Dostupni linkovi

Nova ubistva u ratu klanova u Crnoj Gori


Policija na uviđaju nakon oružanog napada, Podgorica, maj 2025.
Policija na uviđaju nakon oružanog napada, Podgorica, maj 2025.

U roku od tri dana, od 16. do 19. jula u Crnoj Gori dogodila su se dva ubistva - jedno na ulici, drugo u kafiću i prebijanje predsjednika opštine Budva u ugostiteljskom objektu na budvanskoj Slovenskoj plaži.

Za počiniocima ubistava, koja je povezuju sa sukobom kriminalnih klanova se još uvijek traga. Lakše povrede zadobila je slučajna prolaznica, a teže prijatelj jednog od ubijenih.

Zbog, kako je naveo, eskalacije nasilja na ulicama i sukoba kriminalnih klanova, koji s pravom izazivaju zabrinutost i strah građana, predsjednik države Jakov Milatović najavio je 20. jula hitno sazivanje Savjeta za odbranu i bezbjednost.

Istog dana, oglasila se i policija, na vanrednom presu.

"Uzimajući u obzir drskost, sreća je što nemamo slučajne žrtve" , rekao je direktor Uprave policije Lazar Šćepanović.

Kazao je da razumije uznemirenost građana i naveo da je u Crnoj Gori 11 organizovanih kriminalnih grupa od kojih dvije najveće broje više od 300 članova.

Dva najveća klana u Crnoj Gori su kavački i škaljarski u čijim je sukobima, oko prevlasti na tržištu narkotika, koji traje od 2014. ubijeno više od 50 pripadnika.

Policija smatra da je ubistvo crnogorskog državljanina u Španiji 15. jula bilo inicijalna kapisla za dva u Podgorici.

Šćepanović, je potvrdio je da operativni podaci ukazuju da se sva tri ubistva mogu dovesti u vezu sa obračunima kriminalnih klanova koji imaju istoriju sukoba.

Ko je moćniji: kriminalne grupe ili države ?

Predsjednik Internacionalne policijske organizacije Crne Gore Ivan Pekić kaže da je transnacionalni rat između škaljarskog i kavačkog klana ponovo aktiviran.

Ivan Pekić
Ivan Pekić

Dodaje da je eskalacija nasilja nastavljena prebijanjem gradonačelnika Budve Nikole Jovanovića.

Navodi da bi neko trebalo da snosi odgovornost za bezbjednosne propuste:

"Uprava policije, ili nema moći, nema želju, ili je toliki politički pritisak da ne smije da se sukobi sa licima iz organizovanih kriminalnih grupa koji prijete Jovanoviću."

Pekić kaže da ga brine odgovor na pitanje da li su od države moćnije organizovane kriminalne grupe i lica koja su trenutno u vladajućoj strukturi ?

"Definitvno želim da vjerujem u nepristrasan rad policije. Situacija se usložnjava i treba promijeniti strategiju i ciljano reagovati prema tim kriminalnim grupama", kaže Pekić.

Pekić ukazuje da je direktor policije naveo da u Crnoj Gori ima 11 kriminalnih grupa i podsjeća da ih je 2022. godine detektovano 10.

"Šta se desilo za tri godine? Dva kriminalna klana su se ugasila, a tri nikla. Tako da teza čelnika da su pobijedili organizovani kriminal nije tačna - po samim dokumentima", zaključuje Pekić.

Ubistvo u Barseloni

Filip Knežević (36), državljanin Crne Gore ubijen je sa više hitaca 15. jula sa leđa na ulazu zgrade u distriktu Eixample u centru Barselone.

Uviđaj u Barseloni, na mjestu ubistva Filipa Kneževića, 15. jul 2025. (X/El Pais)
Uviđaj u Barseloni, na mjestu ubistva Filipa Kneževića, 15. jul 2025. (X/El Pais)

Prema izvještaju OCCRP (Organized Crime and Corruption Reporting Project) bio je visokorangirani plaćeni egzekutor kavačkog klana.

Na Interpolovoj potjernici je bio zbog ubistva dvoje pripadnika škaljarskog klana na Krfu 2020, Alana Kožara i Damira Hadžića.

Knežević je imao lažna dokumenta (iz Istočne Evrope), a identifikovan je putem otisaka prstiju i međunarodne policijske saradnje.

Ubistvo u Staroj Varoši

Dvadesetdevetogodišnji Igor Nedović je 16. jula oko 13.30 ubijen u blizini porodične kuće u Staroj varoši, istorijskom dijelu centra Podgorice.

Uviđaj u Podgorici nakon pokušaja ubistva Nedovića, 17. maja 2025.
Uviđaj u Podgorici nakon pokušaja ubistva Nedovića, 17. maja 2025.

Ubica je ispalio hice dok je Nedović stajao sa prijateljem na ulici. Prebačen je u Klinički centar Crne Gore gdje ubrzo preminuo.

Policija je kao glavnog osumnjičenog za ubistvo navela Arijana Rečkovića iz Podgorice, starog 23 godine. On je u bjekstvu.

Nedović je bio meta napada u maju 2025. kada je na njega pucano u jednom lokalu u Podgorici.

Prema policijskim izvorima, povezan je sa kavačkim klanom.

Ubistvo u 'Taormini'

U subotu veče 19. jul u bašti podgoričkog lokala 'Taormina' ubijen je Ivan Milačić, star 32 godine.

Maskirani napadač ušao je u baštu kafića i ispalio više hitaca iz blizine u Milačića. U pucnjavi su ranjeni njegov prijatelj Strahinja Raonić i slučajna prolaznica koja je zadobila lakšu povredu od rikošeta.

Policija je navela da su za stolom bila bezbjednosno interesantna lica.

Prema operativnim podacima, Milačić je bio blizak škaljarskom klanu.

Početkom godine je osuđen na tri godine zatvora zbog nedozvoljenog držanje oružja i eksplozivnih materija u slučaju suđenja za ubistvo Saše Klikovca.

Oslobođeni je optužbi za članstvo u kriminalnoj organizaciji 2020. ubijenog Baranina Alana Kožara.

Policijsko viđenje problema ubistava i prebijanja

"Ono što možemo da povežemo, jeste da su se oba slučaja dogodila nakon teškog ubistva u Barseloni. Ne možemo sada tvrditi da je to direktan povod, ali da postoji međunarodna povezanost – sigurno postoji", rekao je Šćepanović.

On je ukazao da su neke od kriminalnih aktivnosti, uključujući likvidacije, rezultat obračuna čiji motivi dolaze spolja – iz regiona i evropskih kriminalnih mreža.

Lazar Šćepanović: Policija ne može da preuzme apsolutnu odgovornost za stanje bezbjednosti u državi
Lazar Šćepanović: Policija ne može da preuzme apsolutnu odgovornost za stanje bezbjednosti u državi

Šef policije je rekao i da policija, iako je njena uloga ključna, "ne može da preuzme apsolutnu odgovornost za stanje bezbjednosti u državi".

"Moram da ukažem na lošu kaznenu politiku i na nedonošenje presuda u zakonski propisanom roku, jer se upravo ta lica nalaze na meti napada ili vrše krivična djela", dodao je.

Kako je rekao, najmanje 70 osoba se našlo na slobodi jer sudovi nijesu u zakonskom roku od tri godine donijeli ni prvostepene presudu.

Motive za napad na predsjednika Opštine Budva Nikolu Jovanovića, Šćepanović je označio kao personalne i političke.

Prebijanje u Budvi - gradonačelnika tog grada

Jovanović koji je napadnut 18. jula 2025. u ugostiteljskom objektu na Slovenskoj plaži, zadobio je teške tjelesne povrede. Napala su ga kako je navedeno njemu poznate osobe - braća Jovo, Vidak i Milorad-Bato Mitrović.

Oni su uhapšeni ali je samo Jovo Mitrović koji je osumnjičen za nanošenje teške povrede Jovanoviću, ostao u pritvoru.

Druga dvojica su zbog nasilničkog ponašanja dobili zabranu prilaska Jovanoviću.

Fotografije dijela osumnjičenih za napad na gradonačelnika Budve Nikolu Jovanovića, Crna Gora, 21. jula 2025.
Fotografije dijela osumnjičenih za napad na gradonačelnika Budve Nikolu Jovanovića, Crna Gora, 21. jula 2025.

Vidak Mitrović je funkcioner vladajuće Nove srpske demokratije na čijem je čelu predsjednik Skupštine Andrija Mandić i član uprave državnog Morskog dobra.

Nikola Jovanović tvrdi da iza napada na njega stoji lično Andrija Mandić i organizovana kriminalna "budvanska grupa"... u kojoj su petorica Mitrovića.

Oni se, kako je naveo, u SOCTA dokumentima vode kao bezbjednosno interesantna lica..."

SOCTA je dokument Vladinog Biroa za operativnu koordinaciju o procjeni opasnosti od teškog i organizovanog kriminala u Crnoj Gori.

Budvanska kriminalna grupa je povezana sa škaljarskim klanom.

Policija je u Budvi januara ove godine pretresla imovinu porodice Mitrović u velikoj akcija usmjerenoj na pretres imovine članova škaljarskog i kavačkog klana.

Reakcije na ubistva i prebijanje

Opozicija zahtijevala ostavku čelnika bezbjednosnih službi uključujući ministra unutrašnjih poslova Danila Šaranovića i potpredsjednika Vlade zaduženog za bezbjednost Alekse Bečića.

Njih dvojica su funkcioneri vladajućih Demokrata.

Opoziciona Demokratska partija socijalista je ocijenila da u bezbjednosnom sektoru vlada opšte rasulo, neznanje i nedostatak profesionalnog integriteta koje za posljedicu ima haos na ulicama.

Partije vladajuće većine su uzvratile opoziciji optužbama da su, kako su rekli, oni politička podrška mafije, koja je vladala tokom bivšeg režima.

U Crnoj Gori je vlast promijenjena 2020. godine.

XS
SM
MD
LG