Dostupni linkovi

Tridesetak studenata Medicinskog fakulteta u Nišu saslušano u policiji


Ulaz na Medicinski fakultet u Nišu, 14. januara 2025.
Ulaz na Medicinski fakultet u Nišu, 14. januara 2025.

Tridesetak studenata Medicinskog fakulteta u Nišu saslušano je u policiji 10. aprila, nakon što ranije tokom dana nisu dozvolili profesorima i ostalim zaposlenima da uđu u zgradu fakulteta.

Studenti su nakon saslušanja napustili Policijsku upravu uz aplauze i ovacije građana koji su im pružali podršku, javlja Beta.

Student Dušan Tasić je po izlasku iz zgrade policije izjavio da razlog poziva i saslušanja "nikome nije jasan".

"Pozvani smo u svojstvu građana. Pitali su nas šta smo danas radili na fakultetu, odgovorili smo na ta pitanja. Nije nimalo prijatno, smatramo ovo vidom pritiska. Još gore je kada saznate od policije da je dekan taj koji je pozvao policiju na fakultet i dozvolio im da uđu", izjavio je Tasić.

Studenti su ranije optužili dekana da je podneo krivičnu prijavu za narušavanje javnog reda i mira, a po kojoj je reagovalo Osnovno javno tužilaštvo.

Ranije su najavili će ulaz za nastavno i ostalo osoblje biti blokiran sve dok sa sajta ne bude uklonjeno saopštenje u kome se kaže da će nadoknada nastave početi 15. aprila.

Prema rečima studenta Dušana Tasića, on i njegove kolege sa Medicinskog fakulteta nastavljaju blokadu do ispunjenja zahteva.

Vladan Mančić, jedan od advokata koji su prisustvovali saslušanju studenata, kazao je da su studenti u Policijskoj upravi u Nišu dali iskaze, odnosno informacije koje imaju o današnjim događanjima na Medicinskom fakultetu.

"Na tome se za sada sve završilo. Do sada nijedan kazneni ili bilo koji drugi postupak nije pokrenut ni protiv jednog studenta, koliko ja znam, a ne znamo šta će biti dalje", izjavio je Mančić.

On je dodao da je policija postupala po nalogu tužilaštva.

Student Medicinskog fakulteta Đorđe Miljanović rekao je okupljenima da je dekan Medicinskog fakulteta Univerziteta u Nišu "napravio presedan" jer je potpisom i dozvolom da organi javnog reda i mira uđu na fakultet predao autonomiju fakulteta u njihove ruke.

"Predao je autonomiju za koju se fakulteti i univerziteti bore od svog osnivanja. Dekan je ovim postupkom samo dokazao da je naš novi zahtev za smenom uprave apsolutno opravdan", istakao je Miljanović.

Poziv da se jave u policiju studentima su uručili inspektori u civilu, koji su tokom dana ušli u zgradu blokiranog fakulteta.

Luka Đorđević, jedan od akademaca koji su bili na saslušanju, kazao je da većina od onih koji su dobili poziv nije ni bila prisutna na fakultetu kada su studenti sprečili zaposlene da uđu.

"Ne znam na osnovu čega su oni sve pozvali da dođu i daju izjave", rekao je Đorđević.

Studenti su ranije najavili da će ulaz za nastavno i ostalo osoblje biti blokiran sve dok sa sajta ne bude uklonjeno saopštenje u kome se kaže da će nadoknada nastave početi 15. aprila.

Medicinski fakultet u Nišu saopštio je da će od utorka, 15. aprila, početi realizacija Dinamičkog plana nadoknade nastave za školsku 2024/25. godinu.

Oni su u saopštenju napisali da je to poslednji rok za početak realizacije Dinamičkog plana nadoknade nastave i nastavak školske.

"Nakon navedenog datuma Medicinski fakultet u Nišu neće više biti u mogućnosti da uspešno realizuje nastavni proces, ispitne rokove, kao i ostale akademske obaveze u skladu sa Zakonom i Statutom, a čime bi se garantovala zakonitost rada i kvalitet nastave", piše u saopštenju.

Dodaje se da bi, u slučaju da se sa realizacijom Dinamičkog plana ne krene do navedenog roka, postojale posledice po status studenata.

Student Medicinskog fakulteta Dušan Tasić rekao je da su na plenumu 9. aprila studenti ovog fakulteta izglasali zahtev o smeni dekanskog kolegijuma, dekana i sekretara fakulteta.

"Kako smo nezvanično saznali, jutros je pozvana policija na naš fakultet. Ukoliko im dekan omogući ulazak, to će učvrstiti naš zahtev da uprava fakulteta bude smenjena", naveo je Tasić, a prenela Beta.

Dodao je da fakulteti imaju autonomiju i da policija može ući samo ako im to dekan dozvoli.

Studenti mesecima blokiraju državne univerzitete, sa zahtevom da se utvrdi odgovornost vlasti za pogibiju 16 ljudi u nesreći u Novom Sadu.

Iza studentskih zahteva su, uz građane koje mesecima okupljaju na protestima, stali profesori univerziteta, prosvetni radnici, poljoprivrednici, advokati i glumci.

Demonstracije su postale simbol šireg nezadovoljstva vladavinom prava u zemlji, uz pitanje da li su do nesreće u Novom Sadu doveli nemar i korupcija sistema.

XS
SM
MD
LG