Jugoslavija je osamdesetih pucala po svim šavovima, jer je svaka nacija težila svojoj državi, da bi na kraju, nekada bratski narodi, zaratili. (4. epizoda)
Jugoslavija bi se raspala, jer su njihovi lideri zastupali svoje nacije, rekao je u serijalu "100 godina Jugoslavije” sociolog Sergej Flere.
Srpske elite su pogrešile odlukom o stvaranju Jugoslavije, rekao je u serijalu "100 godina Jugoslavije" Dušan Čkrebić.
Jugoslavija je mogla da preživi da je razvijan jugoslovenski nacionalizam, kaže u specijalu "100 godina Jugoslavije" Božidar Jezernik.
Nesuglasice među komunistima na nacionalnoj osnovi počele su još 1943, uprkos proklamovanom nadnacionalnom programu.
Srpski nacionalizam je najodgovorniji za raspad Jugoslavije, rekao je u serijalu "100 godina Jugoslavije" istoričar Husnija Kamberović.
Jugoslavija je Slovencima pomagala, rekao je u serijalu "100 godina Jugoslavije" prvi ministar inostranih poslova Slovenije Dimitrij Rupel.
Put od jugoslovenske ideje, preko Kraljevine SHS, nastanka i nestanka dve Jugoslavije do jugonostalgije.
Možete imati Jugoslaviju ili demokraciju. Ne možete imati i jedno i drugo, kaže Ivo Banac u specijalu "100 godina Jugoslavije".
Da li je Beograd izbegao jugoslovensko ime 1918. da bi se prikrio unitaristički karakter države, mada ni hrvatske i slovenačke elite nisu želele da ga prihvate?
Memorandum Srpske akademije nauka i umetnosti je bio odbrana Jugoslavije, kaže u serijalu "100 godina Jugoslavije" Ljubodrag Dimić.
Da li su Jugoslaviju stvarali najbolji a uništili je najgori, te da li je jugoslovenstvo bilo prevaziđeno ili mu narodi na ovim prostorima nisu bili dorasli?
Učitajte više sadržaja...