Izvještaj "Zemlje u tranziciji" zasnovan je na procjeni stanja u ukupno sedam oblasti: demokratska vladavina na nacionalnom nivou, izborni proces, nezavisnost medija, civilno društvo, demokratska vladavina na lokalnom nivou, korupcija, pravosudni okvir i nezavisnost.
Srbija je balkanska država koja je u najvećoj meri nazadovala u oblasti sprovođenja demokratskih reformi, ukazuju podaci objavljeni u izveštaju nevladine organizacije Fridom haus pod nazivom "Zemlje u tranziciji – Od slabljenja demokratije do autoritarne agresije", prenosi Glas Amerike.
Jedan predsjednički poklon i jedan skandal u kulturi pokazali su ovih dana kako se kulturna baština može njegovati da spaja ili, pak, zloupotrebi da dijeli ljude.
Ozbiljna korupcija u vladama, nekažnjivost, ograničenje slobode izražavanja i štampe, kao i slučajevi nasilja nad etničkim manjinama i drugim marginalizovanim zajednicama (uključujući LGBTQ+ populaciju) i dalje vladaju na Zapadnom Balkanu, pokazuje poslednji izveštaj Stej dipartmenta.
Nakon što je odluka objavljena, Gruevski je na Fejsbuku napisao da nema imovinu u Sjedinjenim Državama. Ali šta ako Gruevski, Mijalkov i njihove porodice posjeduju kompanije u Makedoniji?
Isporuka kineskog naoružanja, koje je Srbija dogovorila sa Kinom 2019. godine, dešava se u jeku rata u Ukrajini. Nabavke vojne opreme Srbije zabrinjavaju predsjednika Crne Gore Mila Đukanovića, dok njegov kolega iz Sjeverne Makedonije, Stevo Pendarovski u tome ne vidi bezbjednosnu prijetnju.
Lica sa liste Ministarstva finansija za sankcije koje podrazumijevaju blokiranje sve imovine i prava na imovinu koja se nalazi u SAD ili ih posjeduje ili kontrolira državljanin SAD-a.
Iako su predstavnici Srbije, Albanije i Severne Makedonije planirali da sredinom marta održe novi sastanak u okviru regionalne inicijative "Otvoreni Balkan", dogovoreno je da, zbog rata u Ukrajini, taj susret bude pomeren za maj.
Makedonac Stefan i Ruskinja Veronika upoznali su se na internetu i počeli zajednički život u Odesi, na jugu Ukrajine. Bop je to divan dom, ali samo nekoliko meseci.
Postotak ljudi koji žive u demokratiji pao je u 2021. ispod 50 posto, a autoritarni režimi su postajali sve jači. Demokratija je doživjela najveći godišnji pad od 2010. godine. Međutim, neke zemlje Zapadnog Balkana zabilježile su mali napredak.
Učitajte više sadržaja...
No media source currently available