Dostupni linkovi

Šta stopiranje blokade TikToka znači za američko-kinesko nadmetanje?


Čovjek u New Yorku prolazi pored natpisa na kojem je objava da TikTok 19. vraća svoju uslugu u Sjedinjenim Državama
Čovjek u New Yorku prolazi pored natpisa na kojem je objava da TikTok 19. vraća svoju uslugu u Sjedinjenim Državama

TikTok, u vlasništvu kineske tvrtke ByteDance, prestao je s radom u Sjedinjenim Državama malo prije nego što je savezna zabrana stupila na snagu 19. januara, da bi se vratio oko 12 sati kasnije.

Aplikacija je u obavijesti korisnicima napisala da se "TikTok vratio u SAD!" i pripisala svoj povratak budućem predsjedniku SAD-a Donaldu Trumpu. On je, naime, rekao da će nakon svoje inauguracije 20. januara izdati izvršnu naredbu o odgodi provedbe zakona prema kojemu je ByteDance morao prodati TikTok nekom ko nije Kinez ili će se suočiti sa zabranom.

Ova odluka označava posljednji nastavak u spletu događaja oko sudbine TikToka, što bi moglo imati velike posljedice za globalno tehnološko natjecanje između Kine i Sjedinjenih Država i odrediti ton Trumpovih odnosa s Pekingom.

Popularna video platforma je prva kineska globalna aplikacija i nadmašila je konkurente u američkom vlasništvu, kao što su Instagram, Facebook ili X.

Pitanje kineskog vlasništva je ono što je TikTok stavilo u fokus američkog Kongresa, koji je u aprilu 2024. usvojio zakon zbog zabrinutosti za nacionalnu sigurnost, uključujući širenje dezinformacija i špijunažu. Zakon nalaže da ByteDance proda aplikaciju do 19. januara ili se suoči sa zabranom.

TikTok je međunarodna verzija ByteDanceovog Douyina, koji opslužuje tržišta u Hong Kongu i Kini i pridržava se strogog cenzurnog aparata Pekinga.

Iako je to takođe uspješan posao, njegova popularnost i uticaj su globalni podsticaj za Peking.

Uvertira u zemlji i inostranstvu

Dok je Trumpov potez da TikToku omogući odgodu zbog pronalaženja rješenja takođe pod uticajem unutrašnje politike SAD-a, odluka Trumpa kao predsjednika takođe bi mogla uticati na njegov odnos s kineskim čelnikom Xi Jinpingom.

Nakon što je prvo podržao zabranu, prije nego što je zatim istupio protiv nje, Trump je takođe 17. januara otkrio da je razgovarao s Xijem i razgovarao o TikToku, među ostalim pitanjima.

Problemi koji su doveli do zabrane TikToka i dalje postoje.

Firme za sajber sigurnost sugerisale su da je aplikacija sposobna prikupljati korisničke podatke osim sadržaja koji gledaju na TikToku, a Kina je 2017. godine donijela zakon koji prisiljava kineske državljane koji žive u inostranstvu da sarađuju s njenim obavještajnim aparatom.

Zaposleni u TikToku u Kini i Sjedinjenim Državama su u 2023. godini pratili podatke i lokaciju britanske novinarke. U fajlovima američkog suda dobijenim od bivšeg uposlenika ByteDancea navodi se da je Komunistička partija Kine pristupila podacima kompanije kako bi špijunirala prodemokratske demonstrante u Hong Kongu 2018. godine.

Sada, Trumpova odluka nudi viziju o tome kako će se nositi u odnosima s Kinom.

Trumpov posljednji predsjednički mandat između 2016. i 2020. obilježen je strogošću prema Kini i ciljao je kineske kompanije u zemlji i inostranstvu, od 5G telekomunikacijske infrastrukture do kompanija za nadzorne kamere, u pozadini sve dublje tehnološke utrke Pekinga i Washingtona.

Ta konkurencija nije nestala, ali čini se da Trump - barem u prvim danima svog nadolazećeg predsjedničkog mandata - želi postići drugačiji ton.

Wall Street Journal objavio je 18. januara da Trump želi posjetiti Xija u Kini u prvih 100 dana nakon preuzimanja dužnosti te je izrazio otvorenost za pregovore s kineskim čelnikom o nizu pitanja.

XS
SM
MD
LG