Koliko je Srbija platila šest kineskih bespilotnih letelica CH92-A je podatak koji su državni organi označili kao tajnu. Ipak, RSE je uvidom u bazu podataka o uvozu iz Kine došao do podatka da je Srbija 2020. uvezla vazduhoplove u vrednosti od 19,3 miliona američkih dolara.
Uprkos nastojanjima najviših državnih zvaničnika da sakriju cenu po kojoj je Srbija kupila kineske dronove, ta informacija objavljena je u bazi podataka o uvozu i izvozu koji Republički zavod za statistiku objavljuje na godišnjem nivou.
Uoči junskog samita grupe G7 u Velikoj Britaniji, američki predsjednik Džo Bajden (Joe Biden) predložio je britanskom premijeru Borisu Džonsonu (Johnson) uspostavljanje infrastrukturnog plana kojeg predvodi Zapad, a koji bi bio rival kineskoj inicijativi 'Pojas i put'.
Predlog predviđa vraćanje korita rijeke Tare u njegovo prvobitno stanje u dužini od 500 metara koje će se raditi u naredna četiri mjeseca.
Saradnja sa Kinom će očito biti jedna od tema sa kojom će vlast biti suočena i u kampanji za redovne predsedničke i vanredne parlamentarne izbore koji se očekuju na proleće 2022. godine
Univerzitetska saradnja Kine i Srbije, kako je za Radio Slobodna Evropa objasnila profesorka na Fakultetu političkih nauka (FPN), Dragana Mitrović, razvijena je u okviru međudržavne saradnje, ali i inicijative „Pojas i put“.
Kontroverza oko budimpeštanskog kampusa Univerziteta Fudan – što će biti prvi kineski univerzitet u EU – poslednja je manifestacija kako mađarske vlade prihvata novac iz Pekinga.
Poslanik vladajuće Srpske napredne stranke Luka Kebara je na sednici Skupštine Srbije progovorio na kineskom jeziku, što je izazvalo veliki broj reakcija na društvenim mrežama.
Ne verujem da će Vučić još uvek da izbriše broj Si Đinpinga [predsednika Kine, Xi Jinping] iz svog imenika i to neće učiniti dok Srbija ne dobije mnogo, mnogo bolju ponudu sa Zapada - ocenio je za RSE Vuk Vuksanović, doktorand na Londonskoj školi ekonomije i političkih nauka.
Mislim da će Peking najpre ponuditi Crnoj Gori odlaganje naplate duga za izgradnju auto puta, čija prva rata dospeva u julu, kaže za RSE Vladmir Šopov (Shopov), analitičar Evropskog Saveta za spoljne odnose (European Council for Foreign Relations).
Studija 100 kineskih ugovora pokazuje kako najveći svetski kreditor koristi tajanstvene zajmove za ostvarivanje političke i ekonomske prednosti.
U odnosu na 2020. godinu, 18 odsto manje građana Srbije misli da je Kina najviše pomogla. U isto vreme, EU kao najvećeg donatora tokom pandemije percipira 14 odsto više građana.
Učitajte više sadržaja...