Pišu: Luke Allnutt, Simona Carlugea, George Costita, Sergei Dobrynin i Mark Krutov
U Rumuniji je Bogdan Peschir bio poznat kao "kralj TikToka," misteriozan čovjek povezan s kriptovalutama i poznat po velikodušnim donacijama korisnicima platforme.
Međutim, sada se Peschir, 36-godišnji programer koji navodno vodi raskošan život, pojavio kao ključni akter u tvrdnjama da je desničarski predsjednički kandidat Calin Georgescu imao koristi od tajnih kampanja uticaja, uključujući one iz Rusije, piše redakcija Radija Slobodna Evropa (RSE) na engleskom jeziku.
Georgescu je bio iznenađujući pobjednik prvog kruga rumunskih predsjedničkih izbora 24. novembra, gdje je iz relativne anonimnosti osvojio 23 posto glasova. Njegova pobjeda zakazala je drugi krug protiv prozapadne centristkinje Elene Lasconi, ali je 6. decembra Ustavni sud Rumunije poništio izbore, ostavljajući vladi da odredi novi datum glasanja.
Politički analitičari ostali su zatečeni brzim uspjehom Georgescua, 62-godišnjeg inženjera agronomije koji je vodio kampanju na proruskoj i anti-NATO platformi. Mnogi su njegov iznenađujući rezultat pripisali TikTok kampanji, koja je privukla glasove mladih ljudi i rumunske dijaspore.
Kako su se sumnje u TikTok kampanju povećavale, Vrhovno vijeće za nacionalnu sigurnost Rumunije 4. decembra – četiri dana prije sada otkazanog drugog kruga zakazanog za 8. decembar – skinulo je oznaku tajnosti s obavještajnih podataka u kojima se navodi da je Georgescu imao koristi od koordinirane kampanje na društvenim mrežama koju je vjerovatno orkestrirao "državni akter".
Oko 25.000 TikTok naloga korišteno je za povećanje popularnosti Georgescua, pri čemu su influenseri na platformi javno podržavali i indirektno promovisali kandidata objavama koje su uključivale hashtagove povezane s njim, navode deklasifikovani podaci. Georgescu je tvrdio da je na izbornu kampanju potrošio "nula" novca.
Peschir je, prema obavještajnim podacima, bio značajan facilitator te kampanje.
Koristeći svoj TikTok nadimak "bogpr," prema tvrdnjama, izvršio je uplate u iznosu od 381.000 dolara između 24. oktobra i 24. novembra 2024. korisnicima nekih TikTok naloga uključenih u promovisanje kandidata Calina Georgescua, uključujući i nakon završetka izborne kampanje, što predstavlja kršenje rumunskog zakona.
Peschir negira da je finansirao kampanju Georgescua, tvrdeći da su njegove donacije, osim što su išle pristalicama kandidata, bile usmjerene i ka dobrotvornim organizacijama, apolitičkim TikTok nalozima te nalozima koji su podržavali druge kandidate.
Za Radio Slobodna Evropa 6. decembra izjavio je da nema nikakve veze s Georgescuom.
"Nemam nikakav materijalni ili lični interes; jednostavno sam ga podržavao kroz objave i komentare, dobrovoljno", napisao je u komentarima.
"U tom dokumentu se pominju samo (Georgescueve) pristalice, što mi djeluje apsurdno. Nisam sklopio nikakav dogovor s bilo kim da bih donirao u svrhu podrške ovom ili onom kandidatu", dodao je Peschir.
U objavi na Facebooku 6. decembra, neposredno prije nego što su izbori poništeni, Peschir je optužio medije za uznemiravanje i zaprijetio pravnim postupkom.
Na pitanje u komentarima o porijeklu novca, Peschir je napisao: "To nije vaša stvar."
"Nisam osoba koja radi za državu niti s državom da bih javno prijavljivao svoje prihode", dodao je.
Među rijetkim objavama na njegovom skromnom Facebook profilu nalazile su se i one o Georgescuu još iz 2020. godine, kada je tada anonimni budući predsjednički kandidat kritikovao vladine mjere za suzbijanje širenja COVID-19, nazivajući pandemiju "pandemijom straha i gluposti".
Navodno neprikladan 'životni standard'
U posljednjih nekoliko mjeseci, Peschirov TikTok nalog "bogpr" postao je poznat po velikodušnim donacijama TikTok kreatorima, pri čemu je prikupio više od 191.000 pratitelja i 1,1 milion lajkova.
U martu je donirao desetine hiljada eura pjevačima manele, žanra pop-folka porijeklom iz Rumunije, što je izazvalo spekulacije o njegovom identitetu i motivima. Neki korisnici TikToka nagađali su da je možda sin bogatog poslovnog magnata ili član kriminalnog klana.
U novembru, "bogpr" je počeo donirati novac rumunskim influencerima u podršku Georgescuu.
Prema deklasifikovanom dokumentu Ministarstva unutrašnjih poslova, više od 100 influencera s ukupno preko osam miliona pratitelja učestvovalo je u promociji, pri čemu objave nisu bile označene kao dio plaćene političke kampanje.
Iako je pokušavao sakriti svoj identitet, njegovu naslovnicu nedavno je razotkrio rumunski tabloid Gandul, koji je "bogpr" identificirao kao Peschira.
Prema dostupnim informacijama, Peschir je većinu karijere proveo baveći se kriptovalutama, uglavnom u firmama povezanima s istim saradnicima, uključujući Gabriela Prodanescua, Rumuna koji je 1995. godine dobio državljanstvo Južne Afrike.
Jedna od tih firmi, rumunska BitXATM Technology, osnovana je prije 12 godina i bavi se radom kripto bankomata – uređaja koji omogućavaju kupovinu kriptovaluta gotovinom ili, u nekim slučajevima, podizanje gotovine u zamjenu za kriptovalute.
Prema podacima o poslovanju firme, BitXATM Technology prošle godine nije prijavila zaposlene, prihod niti profit, dok je prijavila dug od oko 300.000 dolara.
Ukradena kriptovaluta
Godine 2016. BitXATM se našao u središtu skandala kada je nekoliko njegovih kripto bankomata bilo hakirano, a klijentima su ukradene kriptovalute. Gabriel Prodanescu je za krađu optužio bivšeg zaposlenika. Sljedeće godine rumunske vlasti su uhapsile muškarca iz Brašova, koji je nakon suđenja, na kojem je svjedočio i Bogdan Peschir, bio osuđen.
Objave na internetskim forumima posvećenim Bitcoinu tvrdile su da neki klijenti BitXATM-a nisu uspjeli povratiti svoja sredstva. Nakon skandala, web stranica BitXATM-a prestala je sa ažuriranjima, a Prodanescu je otvorio kripto kompaniju s istim imenom, kao i drugu pod nazivom Globaya LTD, u Velikoj Britaniji. Na LinkedIn profilu Peschir se navodi kao zaposlenik kompanije Globaya.
Na stranici za traženje posla nalazi se profil osobe pod korisničkim imenom Bogdan Peschir, koja navodi da je radila za BitXATM i drugi brend povezan s kriptovalutama, mTicket.
Radio Slobodna Evropa pronašla je objave na društvenim mrežama za oba brenda s fotografijama osobe koja nalikuje onome iz profila. Peschir nije odgovorio na upit RSE o identitetu osobe i povezanosti s kompanijama.
U obavještajnim zapisima s kojih je skinuta oznaka tajnosti navodi se da Peschir "pokazuje standard života koji nije u skladu s aktivnostima kompanije u njegovom vlasništvu". Prema pisanju rumunskih medija, živi u luksuznoj vili u elitnom dijelu Brašova, s BMW-om i Porscheom u garaži. RSE je uspio geolocirati fotografije ove vile i potvrditi da su snimljene u Brašovu.
U pisanom odgovoru RSE-u, Peschir je odbacio tvrdnje obavještajnih dokumenata o nesrazmjernom standardu života.
"Imam prihode iz drugih izvora, potpuno legalne, koji su prijavljeni i oporezovani", izjavio je Peschir.
Rumunski obavještajni dokumenti spominju i Prodanescua te južnoafričku kompaniju FA Agency, za koju se navodi da je nudila 1.000 eura influencerima za distribuciju videozapisa podrške kandidaturi Georgescua.
RSE je kontaktirao samoproglašenu "agenciju za influensere" tog imena, koja tvrdi da posluje u Južnoj Africi, kako bi saznao više o navodnoj ulozi kompanije u operaciji i njenim vezama s Peschirom i Prodanescuom, ali nije dobio odgovor na vrijeme za objavu.
Pokušaji da se dođe do Prodanescua radi komentara bili su neuspješni. Na zahtjev za intervju, Peschir je odgovorio samo dijeljenjem linka na prethodno objavljene komentare.
'Ni ne poznajem Georgescua'
Odluku Ustavnog suda od 6. decembra o poništenju predsjedničkih izbora pratio je i najava rumunskih tužilaca o pokretanju istrage zbog navodnih računarskih kriminalnih radnji, usred optužbi o ruskom utjecaju.
Tačna uloga Rusije u navodnoj TikTok operaciji uticaja ostaje nejasna.
Prema obavještajnim dokumentima, TikTok je obavijestio rumunske vlasti da je identificirao mrežu naloga povezanih s ruskom državnom novinskom agencijom Sputnik, koja je ciljala korisnike iz Rumunije i Moldavije.
Dokumenti također navode da su podaci o pristupu korisnika na izbornim web stranicama ukradeni i objavljeni na "platformama za sajber kriminal koje potiču iz Rusije." Kremlj je negirao bilo kakvo miješanje u rumunske izbore.
Niti Peschir niti njegovi saradnici nisu povezani s Rusijom u obavještajnim izvještajima.
Nakon što je njegov identitet postao javan, Peschir je na TikToku objavio da je "rumunski preduzetnik i investitor" te da mu nije obećano niti isplaćeno bilo šta za podršku Georgescuu.
"Lično ni ne poznajem (Georgescua) i ne smatram da je podrška cilju neetična", napisao je. Pored toga, uporedio je svoju podršku sa načinom na koji je Elon Musk pomogao kampanji novoizabranog američkog predsjednika Donalda Trumpa masovnom finansijskom podrškom i podrškom putem platforme X (bivši Twitter) i u njegovim govorima.
Peschir je također dodatno izrazio podršku predsjedničkom kandidatu, rekavši:
"Napadi sistema... motivišu me još više da podržim Calina Georgescua", opisujući krajnje desničarskog političara kao "pravi izbor za narod".
Facebook Forum