Vladajuća bošnjačka partija, koja voli da se busa u patriotska prsa predstavljajući se kao predvodnik "probosanskih snaga", ovih se dana pokazala više kao element razgradnje nego jačanja bosanske države -piše Kemal Kurspahić.
Zakonitost i logiku najlakše je potisnuti galamom o "ugroženosti najmalobrojnijeg konstitutivnog naroda", piše u kolumni Kemal Kurspahić.
Borrell je izrekao rečenicu za koju bi bilo nemoguće da je bilo koji političar iz EU izgovori prije samo nekoliko godina: "Pritisak za biranje strana sve više raste. Kao EU, mi bismo trebali slijediti vlastite interese i vrijednosti, te izbjegavati instrumentalizaciju od jednih ili drugih. "
Odluka da se baš u Sarajevu održi misa za blajburške žrtve uvreda je za međunarodnu reputaciju Sarajeva kao grada u kojem u uzajamnom poštovanju koegzistiraju četiri svjetske religije i posebno za sarajevske žrtve ustaške strahovlade, piše Kemal Kurspahić.
Kada se historičari budu osvrtali na prilično žalosno stanje u kojem se Evropska unija našla tokom prvih mjeseci pandemije, 18. maj će se istaći kao prekretnica.
Provokacija s 'misom za blajburške žrtve' mogla bi imati i poučne dimenzije ako potakne pripadnike mlađih generacija da s novom energijom bdiju nad očuvanjem antifašističkog nasljeđa - piše Kemal Kurspahić u kolumni Govoreći bosanski.
Jedna od najambicioznijih studija skicirala je četiri potencijalna scenarija odnosa šest bivših sovjetskih republika i EU u 2030. godini.
"Prva tačka Zagrebačke deklaracije vjerovatno bila sračunata na uzajamno potvrđivanje vjernosti zajedničkim opredjeljenjima."
Evropska služba za vanjske poslove našla se u nezgodnoj poziciji nakon što se pojavilo nekoliko medijskih izvještaja da je navodno popustila kineskom pritisku zbog izvještaja o dezinformacijama povezanim s COVID-19. O tome u komentaru Rikarda Jozwiak-a.
Intervu Milorada Dodika za RSE ukazuje i na dva ključna nesporazuma između Dodika i međunarodnih partnera na projektu "Mirne Bosne", piše Kemal Kurspahić.
Iako niko s kim sam razgovarao ne sugeriše da će EU potpuno pasti u zagrljaj Pekinga, većina se, čini se, pomirila sa činjenicom da će ta zemlja vjerovatno igrati veću ulogu u budućnosti EU, piše Rikard Jozwiak.
Četiri različita scenarija o tome šta se sve može događati i promijeniti u različitim vremenskim razmacima, nakon izbijanja pandemije korona virusa.
Učitajte više sadržaja...