Grupa studenata Univerziteta u Novom Sadu u blokadi, koja je trčala štafetni maraton, stigla je 10. februara uveče do Studentskog trga u Beogradu, gde su kolegama studentima beogradskih fakulteta simbolično predali Ustav kao štafetu.
Učesnici štafetnog maratona sa 14 novosadskih fakulteta i Viših škola iz Beograda planiraju da zajedno sa studentima koji blokiraju beogradske fakultete krenu peške do Kragujevca, u centralnoj Srbiji, gde je 15. februara na državni praznik Sretenje planiran protest.
Novosadske studente, učesnike štafetnog maratona, na platou ispred Filozofskog fakulteta dočekale su kolege studenti beogradskog Univerziteta, uz aplauz i povike "Novi Sad, Novi Sad".
Kako je javila reporterka Radija Slobodna Evropa (RSE), pred njih je postavljen crveni tepih, a dodeljene su im i simbolične medalje.
Jovan Aleksić, student treće godine Akademije umetnosti u Novom Sadu, jedan od učesnika štafetnog maratona, rekao je za RSE da je ova akcija "samo jedan od koraka" da studenti dođu do cilja.
"Meni je srce govorilo da moram da idem u Beograd, meni je srce govorilo da moram da budem onamo gdje su oni koji su bili solidarni sa nama", rekao je Aleksić.
Dodao je da su studenti iz Novog Sada svojim činom želeli da kažu kolegama iz Beograda da "zajedno mogu sve".
"I tako ćemo i do Kragujevca i do svih dijelova ove zemlje. Pokazaćemo ljudima šta je pravda", poručio je Aleksić.
Start sa Železničke stanice u Novom Sadu
Startovali su simbolično sa Železničke stanice gde je 1. novembra poginulo 15, a teško povređeno dve osobe u obrušavanju nadstrešnice nedavno rekonstruisane stanične zgrade.
Pre polaska studenti su odali 15-minutnu poštu stradalima.
Jedan od studenata Jovan Bogić, koji je učestvovao u štafetnom trčanju, rekao je da su se "duže vreme" spremali na taj poduhvat.
"Spremali smo se na ovo, trčali, radili vežbe. Verujem da smo svi spremni. Ova prva deonica puta je nešto duža od šest kilometara. Ovaj prvi deo trče studenti Filozofskog fakulteta", kazao je Jovan Bogić.
Studentkinja Tanja Vidović je za RSE rekla da time žele da pošalju "poruku solidarnosti kolegama sa drugih univerziteta, a posebno studentima u Kragujevcu koji se spremaju za protest".
"Iz Novog Sada u toj akciji učestvuje približno 50 studenata. Taj poduhvat podrazumeva približno 150 kilometara šetnje", rekla je ona.
Prema najavama, udruženi novosadski i beogradski studenti nastavljaju put peške ka Kragujevcu, naglašavajući da tako zajedno lakše prelaze izazove.
Njihov dolazak u Kragujevac planiran je za petak uveče.
Paralelno sa štafetom, u sredu ujutro kreću i biciklisti iz Novog Sada koji će krenuti od Rektorata Univerziteta u Novom Sadu ka Beogradu, gde će stići istog dana popodne.
U četvrtak ujutru, na putu do Kragujevca, pridružiće im se i beogradski biciklisti.
Nesreća u Novom Sadu pokrenula je talas protesta širom Srbije. Protekla dva meseca, proteste predvode studenti koji u blokadi drže više od 60 fakulteta u zemlji, tražeći pre svega utvrđivanje krivične i političke odgovornosti vlasti za nesreću. Njima se u blokadi pridružio i jedan broj srednjih škola.
Zahteve studenata u blokadi podržali su njihovi profesori, prosvetni radnici, advokati, poljoprivrednici, glumci i drugi građani.
Vlast, na čelu sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, tvrdi da su studentski zahtevi ispunjeni.
Studenti u blokadi su poručili da Vučić nije nadležan za ispunjavanje njihovih zahteva, da oni nisu ispunjeni i da nastavljaju proteste.
Više javno tužilaštvo u Novom Sadu je 30. decembra podiglo optužnicu protiv 13 ljudi, pod sumnjom na propuste u rekonstrukciji nadstrešnice.
Među optuženima su bivši ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić i njegova pomoćnica Anita Dimoski, kao i bivša direktorka javnog preduzeća "Infrastrukture železnice Srbije" Jelena Tanasković.
U pritvoru je 10 optuženih, Vesić je na slobodi, dok su Tanasković i Dimoski u kućnom pritvoru.
Novosadsko Više javno tužilaštvo je 3. februara saopštilo i da vrši provere da li je bilo korupcije tokom rekonstrukcije Železničke stanice.