Haško suđenje Radovanu Karadžiću nastavilo se iskazom njegovog bivšeg suradnika iz SDS- Radoslava Brđanina, osuđenog na 30 godina zatvora zbog ratnih zločina nad nesrpskim civilima tijekom 1992. godine.
Bivši visok dužnosnik SDS rekao je u Hagu kako nije bilo organiziranog protjerivanja nesrpskog stanovništva te kako je rat u BiH 1992. godine izazvala bošnjačka nacionalna Stranka demokratske akcije
Bivši predsjednik Skupštine bosanskih Srba nastavio drugi dan iskaza potvrđivati svom bivšem lideru iz Srpske demokratske stranke (SDS) - teze njegove haške obrane od dvostrukog genocida i ostalih zločina u BiH.
Tokom unakrsnog ispitivanja, haško Tužilaštvo je suočilo, pak, Karadžićeve svjedoke sa njihovom ulogom u širenju mržnje, prikrivanju zločina i udruženom zločinačkom poduhvatu progona nesrpskog stanovništva iz više bosanskohercegovačkih opština.
Osuđenik za ratne zločine protjerivanja nesrpskog stanovništva diljem BiH Momčilo Krajišnik pojavio se ponovno na Haškom sudu, ovaj put u ulozi svjedoka obrane svog bliskog suradnika u vrijeme rata – Radovana Karadžića, optuženog za dvostruki genocid.
Bivši načelnik sigurnosti Drinskog korpusa Vojske Republike Srpske Vujadin Popović, osuđen prvostupanjski na doživotan zatvor zbog genocida u Srebrenici, dva dana je odbacivao optužbe o organiziranom ubijanju preko 7000 bošnjačkih dječaka i muškaraca.
Haško suđenje Radovanu Karadžiću nastavilo se iskazom prvog policijskog generala RS Tomislava Kovača. Nakon što je u glavnom iskazu Karadžiću potvrdio – da ni on ni optuženi nisu znali ništa o planu i ubijanju tisuća srebreničkih zarobljenika.
Radovan Karadžić je u svoju hašku obranu nastavio izvoditi svjedoke koji su bili uključeni u sporne događaje u Srebrenici 1995.godine, kako bi potvrdili da on kao predsjednik Republike Srpske u vrijeme rata – nije imao ništa s tim.
Nakon što je u glavnom ispitivanju John Zametica pokušao skinuti zapovjednu odgovornost sa svog bivšeg šefa, tužiteljstvo ga je u unakrsnom ispitivanju suočilo s vlastitim istupima u kojima je bilo vidljivo - da su Karadžićeve vlasti upravljale spornim akcijama.
Nakon dva mjeseca pauze nastavio se postupak haške obrane bivšeg predsjednika RS koji je već ispitao preko 130 svjedoka. Kao novi svjedok obrane s iskazom je počeo John Zametica, bivši Karadžićev savjetnik i glasnogovornik u vrijeme rata.
Haški suci iz slučaja protiv bivšeg predsjednika Republike Srpske Radovana Karadžića - odbili su izdati nalog za Dragana Kijca o slobodnom prolazu do Den Haaga, kojim se omogućuje svjedocima da bez straha od sudskog progona neke druge države dođu na taj međunarodni UN-ov sud i svjedoče.
Haško tužiteljstvo pobunilo se protiv formiranja sudske komisije koja bi trebala provjeriti, na zahtjev bivšeg predsjednika Radovana Karadžića– je li bivša glavna tužiteljica Carla del Ponte počinila prijestup nepoštivanja suda, objavljivanjem imena svjedoka s povjerljivog podneska bivšeg srbijanskog predsjednika Slobodana Miloševića.
Učitajte više sadržaja...