Dostupni linkovi

Pet meseci nakon tragedije, u Novom Sadu odata poštu žrtvama pada nadstrešnice


Paljenje sveća i polaganje cveća na mestu nesreće, Novi Sad 1. april 2025.
Paljenje sveća i polaganje cveća na mestu nesreće, Novi Sad 1. april 2025.

Studenti koji blokiraju fakultete Univerziteta u Novom Sadu i građani odali su poštu žrtvama pada nadstrešnice Železničke stanice u tom gradu 1. aprila, tačno pet meseci od tragedije u kojoj je život izgubilo 16 osoba.

Nakon šetnje od univerzitetskog kampusa do zgrade Železničke stanice, studenti koji su predvodili kolonu položili su 16 buketa na mesto nesreće.

Na zaštitnu ogradu koja je postavljena oko stanice okačili su table sa imenima žrtava.

Okupljeni su odali 16-minutnu poštu poginulima. Svakog minuta ispalili su po jednu signalnu raketu.

Građani su 16-minutnom ćutnjom odali počast žrvama, Novi Sad 1. april 2025.
Građani su 16-minutnom ćutnjom odali počast žrvama, Novi Sad 1. april 2025.

U "šetnju sećanja" na žrtve pozvali su studenti koji gotovo četiri meseca blokiraju fakultete zahtevajući, pre svega, političku i krivičnu odgovornost za obrušavanje stanične zgrade 1. novembra 2024.

Građanin Novog Sada Aleksandar Vujić rekao je za Radio Slobodna Evropa da pet meseci nakon tragedije koja je odnela 16 života ne vidi promenu u reakciji države.

"Prošlo je pet meseci i ništa se nije desilo. Promena se desila kod građana. Primećujem veliku povezanost i zajedničku reakciju koja je ispravna. Nadam se da će to dovesti do promena koje svi očekujemo", kaže Vujić.

U tišini studenti i ostali građani prolaze Bulevarom oslobođenja koji vodi do Železničke stanice, Novi Sad 1. april 2025.
U tišini studenti i ostali građani prolaze Bulevarom oslobođenja koji vodi do Železničke stanice, Novi Sad 1. april 2025.

Novosađanska Sanja kaže da je tužna i ljuta zbog smrti 16 ljudi.

"Ne možemo se pomiriti sa tim što se desilo 1. novembra prošle godine. Ovo mora da se menja iz korena", kaže ova građanka Novog Sada i dodaje da podržava studentske blokade.

Okupljeni su od kampusa Novosadskog univerziteta pošli u protestnu šetnju ka Železničkoj stanici, gde će zapaliti sveće i u tišini odati poštu stradalima.

Trogodišnja rekonstrukcija i dva svečana otvaranja

Rekonstrukcija Železničke stanice u Novom Sadu trajala je tri godine.

Stanica je, u prisustvu premijera Mađarske Viktora Orbana i predsednika Srbije Aleksandra Vučića, prvi put otvorena u martu 2022, iako tada rekonstrukcija nije bila gotova.

Drugo otvaranje Železničke stanice u Novom Sadu bilo je u julu 2024 - četiri meseca pre pada nadstrešnice koja je 1. novembra ubila 15, a teško povredila dvoje ljudi.

Tada su predstavnici gradskih, pokrajinskih i republičkih vlasti naglašavali da je stanica urađena "po evropskim standardima".

Prve izjave izvođača radova i predstavnika ministarstva nakon nesreće bile su da nadstrešnica "nije bila predmet rekonstrukcije".

Međutim, deo stručnjaka koji su bili angažovani na rekonstrukciji, kao i fotografije i snimci koji su kasnije analizirani, demantovali su te navode.

Dostupna dokumentacija je pokazala i da stanica nije bila završena ni u julu 2024, kada je otvorena po drugi put.

Republički građevinski inspektor je u izveštaju nakon nesreće utvrdio da tokom rekonstrukcije stanice nisu preduzete mere "radi otklanjanja neposredne opasnosti po život i bezbednost ljudi".

Kada su učesnici skupa stigli do Žlezničke stanice, ispaljeno je 16 signalnih raketa, za svaku žrtvu po jedna, Novi Sad 1. april 2025.
Kada su učesnici skupa stigli do Žlezničke stanice, ispaljeno je 16 signalnih raketa, za svaku žrtvu po jedna, Novi Sad 1. april 2025.

Utvrđeno je i da nije vršena kontrola i provera kvaliteta svih vrsta radova, kao ni i primena propisa, standarda i tehničkih normativa.

Zgrada je, odlukom inspekcije, zabranjena za korišćenje do daljeg, a obustavljeni su i radovi na objektu.

U toku više procesa o utvrđivanju odgovornosti

Zbog pada nadstrešnice vodi se više postupka.

Više javno tužilaštvo u Novom Sadu je 30. decembra podiglo optužnicu protiv 13 ljudi, pod sumnjom na propuste u rekonstrukciji nadstrešnice.

Među optuženima su bivši ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić i njegova pomoćnica Anita Dimoski, kao i bivša direktorka javnog preduzeća "Infrastrukture železnice Srbije" Jelena Tanasković.

U pritvoru je 10 optuženih, Vesić je na slobodi, dok su Tanasković i Dimoski u kućnom pritvoru.

Novosadsko Više javno tužilaštvo je 3. februara saopštilo i da vrši provere da li je bilo korupcije tokom rekonstrukcije Železničke stanice.

Potom je Vrhovno javno tužilaštvo Srbije (VJTS) saopštilo 12. februara da je prenelo predmet o koruptivnim delima vezanim za radove na stanici.

Nakon toga, više javno tužilaštvo u Beogradu je 24. februara saopštilo da je uhapšena menadžerka za razvoj investicija akcionarskog društva "Infrastrukture železnica Srbije" S. K, zajedno sa još tri osobe.

Kako je saopštilo Više javno tužilaštvo (VJT) u Beogradu, oni su uhapšeni "u vezi sa izvršenjem nekoliko krivičnih dela sa koruptivnim elementom, koja su imala za posledicu pad nadstrešnice.

Meseci protesta i studentskih blokada zbog sumnje na korupciju

U Srbiji mesecima, desetine hiljada građana izlaze na ulice sa ključnim zahtevom da se utvrdi krivična i politička odgovornost za nesreću.

U fokusu protesta su optužbe da je do pada nadstrešnice dovela korupcija.

Predstavnici vlasti te optužbe odbacuju.

Mesecima traju i studentske blokade desetina visokoškolskih ustanova širom zemlje.

Objavljivanje kompletne dokumentacije o rekonstrukciji stanične zgrade njihov je prvi zahtev.

Predstavnici vlasti od decembra 2024. tvrde da je kompletna dokumentacija o rekonstrukciji stanice objavljena na sajtu Vlade i tužilaštva u Novom Sadu.

Potom su, pod pritiskom javnosti, u više navrata izlazili sa objavom novih dokumenata.

Još dva zahteva studenata adresirana su na pravosudne organe: sankcionisanje napadača na učesnike protesta u više desetina incidenata, kao i obustava krivičnih postupaka protiv demonstranata koje je policija hapsila.

Vlast tvrdi da su svi zahtevi studenata ispunjeni pozivajući ih da otvore fakultete, dok akademci saopštavaju da zahtevi nisu ispunjeni i da nastavljaju blokade fakulteta.

Uz građane koje okupljaju na protestima, iza njihovih zahteva stali su profesori univerziteta, prosvetni radnici, poljoprivrednici, advokati, glumci...

Demonstracije su postale simbol šireg nezadovoljstva vladavinom prava u zemlji uz pitanje da li su do nesreće u Novom Sadu doveli nemar i korupcija sistema.

XS
SM
MD
LG