Američki izaslanik Steve Witkoff razgovarao je ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom u Sankt Peterburgu više od četiri sata o rješavanju sukoba u Ukrajini.
Kremlj je na svojoj web stranici objavio fotografiju dvojice muškaraca kako se rukuju, navodeći da se sastanak održao.
"Tema sastanka – aspekti rješenja u Ukrajini ", navodi se.
Putin je na državnoj televiziji prikazan kako dočekuje Witkoffa u predsjedničkoj knjižnici Sankt Peterburga na razgovore za koje su državne novinske agencije kasnije navele da su trajali više od četiri sata.
Sastanak Witkoffa s Putinom tokom njegove nenajavljene posjete Sankt Peterburgu, njihov je treći otkako je američki predsjednik Donald Trump preuzeo dužnost u januaru obećavši popraviti veze s Moskvom.
Witkoff je došao u Sankt Peterburgu dok je putovao na razgovore na visokoj razini s Teheranom o iranskom nuklearnom programu zakazane za 12. april u Omanu.
Vijest o sastanku odjeknula je nakon što je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski tvitao da je prošlo mjesec otkako je Rusija odbacila američki prijedlog za "potpuni i bezuvjetni prekid vatre".
Nekoliko sati nakon što je Witkoff sletio, Trump je također objavio na društvenim mrežama: "Rusija se mora pokrenuti. Previše ljudi UMIRE."
Ruska državna novinska agencija TASS izvijestila je da se Witkoff odmah po dolasku sastao s Kirilom Dmitrievom, dobro povezanim insajderom u Kremlju i čelnikom Ruskog fonda za izravna ulaganja. Prošle sedmice njih su se dvojica sastala u Washingtonu, gdje su razgovarali o jačanju bilateralnih odnosa.
Dmitriev je razgovore u Sankt Peterburgu nazvao produktivnima, naveo je TASS.
Posjet dolazi dan nakon što su se američki i ruski dužnosnici sastali u Istanbulu kako bi razgovarali o normalizaciji diplomatskih odnosa, potencijalno zaustavljajući neka od masovnih protjerivanja osoblja ambasada nakon početka ruske sveobuhvatne invazije na Ukrajinu 2022. godine
Witkoffov posjet došao je usred naleta diplomatskih aktivnosti oko rata u Ukrajini koji uključuju američko-ukrajinske pregovore u Washingtonu i sastanak kojim su predsjedale Britanija i Njemačka u Bruxellesu.
Prošlog mjeseca sastanak Witkoffa s Putinom otvorio je put telefonskom razgovoru između dva predsjednika. Također je posjetio Moskvu u februaru i bio dio američko-ruskih pregovora u Rijadu u Saudijskoj Arabiji.
Tko je Steve Witkoff?
Witkoff je njujorški poduzetnik i Trumpov prijatelj koji nema prethodnog diplomatskog iskustva. To je u nekim krugovima izazvalo zabrinutost zbog njegove vodeće uloge u tako delikatnim razgovorima.
"Činjenica da mu nedostaje kontekst i povijest načina na koji Rusi pregovaraju i postupaju s američkom stranom je, mislim, problem", rekao je David Kramer, koji je bio na visokom položaju u State Departmentu tijekom administracije Georgea W. Busha.
"Putin mu govori lijepe stvari, daje mu portret predsjednika, govori o odlasku u crkvu i molitvi za svog prijatelja (Trumpa)", rekao je Kramer za Radio Slobodna Evropa 10. aprila.
"To su prilično stare KGB-ove taktike. A Witkoff, mislim, nije dovoljno svjestan da razumije što se tamo događa."
Trump je jako hvalio Witkoffa. Govoreći u januaru, nazvao ga je "odličnim sklapačem dogovora... izvrsnim pregovaračem, sjajnom osobom".
Witkoffov posjet bit će usmjeren na poticanje zaustavljenih američkih napora da posreduje u prekidu vatre između Rusije i Ukrajine. Trump je nedavno izrazio frustraciju zbog sporog tempa napretka.
Trump je kritizirao Rusiju zbog pojačane kampanje bombardiranja Ukrajine i rekao da se ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski "pokušava povući" iz sporazuma koji Washingtonu daje pristup kijevskim nalazištima rijetkih minerala.
Ukrajinsko izaslanstvo trebalo bi razgovarati o sporazumu u Washingtonu kasnije 11. aprila.
Turska obećava misiju na Crnom moru
U međuvremenu, u Bruxellesu je postignut napredak u formiranju vojnih snaga pod vodstvom Europe koje će biti raspoređene u Ukrajini u slučaju prekida vatre ili mirovnog sporazuma.
Dva europska diplomatska izvora rekla su za Radio Slobodna Evropa da je Turska saopćila da je voljna "preuzeti odgovornost za pomorsku dimenziju".
Bilo je to na sastanku "koalicije voljnih" 10. aprila.
Do sada su samo Britanija i Francuska javno obećale angažirati snage, iako su druge zemlje rekle da su to otvorene za tu mogućnost, ovisno o okolnostima njihova raspoređivanja.
Britanija i Njemačka predsjedaju sastankom Ukrajinske obrambene kontaktne skupine koji se održava 11. aprila u Bruxellesu, koja koordinira vojnu pomoć Ukrajini.
Osnovana je 2022. godine, a njime je predsjedao tadašnji američki ministar obrane Lloyd Austin. Njegov nasljednik, Pete Hegseth prisustvovao je ovom sastanku putem video veze.
Njemački ministar obrane Boris Pistorius rekao je da je Hegseth u svojim komentarima iznio "zanimljive i točne procjene".
Uoči pregovora, europske su zemlje obećale novu potporu Ukrajini u narednim mjesecima i godinama.
Britanija i Norveška najavile su zajednički paket koji uključuje vojne dronove, radarske sustave i protutenkovske mine.
Njemačka i Nizozemska rekle su da će osigurati dodatne sustave protuzračne i raketne obrane.
"Ovo će imati utjecaja na bojno polje ove godine", rekao je njemački ministar obrane Boris Pistorius.