Vlada Republike Srpske (RS) proglasila je 4. aprila zvaničnicu njemačkog ministarstva vanjskih poslova Anu Lirman personom non grata u ovom bosanskohercegovačkom entitetu, a nakon što je Njemačka uvela sankcije najvišim zvaničnicima RS.
Njemačka državna ministarka za Evropu i klimu Ana Lirman je zajedno s ministarkom za evropske i međunarodne poslove Austrije Beatom Meinl-Reisinger saopštila da su 4. aprila stupile na snagu sankcije koje su Njemačka i Austrija uvele protiv predsjednika RS Milorada Dodika, te premijera i predsjednika Skupštine stupile su na snagu 4. aprila. Sankcijama im je zabranjen ulazak u Austriju i Njemačku.
Lirman je kasnije izjavila da su Dodikovi predstavnici prijetili nasiljem njoj i njenoj delegaciji, navodeći da je predsjednik RS opet "pokazao svoj destruktivni pristup".
Iz Vlade RS navode kako "pomenute mjere SR Njemačke kao i javne istupe i današnju posjetu Republici Srpskoj ministrice Lirman smatraju za direktno miješanje u unutrašnja pitanja i kršenje međunarodnih konvencija".
"U cilju zaštite političkog i institucionalnog integriteta Republike Srpske, Vlada uvodi recipročne mjere, koje predstavljaju proporcionalan i legitiman odgovor u skladu s međunarodnim praksama, te proglašava gđu. Anu Lirman za persona non grata u Republici Srpskoj, te nalaže Ministarstvu unutrašnjih poslova da istu osobu, prilikom ulaska na teritoriju Republike Srpske, isprate van granica", saopšteno je nakon telefonske sjednice Vlade RS 4. aprila.
U saopštenju se još navodi kako Vlada "izražava protest zbog jednostranih i politički motivisanih mjera koje su, bez transparentnog pravnog osnova i uz nepoštovanje principa nepristrasnosti, preduzete od strane određenih zvaničnika Savezne Republike Njemačke, uključujući ministarku za evropske poslove i klimu gospođu Anu Lirman".
Lirman je kasnije navela da je "imala niz odličnih sastanaka sa civilnim društvom i opozicijom" u Banjaluci, gde je, kako je navela "srdačno dočekana", ali da je da je pred kraj njenog programa u Banjaluci Dodik opet "pokazao svoj destruktivni pristup".
"Njegovi predstavnici su meni i mojoj delegaciji pretili nasiljem. Ovo je znak slabosti. Dodik je sve izolovan i nema podršku građana Republike Srpske", navela je visoka zvaničnica njemačkog Ministarstva vanjskih poslova.
Lirman je na Instagramu dodala da je dobila "mnogo poruka podrške iz Banjaluke – ljudi se stide Dodikovih postupaka".
"Imam jasnu poruku svim ljudima u RS: Mi ćemo i dalje stajati na vašoj strani - na vašem putu ka prosperitetu, stabilnosti i EU", navela je Lirman.
Protiv predsjednika RS-a Milorada Dodika, te predsjednika Narodne skupštine RS-a Nenada Stevandića i predsjednika Vlade tog bh. entiteta Radovana Viškovića pravosudne institucije BiH vode istragu zbog sumnje da su svojim aktivnostima narušili ustavni poredak BiH.
Za njima je raspisana i centralna potjernica, jer odbijaju da se odazovu na pozive za saslušanje u toj istrazi.
Vlast u RS-u, predvođena proruskim liderom Dodikom, nastoji nizom antiustavnih odluka i zakona da uruši temeljne institucije Bosne i Hercegovine.
Dodik se, zajedno sa članovima svoje porodice, te ključnim političkim saradnicima već nalazi na listi sankcija Sjedinjenih Država, a sankcije je uvela i Velika Britanija.
On odbija da prihvati i presudu Suda BiH kojom je osuđen prvostepeno na kaznu zatvora od godinu dana i šest godina zabrane političkog djelovanja zbog nepoštovanja odluka visokog predstavnika BiH.
Zajedno sa predsjednicima Skupštine i Vlade RS-a, Nenadom Stevandićem i Radovanom Viškovićem, Dodik odbija i da se odazove na poziv pravosudnim institucijama koje ih terete za narušavanje ustavnog poretka BiH, zbog čega su se našli na centralnoj potjernici u zemlji prije pola mjeseca, te još odolijevaju hapšenju.
Uz to, iz RS-a prijete i krivičnim prijavama onima koji žive u tom entitetu, a rade u institucijama BiH, ako se ne povinuju zahtjevima Dodikove većine da napuste državne institucije.