Доступність посилання

ТОП новини

Світ засуджує Північну Корею за ядерне випробування


Південна Корея – Демонстрація протесту проти ядерних випробувань Північної Кореї. На плакатах - лідер Північної Кореї Кім Чен Іра, Сеул, 25 травня 2009 р.
Південна Корея – Демонстрація протесту проти ядерних випробувань Північної Кореї. На плакатах - лідер Північної Кореї Кім Чен Іра, Сеул, 25 травня 2009 р.

Прага – Рада Безпеки ООН сьогодні проводить позачергове засідання, щоб обговорити підземне ядерне випробування, яке провела Північна Корея. За непідтвердженими повідомленнями з Південної Кореї, на півночі також випробували дві ракети короткого радіусу дії. Чого саме злякався світ?

Офіційний Пхеньян пояснює, що взявся за ядерні тести для того, щоб подбати про захист свого суверенітету. «На прохання наших науковців і технічного персоналу Корейська народна демократична республіка 25 травня успішно провела ще одне випробування, щоб підвищити ефективність ядерного потенціалу з метою самозахисту», – оголосив диктор на місцевому телебаченні.

Сейсмічні поштовхи від цього випробування помітили під ранок понеділка в різних куточках світу. За оцінкою російського оборонного відомства, підземний вибух силою до від 10 до 20 кілотонн можна порівняти із потужністю атомних бомб, які розірвалися над японськими містами Хіросімою і Нагасакі понад шість десятиліть тому. Випробування провели неподалік від міста Кілджу, де перший подібний вибух зафіксували 2006 року.

Поштовхи на далекому корейському півострові помітили і на українській сейсмічній станції «Малин», що в Житомирській області. Ця станція входить до об’єктів міжнародної системи контролю за виконанням Договору про всеосяжну заборону ядерних випробувань.

Реакція світу була миттєвою і різко негативною. Японія вважає, що Пхеньян порушує міжнародні домовленості.

«Ядерне випробування Північної Кореї є серйозним ударом по Договору про нерозповсюдження ядерної зброї і є очевидним порушенням резолюції Ради Безпеки ООН, що за жодних обставин не можна допустити», – заявив прем’єр-міністр Японії Таро Асо.

Японія і Південна Корея створили спеціальні урядові комісії, завдання яких – реагувати на кризу. Офіційна Москва закликала КНДР продемонструвати відповідальність заради стабільності в регіоні.

Пхеньян може очікувати подальша міжнародна ізоляція

Росія, поруч зі Сполученими Штатами, Південною Кореєю і Китаєм, почала переговори з Північною Кореєю, щоб зупинити її ядерні амбіції, ще 2003 року. У відповідь на роззброєння обіцяли надати енергетичну допомогу і гарантії безпеки. Але минулого місяця офіційний Пхеньян вийшов із переговорів, запустивши у космос ракету. Якщо північнокорейська влада назвала її супутником, то інші держави дійшли висновку, що це було випробування балістичної ракети. Рада Безпеки ООН засудила цей запуск і посилила санкції щодо Пхеньяна.

Реагуючи на останні події, у Сполучених Штатах президент Барак Обама назвав північнокорейські випробування «загрозою для міжнародного миру». «Рішуче проти» й офіційний Пекін. Обурений також Європейський Союз. Голова Європейської комісії Жозе Мануель Баррозу назвав дії північних корейців «провокацією». А прем’єр Великобританії Ґордон Браун попередив, що офіційний Пхеньян може очікувати на подальшу міжнародну ізоляцію, якщо влада не буде діяти відповідально.

Натомість чільний представник північнокорейського посольства у Москві в понеділок відкинув міжнародну критику. В інтерв’ю російській агенції «Інтерфакс» він попередив, що, якщо «Сполучені Штати та їхні союзники продовжать політику залякування» Північної Кореї, то можливі нові ядерні випробування.

На думку західних військових експертів, наразі Пхеньян не може загрожувати ядерною зброєю цілому світу, але тривожитися мають сусіди Пхеньяна, такі як Південна Корея і Японія, куди можуть долетіти північно-корейські ракети середнього радіусу дії.

Напад на ці азійські держави може підірвати світову економіку, але також означатиме самогубство для Північної Кореї, яка не оговтається від американських ударів у відповідь.

Як зарадити роздмухуванню насильства і є завданням Ради Безпеки ООН, яка збирається обговорювати північно-корейське питання.

(Прага – Київ)
  • Зображення 16x9

    Мар’яна Драч

    На Радіо Свобода – з 1996 року. Вела різні програми, серед яких «Україна і світ» та «Свобода сьогодні». Вивчала міжнародні відносини в Рузвельтському університеті в Чикаго і державне управління та економіку в Інституті державного управління і місцевого самоврядування (нині Академія) в Києві. Директор Української служби Радіо Свобода з травня 2013 року.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG