Podgorica se suočava se s ozbiljnim rizicima gubitka grantova Evropske unije, povoljnih kredita i potencijalnih odšteta izvođačima radova zbog zastoja u izgradnji Postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda.
Iako su sredstva, oko 50 miliona eura, obezbjeđena, projekat definisan, a izvođači izabrani na tenderu, radovi nisu počeli zbog protivljenja mještana sela Botun, gdje je planirana izgradnja.
Selo je između opština Podgorice i susjedne Zete.
"Konačan stav je da nema gradnje kolektora u Zeti. Nije bilo novih pregovora sa Podgoricom i gradnja neće biti dopuštena", kaže za Radio Slobodna Evropa (RSE) Mihailo Asanović predsjednik Opštine Zeta.
Ova situacija ugrožava ekološku i finansijsku stabilnost grada i evropski put.
Izgradnja ovog Postrojenja je jedan od uslova za zatvaranje pregovaračkog poglavlja 27 – zaštita životne sredine u procesu evropskih integracija Crne Gore.
EU za RSE: Svakim danom šteta se uvećava
Svaki dan kašnjenja znači više zagađenja rijeke Morače i Skadarskog jezera u koje se direktno ispušta neprečišćena voda a što pogoršava ekološku štetu i rizike po javno zdravlje, saopšteno je iz Delegacije EU u Crnoj Gori za RSE.
Navode da nadležni moraju brzo rješavati preostala sporna pitanja.
Potvrđuju da je EU obezbijedila 33 miliona eura bespovratnih sredstava čime je pokrila preko 40 posto investicije za novi kanalizacioni sistem.
Kažu da su svjesni zabrinutosti dijela mještana u vezi sa lokacijom.
"Međutim, projekat koji je spreman za realizaciju je već prošao sveobuhvatna istraživanja, projektovanje i ugovaranje kako bi se izgradilo moderno, bezbjedno postrojenje koje nije prijetnja za obližnje zajednice, već naprotiv, pruža ključnu zaštitu za javno zdravlje i životnu sredinu", navode iz Delegacije EU.
Ovo je najveći ekološki projekat koji je EU podržala u Crnoj Gori, zaključuju iz EU.
Rizik od gubitka sredstava
Opozicija upozorava da je država u riziku da ostanu bez obezbjeđenih sredstava, ukoliko gradnja ne počne ove godine kako je planirano.
"Ukoliko bi se raskinuo ugovor sa izvođačem, glavni grad bi izgubio grant EU, kredit a plaćaće i odštetu od 100 miliona eura. I za to će biti odgovoran gradonačelnik", rekao je za RSE odbornik opozicione Demokratske partije socijalista (DPS) Andrija Klikovac.
Na upit RSE kada će početi gradnja postrojenja i kolika je odšteta ukoliko ne počne, iz kabineta gradonačelnika Podgorice Saše Mujovića nisu odgovarali.
Podgorica je grad sa blizu 200.000 stanovnika, a postojeći kolektor za otpadne vode je izgrađen u drugoj polovini prošlog vijeka kada je glavni grad brojao 50.000 stanovnika.
Planiranje gradnje novog kolektora
Prva studija za izgradnju novog kolektora je izrađena 2004.
Evropska unija je 2016. i 2021. bespovratno dodijelila 33 miliona eura za izgradnju Postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda i kanalizacionu mrežu Podgorice.
Takođe, 2017. je obezbjeđen kredit Njemačke razvojne banke (KfW) od 30 miliona eura.
Ostatak novca je obezbijedio Glavni grad.
Tokom 2022. godine dvije turske kompanije su na tenderu dobile posao izgradnje Postrojenja i dostavile završni nacrt glavnog projekta čija izgradnja bi trebalo da traje tri godine.
Mještani Botuna protiv
Višegodišnji protesti mještana sela Botun, gdje je planirana gradnja u potpunosti su zaustavili početak radova.
Selo je u blizini Kombinata aluminijuma na samom izlazu iz Podgorice prema Opštini Zeta.
Četrdesetak porodica Botuna tvrde da 'po cijenu života' neće dozvoliti da se na tom području ispuštaju otpadne vode.
Mještanin Vesko Kažić, kaže da su vlasti planirale zastarelu tehnologiju prečišćavanja otpadnih voda koja će uticati na taj kraj i podstaći selidbu lokalnog stanovništva.
"To je loš i koruptivni projekat. Ta tehnologija je jako opasna. Što je najgore elaborat predviđa da kolektor bude zatvoren 2045. Znači radiće svega 17 godina", navodi Kažić.
Predviđeno je da se uz glavni kolektor izgradi spalionica mulja, što je Botunjanima najspornije tvrdi Kažić.
"Tu će se spaljivati kompletan mulj Crne Gore, jer nema druge adekvatne spalionice. To su kancerogene nano čestice, za koje je prečišćivač veoma skup i čiju nabavku nadležni nisu ni razmatrali", ističe Kažić.
Kažić naglašava da je Botun poljoprivredna sredina koja bi prestala da postoji ukoliko bi se izgradio kolektor.
"Ja gradim veliki objekat za proizvodnju hrane sa najmodernijom tehnologijom. I da li ćete vi od mene kupiti proizvod ako znate su fekalije u blizini?", pita Kažić.
Ni promjena lokacije nije rešenje ukoliko tehnologija ostane ista, zaključuje on.
Vlasti tvrde da će izgradnja Postrojenja uticati na smanjenje zagađenja rijeke Morače, podzemnih voda zetske ravnice i zaštititi Skadarsko jezero kao najveću akumulaciju vode za piće.
Upozorenja kreditora
Na pitanja više medija, gradonačelnik Mujović je rekao da su do sada analizirali nekoliko opcija za "preseljenje" sistema ali da nijedno rješenje nije bilo dobro.
Dodaje i da ima još jednu ideju o novoj lokaciji koju neće da otkriva.
A u slučaju da ni ta lokacija ne zadovolji kriterijume, a Botunjani ostanu pri stavu da ne dozvoljavaju gradnju, Mujović kaže da će problem prepustiti Vladi Crne Gore.
Upozorenje na pravne i finansijske posljedice u slučaju da gradnja uskoro ne počne Mujović je dobio u februaru ove godine od predstavnika njemačke KfW banke.
Oni su tada upozorili na potencijalne izazove u vezi sa promjenom lokacije kašnjenje u realizaciji i na 'aktiviranje određenih klauzula'.
"Svaka promjena može donijeti dodatne finansijske obaveze u milionskim vrijednostima, a izmjena lokacije dovodi do dužih administrativnih i tehničkih procedura i povlači višestruke penale na teret Glavnog grada", navedeno je u saopštenju.
Klikovac: Lokacija može biti samo jedna - Botun
Klikovac, čija je partija, DPS, bila na vlasti u Podgorici do 2022, koja je obavila pripreme za gradnju Postrojenja, tvrdi da nema pravnog osnova za odlaganje realizacija projekta u Botunu:
"Glavni grad prije više od deset godina otkupio dio parcela od mještana Botuna kako bi na svom vlasništvu izvodio radove", navodi on.
Kaže da je nekoliko studija pokazalo da je to jedina optimalna lokacija.
"Studije lokacije su radili instituti iz Londona, Francuske i Njemačke. Sve su pokazale isto. Čak je i vladina komisija prije četiri godine utvrdila da je Botun optimalna lokacija, a da alternativne lokacije nisu izvodljive", kaže Klikovac.
Smatra da gradonačelnik Mujović može odustati izgradnje na toj lokaciji samo zbog političkog pritiska koalicionih partnera, ali da bi time šteta po Podgoricu bila oko 100 miliona eura.
Gradonačelnik Mujović pripada Pokretu Evropa sad premijera Milojka Spajića, koji je na državnom nivou u koaliciji za Demokratskom narodnom partijom, a koja kontroliše vlast u Zeti i koja ne dozvoljava gradnju na obodu te opštine.
Moderan tretman otpadnih voda značio bi trajno uklanjanje septičkih jama sa teritorije glavnog grada.