Feribe i Ferhad dom u Teheranu zamijenili su neizvjesnim putem koji traje više od šest godina. Zbog ograničenja i neslobode u Iranu par koji je s islama prešao na kršćanstvo nije bio siguran u domovini.
Žičani instrumenti izrađeni od čamaca koje su koristili migranti naišli su na oduševljenje publike dok su 8. februara debitirali u prestižnoj talijanskoj opernoj kući La Scala, u znak počasti onima koji su poginuli pokušavajući prijeći Mediteran na putu u Europu.
Kako bi obilježili 18. decembar Međunarodni dan migranata, redakcije Radija Slobodna Evropa su se udružile kako bi u fokus stavile pitanja koja najviše pogađaju izbjeglice i migrante u 23 zemlje koje RSE pokriva.
Priče afganistanskih migranata koji čekaju prijevoz od Sarajeva do Bihaća.
Abouzar i Armin iz Irana odlučili su da ostanu u Mađarskoj, zemlji koja ih je zaključala i gdje su se osjećali “kao ribe u akvarijumu”.
Na izbegličkoj ruti preko Zapadnog Balkana, čuvari granica iz Evropske unije zabeležili su više od 60 hiljada ilegalnih prelazaka u protekloj 2021. godini
Agagyul Ahmadhel je iz Afganistana, u Bugarskoj živi već šest godina. Stigao je, bez porodice, sa 14 godina. Tu je započeo novi život: radi u restoranu, ide u školu i igra kriket za nacionalni tim. Želi da ostane i i sanja da se spoji sa svojom porodicom koja se još uvijek nalazi u Afganistanu.
Dvadesetogodišnji Karox Pishtewan iz Iraka u Srbiju je stigao 2017. godine i odlučio da ostane. Dobio je azil, od plate prevodioca iznajmljuje stan u Beogradu, volontira u kulturnom centru Kvaka 22, stekao je mnogo veština i još više prijatelja.
Djevojčica Nahid Akbari iz Herata u Afganistanu s porodicom je zbog nesigurnosti izbjegla i krenula ka Europi prije tri i pol godine.
Morska obala u Albaniji postala je sigurno utočište za hiljade Avganistanaca koji su pobegli iz svoje zemlje nakon što su talibani ponovo preuzeli vlast. Iako su u Albaniji naišli na toplo gostoprimstvo, očekuju da se njihovo putovanje završi u SAD-u.
Talhat Tayara stigao je prije 11 godina iz Sirije u Rumuniju. Danas u Bukureštu radi kao taksista. Prema podacima Sirijske opservatorije za ljudska prava, više od 388 hiljada ljudi izgubilo je živote kao rezultat građanskog rata u Siriji, koji je počeo 2011. godine.
Učitajte više sadržaja...