку вам будуть пропонувати відразу, відрізнятиметься за п’ять років удесятеро», – прогнозує Сергій Тимченко.

Наразі ж, за даними дослідження Центру соціальних експертиз Інституту соціології НАН України, середній розмір земельного паю у межах країни становить близько чотирьох гектарів. Найбільші розміри земельних паїв на Сході країни (майже шість гектарів), найменші – на Заході – трохи менше двох.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG