Dostupni linkovi

Trumpove carine stupile na snagu, produbljujući trgovinski rat i tržišni pad


Američki predsjednik Donald Trump prikazuje grafikon s popisom novih carinskih stopa.
Američki predsjednik Donald Trump prikazuje grafikon s popisom novih carinskih stopa.

Nove sveobuhvatne carine na robu koju uvoze Sjedinjene Države stupile su na snagu 9. aprila prema novoj trgovinskoj politici američkog predsjednika Donalda Trumpa, za koju je rekao da je usmjerena na revitalizaciju američke proizvodnje.

Više stope poreza na uvoz za desetine zemalja i teritorija uključuju ogromnu carinu od 104 posto na kinesku robu i 20 posto na proizvode iz Evropske unije. Nove carine dolaze nakon osnovne carine od 10 posto koja je stupila na snagu 5. aprila.

Glasnogovornica Bijele kuće Karoline Leavitt rekla je da Trump nije razmatrao produženje ili odgodu povećanja.

"Očekuje da će ove carine stupiti na snagu", rekla je 8. aprila nekoliko sati prije njihove primjene u ponoć.

Sam Trump je dao različite signale o tome hoće li carine ostati na snazi. Iako ih je opisao kao "trajne", rekao je kako su predstavnici ciljanih zemalja na putu za Washington kako bi pregovarali o bilateralnim trgovinskim sporazumima.

"Imamo mnogo zemalja koje dolaze i žele sklopiti dogovore", rekao je na događaju u Bijeloj kući 8. aprila. Kasnije je rekao da očekuje da će i Kina tražiti sporazum.

Administracija Trumpa zakazala je razgovore s predstavnicima Južne Koreje i Japana, dva bliska saveznika i glavna trgovinska partnera. Italijanska premijerka Giorgia Meloni trebala bi doći u posjetu sljedeće sedmice.

Predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je među onima koji nude uzajamno smanjenje carina, ali je također upozorila da su kontramjere i dalje opcija. Trump je najavio carine 2. aprila, nazivajući ih "danom oslobođenja Amerike" i rekavši da će se pamtiti "kao dan kada je američka industrija ponovno rođena, dan kada je američka sudbina ponovno preuzeta i dan kada smo počeli ponovno činiti Ameriku bogatom".

Predsjednik je izrazio oštre prigovore prilikom najave carina da su Sjedinjene Države decenijama bile maltretirane od strane "prijatelja i neprijatelja" u trgovini, stvarajući ogroman trgovinski disbalans.

Berze širom svijeta su pale usred uvođenja carina, za koje ekonomisti upozoravaju da će povećati cijene robe koju američki potrošači kupuju svaki dan -- posebno jer nove carine nadograđuju neke prethodne trgovinske mjere. Ciljane zemlje također će vjerovatno uzvratiti.

Kina je već uzvratila, najavljujući carinu od 34 posto na svu američku robu. To je odgovaralo stopi prije nego što je Trump najavio da će Sjedinjene Države nametnuti carinu od 104 posto na kinesku robu počevši od 10. aprila.

Kinesko ministarstvo trgovine nazvalo je Trumpovu prijetnju eskalacijom carina "greškom na grešku" koja "još jednom razotkriva ucjenjivačku prirodu SAD-a".

Osim carina Kini, Trump je nametnuo visoku carinu od 25 posto na uvoz automobila počevši od 3. aprila, koja je uglavnom usmjerena na automobile proizvedene u Meksiku i Kanadi kako bi izvršili pritisak na njih da poduzmu korake za kontrolu imigracije i trgovine drogom. Ove carine se odnose na vozila koja su uvezena kao gotovi proizvodi ali će se proširiti na odgovarajuće auto dijelove u narednim sedmicama.

Kanada je odgovorila carinom od 25 posto na uvoz automobila iz Sjedinjenih Država koji nisu u skladu sa Sporazumom SAD-Meksiko-Kanada. Te carine također trebaju stupiti na snagu 9. aprila.

Na meti su takođe bili čelik i aluminijum. Oba metala sada su opterećena porezom od 25 posto prema proširenim carinama koje su stupile na snagu prošlog mjeseca.

Uz izvještaje AP-a i Reutersa

XS
SM
MD
LG