Перші мітинги протесту болгари провели біля українського посольства в Софії.
Робітник сталеливарні Стефан наголошує: «Україна і Росія повинні щонайшвидше досягти згоди. Ми не маємоніякого стосунку до їхньої суперечки. Але інша річ, яку потрібно зробити нашому урядові, це знайти альтернативні шляхи постачання газу».
До Болгарії не йдуть жодні інші газогони з Європи. Коли Румунія намагалася допомогти сусідній країні, в газогоні не вистачило тиску. А ще рік тому Росія виглядала настільки надійним партнером, що болгарський президент Георгій Парванов підписав кілька угод з Росією про постачання енергоносіїв. Одна з них має зробити Болгарію вхідними воротами до Європи для російського газогону по дну Чорного моря.
Росію звинувачують у початку «холодної війни»
Нині, коли болгари вже тиждень мерзнуть без російського газу, вони звинувачують Росію в тому, що вона починає нову «холодну війну». Лідер місцевих профспілок Костянтин Тренчев, виступаючи на мітингу, зазначив, що не лише Україна винна у тому, що в болгарських квартирах холодно і немає гарячої води.
«Звичайно, ми не звільняємо від відповідальності і росіян. Якщо проблема триватиме, ми підемо і до російського посольства та до Кабінету міністрів з більшою кількістю людей», – заявив профспілковий діяч.
Подібні настрої і в сусідній Сербії. Сіка Пістолова з белградського спеціалізованого видання «Енергетичний оглядач» зауважила: «У нас немає підстав судитися з Україною. Наші контракти підписані з «Газпромом».
Союзники Росії готові переглянути своє ставлення до неї
У Боснії звичайні люди говорять, що такого жаху вони не переживали від часів війни. Мешканка Сараєва Ельмана Сечич скаржиться: «Після того, що ми тут пережили, у нас знову немає опалення. Думаю, втрати для економіки будуть величезними. У медіях показують, що на багатьох заводах полопалися труби, зупинилося виробництво. Вони мусять дати нам газ, а вже потім вирішувати свої політичні суперечки».
Колишній заступник прем’єр-міністра Болгарії, а нині голова незалежної дослідницької групи Александр Божков говорить, що Росія прорахувалася з тим, скільки можуть витримати Балкани. На його думку, Москва вважала, що історичні і культурні зв’язки цього регіону з Москвою роблять ці країни союзниками, незважаючи ні на що. Але зараз навіть найближчі союзники Росії готові переглянути своє ставлення до неї.
(Прага – Київ)