Російська влада не знає, як забезпечити анексований Крим дніпровською водою, тому розраховує цього року на внутрішні ресурси півострова. Найбільше на півострові без води страждає сільськогосподарське виробництво. Кримчани відчувають це зі зростання цін, зокрема, і на продукцію місцевого виробництва. Чи зміниться ця тенденція у 2025 році, розповідаємо у матеріалі Крим.Реалії.
В умовах вододефіциту Крим живе не перший рік. Найскладніший період без води мешканці пам'ятають до початку повномасштабного вторгнення Росії на материкову частину України. Цілі регіони жили за графіками подачі води. Але якщо тоді була надія на відновлення подачі дніпровської води на півострів Північно-Кримським каналом, то тепер перспективи стабільного водопостачання залишаються примарними.
Без води Крим стає все більш залежним від продовольчих поставок із сусідньої Росії, оскільки на півострові продукти стають розкішшю.
М'ясо-молочна криза
Дефіцит води призводить до серйозних проблем у сільському господарстві Криму. Він впливає на скорочення тваринництва та роботу садівничих підприємств, визнає міністр сільського господарства російського уряду Крим Денис Кратюк.
«Нам вода у Криму необхідна для кількох галузей. Перша ключова галузь – тваринництво. Води там потрібно вдесятеро більше, ніж садам. Щоб повноцінно харчувати тварин, нам потрібна достатня кількість кормів постійно. Для цього нам потрібно води дуже багато», – сказав міністр на пресконференції у Сімферополі в січні.
Через дефіцит прісної води кримські тваринницькі підприємства змушені залежати від постачання кормів із Росії. А така залежність впливає на вартість продуктів у Криму.
У Центробанку РФ визнали прискорення зростання цін на кримському ринку наприкінці 2024 року. Причиною подорожчання молочної продукції названо те, що виробники продовжували переносити в ціни збільшені витрати на сировину, імпортне обладнання, запчастини, упаковку і транспортування.
Через вододефіцит у Криму скоротилося тваринництво у всіх напрямках: від виробництва курячого м'яса до великої рогатої худоби та молочних ферм. Місцеве виробництво молочної продукції становить менше 40% від потреби, зазначає Денис Кратюк.
Кримський півострів залежить від постачання молока та молочної продукції, яєць і м'яса з Росії, підтверджує підконтрольний Москві глава регіону Сергій Аксьонов (за доументами – Аксенов). Це, за його словами, впливає на цінову політику.
«Хто з'їв кримські фрукти?»
Ще один напрямок, який серйозно постраждав від дефіциту дніпровської води у Криму – садівництво. Кримські господарства вимушено перейшли на крапельне зрошення садів.
Але це не рятує галузь від негативних тенденцій. Найбільше наочно їх описав ексдепутат кримського парламенту, проросійський активіст Віктор Попов.
«Хто з'їв кримські фрукти? Неможливо, але факт, що у Криму в розпал сезону хороший виноград коштує за 200 (рублів за кілограм – КР), яблука – під 100 (рублів за кілограм – КР), груші взагалі золоті. Але найсумніше, що це переважно імпорт. Своє рідне ще треба пошукати, і ціна на нього люто кусюча. Чому сільське господарство регіону, садівництво, виноградарство перебуває у такому стані, і хто за це має відповісти? Питання, швидше, риторичне – відповідають прості кримчани, для яких фрукти стають дедалі недосяжними, як м'ясо і риба», – наголосив він у фейсбуці.
«Криму нема де брати воду»
Нинішній рік стане у Криму черговим роком без дніпровської води. Тому підстав говорити про покращення негативних тенденцій у сільському господарстві немає. Способів забезпечити Крим водою російська влада поки не знайшла.
«На жаль, щодо Північно-Кримського каналу… Після підриву греблі рівень води впав. Якщо ми цю воду колись отримаємо, то, швидше за все, це буде якийсь альтернативний шлях. Я не думаю, що відновлення дамби Каховського водосховища відбуватиметься швидко. Є обвідні канали, які можуть живити Північно-Кримську систему. Вона має безліч альтернативних рішень. Над ними і варто працювати», – сказав Денис Кратюк.
В експертній спільноті не такі оптимістичні щодо нібито «маси альтернативних рішень» водозабезпечення Криму.
Знищення дамби Каховської ГЕС може призвести до незворотних наслідків, внаслідок яких водозабезпечення Криму Північно-Кримським каналом стане неможливим, прогнозував ексголова Рескомітету водогосподарського будівництва та зрошуваного землеробства Криму Олександр Лієв.
Раніше російська влада обіцяла забезпечити Крим прісною водою за допомогою будівництва опріснювальних станцій, організації штучних опадів, будівництва тунелю по дну Чорного моря для подачі прісної води на півострів із Краснодарського краю РФ. Але жоден із цих проєктів так і не був реалізований.
«Перспективи розвитку ситуації з водозабезпеченням і водовідведенням у Криму досить негативні. Півострову справді ніде брати прісну воду. Водний проєкт з видобутку води з дна Азовського моря, опріснювальні станції в Миколаївці та Ялті, «засівання» хмар йодидом срібла з літаків для виклику опадів – справа дорога, але малоефективна, інші версії та підходи до вирішення проблеми – все це виявилося неефективним. І єдине, що залишається, це регулювати водоспоживання, образно кажучи, періодичними віяловими відключеннями тих чи інших вулиць, мікрорайонів, регіонів», – розповів Крим.Реалії еколог, декан факультету природничих наук Національного університету «Києво-Могилянська академія» Євген Хлобистов.
Проблему водопостачання Криму, за його словами, посилює штучне зростання населення півострова.
За десятиліття російської анексії Криму його населення, за різними даними, збільшилося майже на мільйон людей, які прибули із сусідньої Росії.
Російська влада все ще сподівається, що їй вдасться відновити постачання дніпровської води на Кримський півострів після знищення греблі Каховської ГЕС. Але як це зробити, наразі невідомо. Тимчасове вирішення проблеми водопостачання російська влада Криму бачить у будівництві нових водосховищ. Але збудувати їх обіцяють не раніше 2028 року. Як Крим житиме до цього, російська влада не говорить.
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.