Alijansa za budućnost Kosova (AAK) je u ponedeljak podnela zahtev Ustavnom sudu Kosova za pravno tumačenje o tome da li glasanje za predsednika Skupštine Kosova treba da bude tajno.
Zahtev, koji su podneli poslanici iz redova AAK-a i koji su podržali poslanici Demokratske partije Kosova (PDK) i Demokratskog saveza Kosova (LDK), došao je usred zastoja u Skupštini Kosova, koja nije konstituisana ni nakon 14 uzastopnih pokušaja, tri meseca nakon održavanja izbora.
"Kao Alijansa za budućnost Kosova, sa potpisima poslanika Alijanse, Demokratskog saveza Kosova, ali i Demokratske partije Kosova, podneli smo Ustavnom sudu na tumačenje promenu glasanja u okviru procedura za izbor predsednika Skupštine", rekla je poslanica AAK-a, Time Kadrijaj, pred novinarima.
"Zatražili smo od Ustavnog suda da ovo tretira kao prioritet... Smatramo da je ovo pravno kršenje, mislimo da se umanjuje vrednost Skupštine Kosova, održavanjem plenarnog zasedanja svakih 48 sati, i zasedanja [za koja] smatramo da se krši Ustav Kosova", izjavila je ona.
"Zamolili smo aktere da ovo tretiraju kao prioritet, možda čak i sa privremenom suspenzijom, sa privremenom merom za zabranu održavanja zasedanja, dok Sud prioritetno ne tretira ovaj predmet i donese odluku", rekla je Kadrijaj.
Zahtev koji je AAK podnela Ustavnom sudu objavljen je u celosti na Facebook nalogu predsednika AAK-a, Ramuša Haradinaja.
On je rekao da je "igra sa nekonstituisanjem Skupštine Kosova postala sramotna, ne samo za poslanike izabrane od strane naroda, već i za samu državu Kosovo".
Prema Haradinaju, "ponovljene sednice na svakih 48 sati, bez ikakve odluke, postale su model naše državne nezrelosti".
Dana 1. maja, u devetom pokušaju konstituisanja Skupštine, predsedavajući sednice, Avni Dehari iz Pokreta Samoopredeljenje (LVV), predložio je da se glasanje za predsednika Skupštine promeni i obavi tajno, i zatražio formiranje komisije za nadzor glasanja.
Ovaj predlog su odbile druge stranke – PDK, LDK, AAK i Srpska lista.
Predlog predsedavajućeg sednice je usledio nakon što kandidatkinja LVV-a za predsednicu Skupštine, Albulena Hadžiju, nije uspela da dobije potrebnih 61 glas u nekoliko glasanja kako bi bila potvrđena na toj funkciji.
Hadžiju se vidi kao "podeljena figura" od strane PDK i AAK, dok LDK kaže da neće podržati nijednog kandidata LVV za predsednika Skupštine.
LVV insistira da Hadžiju zaslužuje da bude izabrana i, iako je tražila politički dogovor sa drugim strankama, isključila je mogućnost da predloži drugog kandidata osim nje.
Ustav daje pravo pobedničkoj stranci da predloži kandidata za predsednika Skupštine, a vršilac dužnosti premijera i lider LVV, Aljbin Kurti, ponovio je pre nekoliko dana da stranka nema nameru da predloži drugog kandidata osim Hadžiju, rekavši da je dužnost svih parlamentarnih stranaka da konstituišu Skupštinu.
Poslanici moraju izabrati predsjednika i pet potpredsjednika da bi konačno konstituirali novu Skupštinu.
Tek nakon konstituisanja Skupštine može se formirati nova Vlada.