U okviru projekta „Bez izgovora - Europa sada“ čiji je cilj prikupiti što više potpisa građana Bosne i Hercegovine, Centri civilnih inicijativa (CCI) žele izvršiti pritisak na vlasti BiH da ubrzaju proces približavanja europskim integracijama. Ana Lučić, projekt koordinatorica CCI:
„Ukoliko pogledamo par godina unazad, Bosna i Hercegovina je bila na svom evropskom putu ispred zemalja u regionu, međutim, te su je zemlje prestigle. S jedne strane imamo ozbiljne političke partije, od kojih nijedna neće izaći pred građane i reći da nije za evropski put Bosne i Hercegovine, a opet, s druge strane, ti isti političari, poslije godinu dana intenzivnih sastanaka, nisu uspjeli da riješe prepreke koje nam stoje na putu ka Evropskoj uniji, odnosno ka dobijanju statusa kandidata.“
Osim što nisu uspjeli riješiti ključne prepreke za ulazak u EU, politički oci ove zemlje već su izazvali regresivnu politiku, zbog čega su Bosni i Hercegovini uskraćena sredstva iz EU fondova, kaže Lučić.
„Građani više ne mogu da budu taoci, i ne bi trebalo da budu taoci političkih prepucavanja. Mi im nudimo da na jedan demokratski način, putem peticije, izvrše direktni i indirektni pritisak na političare, odnosno da im upute zahtjev za ubrzanje evropskih integracija Bosne i Hercegovine, da se više ne čeka s tim pitanjima, već odmah, bez ikakvog izgovora, sad, odmah da se krene rješavati to pitanje.“
A građani su prilazili štandu CCI-a i potpisivali peticiju. U Europsku uniju žele odmah. Smatraju da osim Europske unije Bosna i Hercegovina nema alternativu.
„Trebalo bi da u Bosni sve krene bolje, da narod radi, da fabrike rade.“
„Omladina nema posla, napušta Bosnu.“
„Fakat je vrijeme da se malo ljudi presaberu i da mi moramo ići u Evropu. Drugog izbora nema. Sa ovakvom vlašću nećemo ići, sigurno.“
„Vjerujem da ćemo u Evropu. Pa bili smo uvijek Evropa.“
„Ja sam dao potpis za ulazak u Evropsku uniju zato što smatram da bi samim ulaskom u EU u Bosni i Hercegovini trebalo nešto da se promijeni i da bude bolje. Da se otvore radna mjesta, da ljudima bude bolje, jer ovo je trenutno – mrak u Bosni i Hercegovini.“
A to što građani Bosne i Hercegovine vide Europsku uniju kao slamku spasa govori o tome koliku oni nesigurnost osjećaju u svojoj zemlji. U Tuzlanskom kantonu sve je više građana koji napuštaju zemlju i odlaze u zemlje EU. Podatak koji to potvrđuje jeste da je u posljednjih godinu dana na tisuće građana završilo izvanredno srednju medicinsku školu samo da bi dobili posao u Njemačkoj. Također, ove nove školske godine Medicinsku školu u Tuzli upisalo je oko četiri stotine učenika. Samo s jednim ciljem - da nakon završenog srednjoškolskog obrazovanja odu u neku od zapadnih zemalja. Prosvjedno pismo zbog toga uputio je i Sindikat srednjeg obrazovanja TK. Iz Sindikata srednjeg obrazovanja Edin Husić:
„Osnovni motiv ovakve upisne politike jeste, navodno, da ta naša djeca, koja imaju odličan uspjeh, najbolji naši đaci, da idu u Austriju, da idu u Njemačku, da će tamo dobiti posao, masovan posao njegovatelja ili odgajatelja, da će tamo da njeguju njemačke i austrijske penzionere, stara i iznemogla lica. Mi mislimo da ne treba da se naše škole pretvaraju u neke agencije za iseljavanje omladine. Ta omladina treba da ostane u Bosni i Hercegovini, da ovdje nađe budućnost.“, smatra Husić.
I u CCI bilježe veliku zainteresiranost građana Tuzle da BiH što prije postane članicom EU, kaže Ana Lučić.
„Tuzlaci se odazivaju, sami prilaze, interesuju se kad vide zastavu Evropske unije, pitaju šta je, podržavaju nas i misle da političari unazad godinu dana nisu ništa konkretno uradili po pitanju ulaska u Evropsku uniju.“
No, problemi za ovu zemlju su mnogo veći i leže u njenoj neuređenosti, pa Bosna i Hercegovina sigurno još dugo neće stupiti na put koji vodi prema europskim integracijama. U Centrima civilnih inicijativa, te u još devet nevladinih organizacija, vjeruju da ovakve peticije ipak mogu izvršiti pritisak na vlasti, pa kampanju nastavljaju diljem Bosne i Hercegovine.