Доступність посилання

ТОП новини

Інспекція банків США дає підстави для обережного оптимізму


Нью-Йорк – Втрати, яких зазнали внаслідок рецесії провідні американські банки, зменшилися останнім часом, і фінансова система в цілому у ліпшій формі, ніж очікували. Такого висновку доходить урядова комісія, яка здійснила інспекцію 19 найбільших банків. Остаточні результати перевірки мають бути оприлюднені цими днями.

Перевірку найбільших фінансових інститутів назвали Stress Test. Це медичний термін, що означає іспит на підвищене напруження. Мета – визначити стан здоров’я банків, точніше з'ясувати, чи володіють вони достатньою кількістю капіталу, щоб не лише нормально функціонувати, а й витримати поглиблення рецесії на випадок, якщо таке станеться. Якщо ж виявиться, що банкам бракує грошей, то скільки вони можуть потребувати додатково, щоб мати змогу позичати підприємствам для дальшої розбудови і надавати іпотечні позики охочим придбати домівки.

Інспектори мають виробити прогноз на найближчі два роки для орієнтації уряду. Отож, у четвер, як подає «Нью-Йорк Таймс», інспектори міністерства фінансів і Федеральної резервної системи (це американський аналог Центробанку) мають опублікувати результати перевірки. Очікують розгорнутого аналізу активів 19 найбільших банків країни.

Цей аналіз фактично адресуватимуть інвесторам, які мають вирішити, до яких саме банків варто робити капіталовкладення. Як подає Девід Ліонгард, провідний економіст «Нью-Йорк Таймс», декілька банків таки потребуватимуть коштів від уряду, але ці гроші є, надання їх не потребує окремого законодавства, бо із 700 мільярдів доларів, виділених Конгресом США торік, 130 мільярдів залишилося невитраченими.

Позитивні наслідки для світових фінансових ринків

У цілому ж фінансова система Сполучених Штатів є у значно кращому стані, ніж донедавна вважали у Вашингтоні. Та все ж, цитуючи Лионгарда, «перевірка показала, що збанкрутілих боржників по позиках нині більше, ніж за часів Великої депресії. Отож, зробити так, щоб фінансова система могла витримати подібні збитки, було б великим кроком до виходу з кризи», – вважає економіст «Нью-Йорк Таймс».

Варто нагадати, що глобальна фінансова та економічна криза почалася в Америці. Вона поширилася рештою світу внаслідок того, що закордонні банки купували у банків Сполучених Штатів іпотечні позики, вважаючи це далекоглядними солідними інвестиціями. Так воно й було, але тільки до певного часу, бо значна частина тих позик ґрунтувалася на мінімальних гарантіях. Коли ж почалося сповільнення економічного розвитку, люди втрачали роботу, а з нею й можливість виплачувати свої іпотеки. Саме з цього почалася криза, що стала глобальною, охопивши й Україну. Наступним етапом був занепад. Ознаки оздоровлення американської фінансової системи та економіки можуть позитивно вплинути на економіку України та інших європейських держав

(Нью-Йорк – Київ – Прага)
XS
SM
MD
LG