Доступність посилання

ТОП новини

Масова висотна забудова територій російською владою веде Крим до водного колапсу


КРИМ – Після анексії Криму Росією та подальшого перекриття українською владою Північно-Кримського каналу на півострові гостро окреслилася проблема водопостачання. Вирішувати її мала Росія, але особливих зрушень у цьому не було зроблено. Навпаки, проблема водопостачання не лише зберігає свою актуальність, а й стає дедалі гострішою через масову висотну забудову Криму. Питання вивчила редакція Крим.Реалії.

В останні роки посилюється багатоповерхова забудова, особливо на узбережжі та в Сімферополі. Російська влада вихваляється черговими річними рекордами за кількістю зведених квадратних метрів житла. При цьому забудова знищує унікальні ландшафти кримського узбережжя, а Крим дедалі більше заселяють переселенці із сусідньої Росії.

Юрій Гоцанюк
Юрій Гоцанюк

За інформацією голови російського уряду Криму Юрія Гоцанюка, містобудівний потенціал до 2030 року становить 25 млн кв м житла в межах розвитку Азово-Чорноморського кластеру, в тому числі за рахунок територій комплексного розвитку: Алушта-Судак, Феодосія-Ленінський район, Сімферопольський район, Саксько-Євпаторійський регіон та північно-західної частини територій – Роздольненсько-Чорноморського регіону.

Замовчується, що з такими темпами будівництва проблема водопостачання швидко погіршуватиметься. Наприклад, у тому ж Судаку, де зараз зводяться нові багатоповерхові масиви в місті та в бухті Капсель, вода цілий рік подається за графіком.

Втрати води у постачанні Криму вже становлять близько 40%. Вони виникають переважно через зношеність труб або аварійні роботи.

Степан Кіскін
Степан Кіскін

«Радмін, не звертаючи уваги на такі плачевні технічні дані, мало того, що не займався роками заміною та модернізацією всіх мереж, дав ще й відмашку на житлову забудову, заплющуючи очі на перевищення у кілька разів усіх норм і лімітів навантаження на них. Внаслідок такого потворного та непродуманого житлового будівництва нових мікрорайонів, а також точкової забудови, пішли аварійні відключення всіх цих нещасних мереж. Біда в тому, що ці відключення тільки наростатимуть через введення нових і нових будинків», – звертає увагу на проблему проросійський політик і блогер Степан Кіскін.

Російський блогер Олександр Горний (Сергєєв), який переїхав до Криму після анексії, зазначає, що на півострові планують будувати черговий житловий комплекс за 50 млрд рублів, знову не питаючи мешканців.

Олександр Сергєєв (Горний)
Олександр Сергєєв (Горний)

«Ви не розвиваєте Крим – ви знищуєте цю перлину. Люди сюди їдуть за ландшафтами. Вся ця багатоповерхова забудова триватиме, поки йде «СВО» (так у Росії називають повномасштабну війну з Україною – КР), допоки діють санкції та російські капітали зосереджені в країні, вони вкладатимуть їх у будівельний бізнес у Криму. Все дуже сумно», – зазначає блогер.

Російська влада Криму заявила про плани будівництва великого курортного комплексу в Привітному (Велика Алушта). Воду туди подаватимуть із Білогірського водосховища. Але ця водойма і так уже не справляється з покладеним на неї навантаженням – вода звідти надходить шляхом скидання в річку.

Біюк-Карасу потрапляє у Станційне, Ленінське, Фронтове та Феодосійське наливні водосховища Керченського півострова.

Білогірське водосховище. Крим, 1 лютого 2025 року
Білогірське водосховище. Крим, 1 лютого 2025 року

До лютого Білогірське водосховище значно поповнилося, тому що скидання води з нього не проводиться з літа, а поповнюється воно з найпотужнішого джерела в Криму – Карасу-Баши. Але практика показує, щойно відкриють шлюзи – рівень води у водоймі почне швидко падати.

Русло річки Біюк-Карасу нижче греблі Білогірського водосховища. Крим, 1 лютого 2025 року
Русло річки Біюк-Карасу нижче греблі Білогірського водосховища. Крим, 1 лютого 2025 року

На сьогодні вода в Біюк-Карасу з'являється лише у місці впадання сюди притоку річки Танасу в Білогірську.

Біюк-Карасу на місці впадання притоки Танасу. Крим, 1 лютого 2025 року
Біюк-Карасу на місці впадання притоки Танасу. Крим, 1 лютого 2025 року

За минулі роки у Криму запущено безпрецедентну кількість артезіанських свердловин. Ці води накопичувалися століттями, тепер вони витрачаються швидкими темпами. Таким чином, Крим стрімко втрачає свій стратегічний запас питної води.

На сьогодні лише на Білогірському водосховищі ситуація має позитивну динаміку.

Тайганське водосховище, навпаки, за два місяці зими не стало повноводнішим, що обумовлено низькою кількістю опадів у грудні та січні. Рівень води тут на десятки метрів нижчий за основу греблі. Така ситуація викликає занепокоєння місцевого населення.

Тайганське водосховище. Крим, 1 лютого 2025 року
Тайганське водосховище. Крим, 1 лютого 2025 року

За інформацією місцевої російської влади, Тайганське водосховище можна почати наповнювати лише після наповнення сусіднього Білогірського – тоді шляхом переливу через відповідні шлюзи воду можна подавати самопливом. Для цього потрібно, щоб рівень води в Білогірському водосховищі піднявся вище за розташування цих шлюзів.

Негативна ситуація – і на Сімферопольському водосховищі, яке взимку стало швидко втрачати в об'ємі. Тут навіть утворився острів, який із такими темпами зниження рівня води скоро перетвориться на косу.

Наповнення Чорноріченського водосховища, яке живить Севастополь, скоротилося майже до 50% проєктної потужності, що для лютого є дуже низьким показником. У Севастополі також процвітає точкова багатоповерхова забудова, тому споживання води значно зростає.

Російська влада розуміє гостроту проблеми, але без відновлення подачі води у Північно-Кримський канал вирішити її не може.

Чиновники визнають, що розвиток тваринництва та зрошуваного землеробства неможливий за нинішньої ситуації з вододефіцитом. На нараді із забезпечення питного водопостачання голова російського уряду Криму Юрій Гоцанюк зазначив, що через активне будівництво житла необхідно проаналізувати потенційне збільшення споживання води.

«Обговорили плани щодо будівництва Мартовського та Сонячногірського водосховищ, необхідність ремонту магістральних трубопроводів, що ведуть від Партизанського водосховища, а також рівень наповненості Білогірського і Тайганського водосховищ в умовах дефіциту опадів», – повідомив Гоцанюк.

Один із кримських громадських діячів анонімно розповів Крим.Реалії, що навіть екологи в Криму змушені заплющувати очі на всю гостроту проблеми дефіциту води.

«У Криму водна проблема – одна з найгостріших і найнебезпечніших, але її замовчують, а тих, хто її піднімає, одразу зараховують до провокаторів і «ждунів». На жаль, останнім часом у Криму сформувалася колона так званих охоронців режиму, які готові заклювати за будь-яку критику, тому кількість незалежних активістів у Криму кардинально зменшилася. Ось тільки відсутність критики не є вирішенням реальних проблем, як у випадку із водозабезпеченням кримчан. І коли в недалекому майбутньому охоронці не побачать води у крані, то в цьому буде і їхня провина, у тому числі», – розповів громадський діяч.

Перекриття Північно-Кримського каналу та руйнування Каховської ГЕС призвели до припинення надходження дніпровської води на анексований Росією півострів та до обміління каналу.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.
  • 16x9 Image

    Павло Кривошеєв

    Кримчанин, журналіст (ім'я та прізвище автора змінені з міркувань безпеки). Співпрацює з Крим.Реалії з 2016 року. Пише про проблеми районів степового Криму, зокрема, про екологічну ситуацію, водопостачання, соціальні проблеми, економіку та порушення прав людини в регіоні.

XS
SM
MD
LG