Доступність посилання

ТОП новини

Хав’єр Солана: політична ситуація в Україні стабілізується


Колишній верховний представник ЄС з питань зовнішньої та безпекової політики Хав’єр Солана
Колишній верховний представник ЄС з питань зовнішньої та безпекової політики Хав’єр Солана

Київ – Хав’єр Солана позитивно оцінює внутрішньополітичну ситуацію в Україні. Колишній верховний представник ЄС з питань зовнішньої та безпекової політики, відвідуючи Дипломатичну академію в Києві, висловив упевненість, що Україна готова до проведення реформ. Тепер влада має виявити бажання їх утілювати. Водночас Хав’єр Солана вважає зайвим для України шукати альтернативу Світовій організації торгівлі.

– Чи зміняться відносини Києва й Брюсселя після приходу в Україні нової влади?

– 2009 рік був дуже складним для України в усіх сферах життя, і політично, і економічно. Зараз Україна отримала нову добру можливість для свого розвитку. Я сподіваюся, що ви зачепитесь за цю можливість. Після зустрічі в Брюсселі з Президентом Януковичем, ми заявили, що будемо продовжувати підтримувати вашу країну на політичному рівні, зокрема у питаннях лібералізації візового режиму, підготовки угоди про Асоціацію та створення зони вільної торгівлі між Україною і ЄС. Але ви для цього повинні робити все можливе. На політичному рівні рано чи пізно ви маєте провести конституційну реформу з тим, щоб дійсно мати належні політичні підвалини для свого розвитку, щоб зрушити з місця.

– Президент Янукович має намір закріпити за Україною позаблоковий статус. Який зовнішньополітичний курс, на Вашу думку, був би для України найоптимальнішим?

– Ви маєте самі вирішити, що робити. Але дозвольте дати вам пораду: думаю, ви повинні прагнути до поглиблення відносин із Європейським Союзом. Ви – європейська країна, і я був би щасливий бачити Україну якнайближче до ЄС. Щоб це трапилось, ваша країна має ухвалити дуже жорсткі рішення. Ви повинні погодитись з умовами МВФ. Якщо не співпрацюватимете з Міжнародним валютним фондом, вам буде дуже важко рухатись у цьому напрямку. Для цього ми маєте втілювати важливі реформи. І вам відомо, що це не легко. Але ви повинні це робити. Є ще інша проблема – питання Світової організації торгівлі. Україна є членом цієї організації, і я не думаю, що це хороша ідея – думати про вступ в якусь іншу альтернативну організацію, як би ви її не називали. Ви вже є членом однієї торгової організації, і це справді сприяло пом’якшенню відносин із Євросоюзом.

– Президенти США й Росії Барак Обама та Дмитро Медведєв відмовились підписати угоду щодо СНО у Києві, як це пропонувала українська влада. Натомість це відбудеться у Празі. Як Ви гадаєте, чи є це сигналом охолодження українсько-американських відносин?


– Я не знаю, чому вони вибрали Прагу. Але не думаю, що це щось означає. Президент Обама зробив першу свою заяву щодо ядерної зброї у Празі. Можливо, тому. Але важливий зміст угоди, а не місце підписання. І зміст угоди щодо СНО є істотним кроком у правильному напрямку. Найбільші країни, що мають ядерну зброю, США та Росія стали справді на порозі скорочення цієї зброї.
  • Зображення 16x9

    Ярина Матвійчук

    Приєдналася до команди «Голосу Америки» у 2014 році. Перед тим працювала в американському журналі National Geographic та на Радіо Свобода ведучою та редактором програми «Ранкова Свобода». У Києві волонтерила на «Радіо Марія» та в кіностудії Cinema House Group, у Гавані доглядала за хворими українськими дітьми в рамках проєкту «Україна – Куба». Розповідає, що любить книжки і поважає добре почуття гумору. Рецептом свого життя називає «Похвалу глупоті» Е. Роттердамського. Мріє покататися на всіх видах транспорту та спробувати їжу різних народів світу.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG