Dostupni linkovi

Zaposleni u IT-ju se pridružili studentima na protestu ispred Palate Srbija


Studenti beogradskih tehničkih fakulteta okupili su se 12.februara na protestu ispred Palate Srbija u Beogradu, u kojoj se nalazi jedan broj ministarstava Vlade, kako bi još jednom ukazali na zahtev za krivičnu i političku odgovornost za pogibiju 15 ljudi u padu nadstrešnice u Novom Sadu.

Njima se priključio jedan broj zaposlenih u IT sektoru.

Studenti su do Palate Srbija došli u protestnoj šetnji, a tamo su im se pridružili IT radnici.
Saopštili su da tim skupom žele da poruče da u Srbiji od 1. novembra, kada se urušila betonska nadstrešnica u Novom Sadu usmrtivši 15 ljudi, postoji "bag" (bug) u sistemu.

Termin "bag" koristi se u informacionim tehnologijama i njime se označava greška u računarskom sistemu ili programu.

"Mi, koji svakodnevno razvijamo tehnologije budućnosti, ne možemo ostati nemi pred nepravdom koja guši potencijal ove zemlje. Ovo nije samo protest, nego poruka da nećemo stati dok se ne se izborimo za sistem koji vrednuje znanje, trud i pravdu", rekao je u obraćanju ispred Palate Srbija govornik ispred IT stručnjaka koji su podržali studente u blokadi.

On je rekao da su studenti "pokazali hrabrost i odlučnost" i da je sada na IT stručnjacima da stanu uz njih. Dodao je da IT stručanjaci traže vladavinu prava, da zakoni vladaju jednako za sve i da institucije "konačno počnu da rade svoj posao".

"Da se stane na put korupciji koja je razorila državu i da odgovaraju odgovorni za pad nedstrešnice u Novom Sadu", rekao je u obraćanju ispred Palate Srbija jedan od IT stručnjaka.

Studentima u blokadi se u njihovim zahtevima pridružio i jedan broj zaposlenih u IT sektoru. Detalj sa protesta ispred Palate Srbija, 12. februar 2025.
Studentima u blokadi se u njihovim zahtevima pridružio i jedan broj zaposlenih u IT sektoru. Detalj sa protesta ispred Palate Srbija, 12. februar 2025.

Okupljeni su ispred Palate Srbija održali akciju 15 minuta tišine, time još jednom odajući počast poginulima u padu nadstrešnice.

Među transparentima koje su nosili učesnici protesta su oni na kojima piše: "IT blokada" i "Pozivamo na hrabrost".

Nesreća u Novom Sadu pokrenula je talas protesta širom Srbije. Građani gotovo svakodnevno protestuju u gradovima širom Srbije, a svakog dana se organizuju i akcije 15 minuta tišine.

Akcija 15 minuta tišine u organizaciji studenata u blokadi na raskrsnici Dobračine ulice i Cara Dušana u Beogradu, 12. februar 2025.
Akcija 15 minuta tišine u organizaciji studenata u blokadi na raskrsnici Dobračine ulice i Cara Dušana u Beogradu, 12. februar 2025.

Protekla dva meseca, proteste predvode studenti koji u blokadi drže više od 60 fakulteta u zemlji, tražeći pre svega utvrđivanje krivične i političke odgovornosti vlasti za nesreću. Njima se u blokadi pridružio i jedan broj srednjih škola.

Zahteve studenata u blokadi podržali su njihovi profesori, prosvetni radnici, advokati, poljoprivrednici, glumci i drugi građani.

Vlast, na čelu sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, tvrdi da su studentski zahtevi ispunjeni.

Studenti u blokadi su poručili da Vučić nije nadležan za ispunjavanje njihovih zahteva, da oni nisu ispunjeni i da nastavljaju proteste.

Više javno tužilaštvo u Novom Sadu je 30. decembra podiglo optužnicu protiv 13 ljudi, pod sumnjom na propuste u rekonstrukciji nadstrešnice.

Među optuženima su bivši ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić i njegova pomoćnica Anita Dimoski, kao i bivša direktorka javnog preduzeća "Infrastrukture železnice Srbije" Jelena Tanasković.

U pritvoru je 10 optuženih, Vesić je na slobodi, dok su Tanasković i Dimoski u kućnom pritvoru.
Novosadsko Više javno tužilaštvo je 3. februara saopštilo i da vrši provere da li je bilo korupcije tokom rekonstrukcije Železničke stanice.

XS
SM
MD
LG