Kada je u avgustu 2023. stanovništvo BiH gotovo uživo pratilo potragu za ubicom Nizame Hećimović, teško je bilo zamisliti da će se godinu i po kasnije skoro isto ponovo dogoditi. Inela Selimović i njen sin ubijeni su u Kalesiji u porodičnom stanu kojeg su dijelili s napadačem, Inelinim suprugom.
Svake godine žene i djevojke u Iranu ubijaju rođaci koji tvrde da štite "čast" porodica.
Niti jedna zemlja na svijetu nije postigla rodnu ravnopravnost u godini iza nas, a prema procjenama Ujedinjenih nacija, niti će za 300 godina.
Za jedne je spas, za druge uzaludni poziv bez odgovora. Poziv policiji bi trebao biti prvi korak pri prijavi nasilja, no, realnost je često drugačija. Čak 84 posto slučajeva rodnog nasilja nikada ne bude prijavljeno. Ipak, za pojedine žene koje se odluče za poziv, policija bude jedini spas.
U dokumentarnom filmu Radija Slobodna Evropa i Current Time-a 'Preživjela sam' pokušavamo saznati kako funkcioniše sistem zaštite za preživjele? Kako se nositi sa traumama i istovremeno se boriti za pravdu svakoga dana? Šta se dešava sa djecom rođenom nakon ratnog silovanja?
Šta političarke u Federaciji i Republici Srpskoj rade kako bi se suzbilo nasilje nad ženama?
Decenije života u strahu od maltretiranja i nasilja za mnoge žene okončaju nažalost tek onda kada budu ubijene. Za dvije, Sanelu i Maidu, život okovan strahom zamijenjen je olakšanjem onda kada su skupile snage da prijave svoje bivše partnere i potraže pomoć.
U Srbiji žene ubijaju u gradovima, domovima i porodicama. Ubijaju ih nakon što su trpile i šutile o višedecenijskom nasilju. U skoro deceniju i po u zemlji je ubijeno 406 žena. Najčešće budu ubijene žene starije od 46 godina.
Ako ste doživjele neki od oblika rodnog nasilja pogledajte kako i gdje ga možete prijaviti.
Na Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama, direktorica UN Women za Evropu i centralnu Aziju pojašnjava zbog čega sa svakom krizom dolazi do povećanja nasilja nad ženama, šta države i vlade mogu učiniti kako bi poboljšale borbu protiv nasilja nad ženama i kako do veće rodne ravnopravnosti.
Učitajte više sadržaja...