Institucije u Srbiji ne prepoznaju nasilje nad ženama u javnom prostoru i ništa ne rade kako bi im olakšale da to nasilje prijave, izjavila je Aleksandra Mališić iz feminističkog kulturnog centra Befem.
Protesti, pozivi na promjene zakona, sistema zaštita i nova ubistva. Ovo je stvarnost godinu dana nakon brutalnog ubistva Nizame Hećimović uživo na Instagramu u bosanskohercegovačkom gradiću. Kako funkcionišu sistemi zaštite i šta kažu žene koje su nakon njenog ubistva ušle u sistem zaštite?
Ubice su, u većini slučajeva, bili partneri žrtava, poput posljednjeg slučaja kada u Sarajevu pronađeno tijelo žene koja je, prema navodima tužilaštva, prije smrti danima zlostavljana.
Pod hashtagom #PravdaZaVale brojni ljudi, udruženja građana, advokati i javne ličnosti u Sjevernoj Makedoniji udružili su se u pokušaju da izdejstvuju slobodu za 36-godišnju ženu iz Kumanova, V.I., koja je nožem ubila svekra i supruga, što je potvrdila istraga tužilaštva.
Na Međunarodni dan eliminacije seksualnog nasilja u sukobu, donosimo priče o borbi za naknadu nakon ratnog silovanja u Bosni i Hercegovini, Ukrajini, Kosovu, Čečeniji i Afganistanu: kako se preživjeli suočavaju sa ovim i zašto je teško zaštititi njihova prava?
Koliko je sistem zaštite naklonjen žrtvama rodnog nasilja i kako nakon decenije trpljenja skupiti snage i napustiti nasilnika?
Milihate vjeruje da je Eronu njen suprug godinama fizički i psihički zlostavljao, iako je ona to pokušavala da sakrije. Uzeli su se kad je Erona imala 16 godina i vrlo brzo nakon toga "počela je da pada u depresiju, nije jela, nije se smijala".
Od početka godine u Srbiji je ubijeno devet žena. Dan sećanja na žene žrtve nasilja obeležava se 18. maja pod nazivom "Pamtimo ubijene žene".
Femicid kao termin trebalo je da bude ugrađen u novu verziju Zakona o zaštiti od nasilja u porodici i nasilja prema ženama u RS, kojoj su se protivila neka desničarska udruženja.
Nakon dvije godine u proceduri Evropska unija je početkom maja dobila prvi zakon protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici. Sakaćenje ženskih spolnih organa, prisilni brak, nasilje na internetu biće od sada kriminalizovane u zemljama EU. Ali, ne i silovanje. Zašto?
Učitajte više sadržaja...