Prema rečima Bojana Stanića iz Privredne komore Srbije, u Srbiji postoji 620 firmi koje izvoze neku vrstu proizvoda od čelika.
Jessica Brandt iz washingtonskog Brookings instituta govori o odluci Moskve da kompaniju Meta označi kao "terorističku organizaciju" i kako budućnost ruskog interneta sve više liči na kinesku.
Ruska invazija na Ukrajinu nije poremetila planove Kine za jačanje prisustva u Srbiji. Aktuelna situacija, prema stručnim ocenama, mogla bi toj državi i pomoći da dodatno učvrsti svoj položaj kao važan spoljnotrgovinski partner Srbije, kada se izuzmu Evropska unija i Sjedinjene Američke Države.
U izveštaju, objavljenom 15. februara, takođe se navodi i da je projekat izgradnje deonice puta E-763 u Srbiji imao negativan uticaj na životnu sredinu.
Kina je, kako se navodi na sajtu Ministarstva spoljnih poslova Srbije, najvažniji trgovinski partner Srbije u Aziji.
Kragujevac je tek jedan od 65 gradova i opština na mapi srpsko-kineskog projekta nazvanog "Čista Srbija" i vrednog 3,2 milijarde evra.
Američkim kompanijama je zabranjeno da sarađuju sa kineskim kompanijama Dahua Technology i HikVision, jer se nalaze na crnoj listi SAD.
Sistemi za video nadzor kineske marke Dahua, koje Srbija nabavlja za škole na Kosovu, imaju i opciju prepoznavanja lica.
Kolaps Sovjetskog Saveza u Pekingu se i dalje doživljava kao opomena, ali je utrlo put za trodecenijski uspon Kine kao sile širom Evroazije.
Šta je kineska inicijativa Pojas i put i gdje je na tom putu Zapadni Balkan?
Garancija Bosne i Hercegovine (BiH) za kredit kineske Eximbanke za izgradnju novog Bloka 7 Termoelektrane (TE) Tuzla, nije zakonita
Kina poslednjih godina, osim prisustva u sferi ekonomije i jačanja političkog uticaja u Srbiji, pojačava prisustvo i u drugim oblastima, a posebnoj u sportu, što analitičari vide kao širenje takozvane meke moći.
Učitajte više sadržaja...