Prema međunarodnom pravu samoodbrana je legitimna i ono što Ukrajina radi jeste da se brani, rekao je generalni sekretar NATO saveza Jens Stoltenberg za Radio Slobodna Evropa.
Reditelj Nebojša Slijepčević dobio je Zlatnu palmu za najbolji kratkometražni film u Kanu za "Čovjek koji nije mogao šutjeti" o sudbini penzionisanog oficira JNA Toma Buzova kojeg su s 19 Bošnjaka ubile srpske paravojne snage na stanici u Štrpcima.
Kako ističe Tahirović za RSE, napravljen je određeni napredak, ali i da tek slijedi, kako je rekao, "mnogo rada da se ukaže, kako u BiH, tako i u cijelom regionu na činjenicu šta je to bilo u Srebrenici".
Prema rečima Denise Kostovicove, profesorke globalne politike na Londonskoj školi za ekonomiju i političke nauke Srbija i sadašnje srpsko rukovodstvo grade svoj legitimitet na istorijskom narativu koji dovodi u pitanje, minimizira i negira njihovu ulogu u ratovima i raspadu Jugoslavije 1990-ih.
Važno je da svaka od zemalja koje danas priznaju palestinsku državnost objasni Izraelcima zašto i kako će ih palestinska država učiniti bezbednijim i da ih uveri da bi ona bila u nacionalnom interesu Izraela, kaže Nomi Bar-Yaacov, analitičarka u londonskom Četem hausu.
Izrael nije član MKS-a, dok ovaj međunrodni sud ima nadležnost nad Pojasom Gaze i Zapadnom obalom, rekla je Susanna SaCouto, šefica šefica Kancelarije za istraživanje ratnih zločina na pravnom koledžu u Washingtonu. "Ako se izdaju nalozi za hapšenje, slijedi pritvor osumnjičenih.
U slučaju zahtjeva za izdavanje naloga za hapšenje lidera Izraela i Hamasa, kojeg su SAD i EU proglasile terorističkom organizacijom, David Bosco stručnjak za Međunarodni krivični sud, kaže da "nije zaključeno da će tužilac dobiti sve naloge za hapšenje koje želi".
Za RSE o odluci Međunarodnog krivičnog suda govori Antony Dworkin, viši naučni saradnik Evropskog savjeta za inostrane poslove i bivši izvršni direktor Projekta za istraživanje ratnih zločina. Dworkin objašnjava najavu MKS-a u vezi naloga za hapšenje lidera Hamasa i premijera Netanjahua.
Tema Mosta Radija Slobodna Evropa bila je kako predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću uspeva da dve godine nakon ruske agresije na Ukrajinu i dalje sedi na dve stolice - jednoj zapadnoj, drugoj ruskoj i kineskoj.
Milan Nič, ekspert Nemačkog saveta za spoljne odnose (DGAP) sa sedištem u Berlinu, kaže da se van Slovačke ne zna da je sam Robert Fico, kao premijer u četiri mandata i političar sa najdužim stažom na čelu zemlje, još ranije nastojao da izađe iz visoke politike.
Ambasadorka Džulien Smit u intervjuu za RSE, uz ostalo, je pozvala Srbiju da ne produbljuje saradnju s Rusijom i Kinom, ponavljajući upozorenje SAD na poslovanje s kineskim kompanijama.
Učitajte više sadržaja...