Vijest o tome šta je sve u posjeti Izraelu predsjednica Hrvatske „rekla“ o Bosni i Hercegovini imala je taj kapacitet da potakne hitne osude prije svega zato što je bila logičan nastavak njenih prethodnih izjava
Aspiracije zapadnobalkanskih država za pridruženje EU ovog ljeta najsličnije su nekoj međunarodnopolitičkoj situaciji beznađa koja se u rječniku opisuje i kao kvaka 22 - piše Kemal Kurspahić.
Predsjednički izbori u SAD su 3. 11. 2020. a na političkoj sceni rasplamsava se debata sa ključnim riječima: rasizam i socijalizam.
Iza priče o eliti i plebsu krije se obračun unutar različitih društvenih elita, a Vučić je tu lider i frontmen jedne od njih.
"Priznavanje genocida je test privrženosti ideji vladavine prava. Bez toga – ne može biti ni evropske budućnosti", piše Kemal Kurspahić.
Predsjedavajući Predsjedništva BiH nastavlja seriju „grešaka u koracima“ u odnosima s najznačajnijim spoljnopolitičkim partnerom - SAD.
"Spirala kvazipolitičkog ludila ne prestaje da radi, i ne vidi joj se kraj", piše u kolumni Teofil Pančić.
"Hoće li užasnutost slikom migrantske tragedije proizvesti promjene? Takve iluzije mogu gajiti samo dobronamjerni, ali zaboravni među nama", piše Kemal Kurspahić.
"Nekadašnji arhitektonski biseri našli su se u žalosnom stanju zbog odnosa novih političkih elita prema nasljeđu".
Kuda taj unilateralizam i nepoštovanje zajedničkog interesa vodi Bosnu i Hercegovinu? - piše Kemal Kurspahić.
"Crna Gora je kao posebna priča, izgleda, trajni izvor frustracije za još itekako brojne i živahne rezidue 'svesrpske' ambicije zvaničnog Beograda", piše Teofil Pančić.
Njemačka je – za razliku od balkanskih sljedbenika fašističke ideologije – nakon Drugog svjetskog rata provela temeljitu denacifikaciju oslobađanja njemačkog društva od nacizma, piše Kemal Kurspahić
Učitajte više sadržaja...