Studenti koji su 11. februara ujutru iz Beograda krenuli peške ka Kragujevcu stigli su oko 21 sat u Sopot, gde će im biti prvo odmorište na putu ka najvećem gradu u centralnoj Srbiji, gde će se priključili svojim kolegama na protestu koji je najavljen na državni praznik Sretenje, 15. februara.
Istog dana put Kragujevca je iz Niša krenula i grupa sudenata koji su oko 18 časova stigli na svoje prvo odredište - Aleksinac.
Nakon marša dugog 50 kilometara, studene koji su krenuli iz Beograda su u Sopotu dočekali brojni meštani. U centru ovog mesta postavljeni su stolovi sa hranom i pićem za studente.
Kolona studenata krenula je 11. februara i iz Beograda ispred Farmaceutskog fakulteta odakle su ih ispratili zaposleni i jedan broj građana. Kolonu obezbeđuju redari i saobraćajna policija, javila je reporterka RSE.
Među njima su i studenti iz Novog Sada.
Tanja, studentkinja Biološkog fakulteta u Beogradu rekla je za RSE da veruje da će biti istrajni i dati sve od sebe da ovo prođe 'što toplije a ne što hladnije', da imaju kolektivni duh i isti cilj.
"Baš se zato akcija zove 'Sretnimo se na Sretenje', da jesmo zajednički u ovome, ta solidarnost, da niko od nas individualno nije sam, nego da imamo na koga da se oslonimo, da možemo zajedno da dovedemo do promena", navela je.
Ona je rekla da sve više ljudi ne samo da podržava studente nego i organuzuju svoje akcije mimo studentskih.
"To je prelepo videti da svi stojimo iza istih ciljeva, da imamo iste vrednosti, da gajimo nadu da ćemo da uspemo ove zahteve da ispunimo i na taj način otpočnemo, barem prvi korak da ka nekim većim promenama", poručila je ova studentkinja.
Prethodno je grupa studenata koji blokiraju rad svojih visokoškolskih ustanova iz Novog Sada 10. februara simbolično trčala do Beograda, kako bi odatle peške krenula ka Kragujevcu sa beogradskim studentima.
Više od 170 studenata koji su iz Niša krenuli peške do Kragujevca stiglo je 11. februara u Aleksinac nakon marša dugog 30 km. Tu će prenoćiti i narednog dana nastaviti marš ka Kragujevcu, najvećem gradu u centralnoj Srbiji, gde će se priključili svojim kolegama na protestu koji je najavljen na državni praznik Sretenje, 15. februara.
Doček u Aleksincu
Veliki broj građana Aleksinca dočekao je studente Univerziteta u Nišu, javlja novinarka Radija Slobodna Evropa sa lica mesta.
U gradu ih je dočekao transparent "Dobro nam došli, dragi naši studenti", a jedan broj građana je izneo hranu i vodu za studente-pešake.
Studenti će prenoćiti u sportskoj hali u Aleksincu, odakle će u sredu nastaviti put.
Nikola Mitrović, student Elektronskog fakulteta u Nišu, kaže za RSE da su niški studenti tokom celog marša do Aleksinca dobijali podršku lokalnih meštana.
"To nam je davalo snagu", kaže.
On dodaje da ga je na pešačenje do Kragujevca prvenstveno motivisala "borba za pravdu".
"Ne smemo da stanemo sada kada smo u ovolikom broju", kaže.
Jedna od studentkinja izjavila je za RSE da je za nju marš do Kragujevca "znači borbu za bolje sutra, za zdravu Srbiju i slobodu govora i mišljenja".
"Čini mi se da se već nazire cilj i da se već oseća boljitak u državi, jer smo vratili empatiju prema ljudima u našoj okolini, a to smo izgubili u poslednjih dvadesetak godina", rekla je ova studentkinja Građevinsko-arhitektonskog fakulteta u Nišu.
Studenti iz Niša krenuli su na put dug 151 kilometar. Poneli su hranu, vodu, šatore, opremu i zastave Srbije.
Premijer u ostavci zatražio da se studentima obezbedi smeštaj
Predsednik vlade Srbije u ostavci Miloš Vučević zatražio je 11. februara od ministarstva prosvete i nadležnih jedinica lokalne samouprave da studentima koji pešače od Beograda do Kragujevca obezbede smeštaj u objektima koja su u njihovoj nadležnosti.
U saopštenju vlade piše da je premijer u ostavci izjavio da ne želi da ulazi u razloge zbog čega deo studenata ide na protest, ali da niko ne treba da se smrzava.
"Imajući u vidu nisku spoljnu temperaturu, koja se dodatno spušta u noćnim satima, a pre svega imajući u vidu bezbednost i zdravlje studenata, naša je zajednička dužnost da im gde je to moguće obezbedimo smeštaj", rekao je Vučević.
Poziv studentima Univerziteta u Beogradu da dođu na protest kragujevački studenti su zvanično uputili 9. februara. To je učinilo pet studenata iz Kragujevca trčeći štafetni maraton dug 115 kilometara.
Tokom vikenda, na stoti dan od pada nadstrešnice u Novom Sadu, studenti su u više gradova Srbije organizovali blokade saobraćajnica i proteste, a njima se priključio i jedan broj građana.
Tragedija u Novom Sadu pokrenula je talas protesta širom Srbije. Proteste predvode studenti koji u blokadi drže više od 60 fakulteta u zemlji, tražeći pre svega utvrđivanje krivične i političke odgovornosti vlasti. Njima se u blokadi pridružio i jedan broj srednjih škola.
Zahteve studenata u blokadi podržali su njihovi profesori, prosvetni radnici, advokati, poljoprivrednici, glumci i drugi građani.
Vlast, na čelu sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, tvrdi da su studentski zahtevi ispunjeni.
Studenti u blokadi su poručili da Vučić nije nadležan za ispunjavanje njihovih zahteva, da oni nisu ispunjeni i da nastavljaju proteste.
Više javno tužilaštvo u Novom Sadu je 30. decembra podiglo optužnicu protiv 13 ljudi, pod sumnjom na propuste u rekonstrukciji nadstrešnice.
Među optuženima su bivši ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić i njegova pomoćnica Anita Dimoski, kao i bivša direktorka javnog preduzeća "Infrastrukture železnice Srbije" Jelena Tanasković.
U pritvoru je 10 optuženih, Vesić je na slobodi, dok su Tanasković i Dimoski u kućnom pritvoru.
Novosadsko Više javno tužilaštvo je 3. februara saopštilo i da vrši provere da li je bilo korupcije tokom rekonstrukcije Železničke stanice.