U današnjoj Rusiji, čak i dijeljenje informacija iz knjiga koje se slobodno prodaju u knjižarama može dovesti do višegodišnje zatvorske kazne. To se upravo desilo Grigoriju Skvorcovu, 35-godišnjem fotografu i muzičaru iz Perma.
On je, kao i hiljade drugih širom zemlje, kupio knjigu iz 2021. godine pod nazivom "Tajni sovjetski bunkeri", koju je napisao istoričar Dmitrij Jurkov. Knjiga sadrži brojne dijagrame nekada tajnih sovjetskih objekata koji su nedavno deklasifikovani.
Uz knjigu su bili dostupni i dodatni digitalni materijali, koje je Skvorcov takođe kupio. Kasnije je neke od tih dokumenata podijelio s neimenovanim američkim novinarom.
U novembru 2023. godine, dok mu je bio u posjeti prijatelj, ruska policija je upala u njegov stan u Permu.
Prema riječima jednog rođaka, policija je snimala sve što se dešavalo.
"Tukli su ga i vrijeđali", rekao je rođak fotografa za Siberia Realities Radija Slobodna Evropa. "Zatim su ga prisilili da pred kamerom kaže kome je poslao informacije iz Jurkovljeve knjige."
Rođak, koji je želio ostati anoniman, tvrdi da je prošlo više mjeseci otkako je Skvorcov komunicirao s Amerikancem, te da ga je policija morala podsjetiti na identitet Amerikanca. "Oni su mu sami rekli ime, praktično su mu ga 'sugerisali'", rekao je.
Od invazije na Ukrajinu 2022. godine, Rusija je drastično proširila definiciju onoga što se može smatrati "državnom tajnom".
U Skvorcovljevom slučaju nije bilo nikakve novčane razmjene, a prijatelji tvrde da su dokumenti poslani kako bi se pomoglo osobi sličnih interesa – što je uobičajena praksa među urbanim istraživačima i ljubiteljima istorije. "Nije imao nikakve sebične ciljeve", rekao je jedan prijatelj za Siberia Realities.
Prijatelji Grigorija Skvorcova kažu da je arhitektura oduvijek bila njegova strast. Godine 2010. diplomirao je na Građevinskom koledžu u Permu, smjer arhitektura, ali je ubrzo postigao uspjeh kao fotograf.
"Niko mu nije bio ravan kada je riječ o fotografisanju industrijskih objekata. Obožavao je to – krovove, napuštene zgrade – znao je napraviti vizuelni užitak čak i od obične radionice", rekao je jedan kolega.
"Građevinske firme iz Perma i drugih dijelova Rusije naručivale su od njega promotivna snimanja", prisjeća se poznanik iz Perma. "Sjećam se da je čak imao i izložbu u zgradi lokalne administracije. Bio je veoma tražen."
Godine 2017. Skvorcov je osnovao bend Jagath, koji njeguje muzički pravac poznat kao industrijski ambient. Na web stranici benda piše:
"Svoju muziku stvaramo na napuštenim industrijskim lokacijama – na dnu vlažnih podzemnih kanalizacionih okana i unutar ogromnih šupljih naftnih rezervoara."
Iako se njihova muzika smatra alternativnom, objavljena je pod okriljem britanske izdavačke kuće, a privukla je pažnju i njemačkog muzičkog magazina Sonic Seducer. Upravo tokom intervjua za taj magazin, Skvorcov je izrazio protivljenje ruskoj invaziji na Ukrajinu.
Njegovi prijatelji vjeruju da je neko ko je pročitao taj intervju prijavio Skvorcova ruskoj Federalnoj službi bezbjednosti (FSB-u).
Na pitanje kako su ruske sigurnosne službe otkrile da je Skvorcov predao istorijske materijale američkom novinaru, njegovi rođaci kažu da vjeruju da je nadzor nad njim počeo nakon intervjua, otprilike godinu dana prije njegovog hapšenja u novembru 2023. godine.
Skvorcov navodi da je jedan njegov poznanik došao pod nadzor FSB-a zbog dijeljenja materijala iz knjige Tajni sovjetski bunkeri. Nakon toga, kontaktirao je američkog novinara i zamolio ga da ne objavljuje materijale koje mu je ranije poslao.
U pismima prijateljima, Skvorcov navodi da su ruske vlasti pokrenule slučaj protiv njega kako bi prikrile vlastite propuste, jer nisu primijetile da se potencijalno osjetljive informacije slobodno prodaju i dijele na internetu.
"Nisam imao pristup državnim tajnama i nisam imao zlu namjeru", napisao je fotograf iz pritvora.
"Ti podaci nisu bili zaštićeni od strane države... Tužilaštvo i sudovi ignorišu te činjenice i slučaj tretiraju formalno, očigledno iz straha od represije FSB-a."
Prijatelji i podržavatelji fotografa, koji su formirali vlastitu grupu na Telegramu, kažu da namjeravaju uložiti žalbu na presudu.