Dostupni linkovi

Španski socijalisti najavljuju 'novu eru' u Kataloniji posle loših izbornih rezultata separatista


Lider španske Socijalističke partije u Kataloniji Salvador Ila posle regionalnih izbora, 12. maj 2024.
Lider španske Socijalističke partije u Kataloniji Salvador Ila posle regionalnih izbora, 12. maj 2024.

Španski socijalisti osvojili su najveći deo glasova na izborima u Kataloniji, nanevši ozbiljan udarac separatistima koji više od decenije vladaju u bogatom severoistočnom regionu gde deo stanovništva i dalje sanja o nezavisnosti.

Socijalisti su, na osnovu 99 odsto prebrojanih glasova, dobili 42 mesta u regionalnom parlamentu sa 135 mesta, dok je tvrda separatistička partija Zajedno za Kataloniju na drugom mestu sa 35 mesta, a umerenija separatistička partija Republikanska levica Katalonije dobila 20 mesta.

Najveća opoziciona stranka u Španiji, konzervativna Narodna partija, takođe je imala dobar izborni dan, zabeleživši najveći porast od poslednjeg glasanja 2021. sa tri mesta na 15. Izlaznost je bila izrazito niska i iznosila je 58 odsto.

Separatističke vlasti su sprovele nezakoniti referendum o nezavisnosti 2017. i proglasile nezavisnost, što je izazvalo najgoru institucionalnu krizu Španije u više od 30 godina. Separatistički pokret nedavno je izgubio na energiji i jedinstvu.

Rezultat takođe predstavlja opravdanje kontroverzne politike španskog socijalističkog premijera Pedra Sančesa (Sanchez) da normalizuje odnose s Katalonijom, uključujući izdavanje pomilovanja za osude zbog pokreta za nezavisnost i, u skorije vreme, kontroverznu amnestiju.

Govoreći po završetku prebrojavanja glasova, lider socijalista u Kataloniji Salvadore Ila (Illa) je pozdravio "novu eru" za region. Ipak, s obzirom na to da nijedna stranka nema jasnu većinu i na duboke ideološke podele među njima, postoji rizik da će glasanje morati da se ponovi.

Separatističke partije nemaju potrebnih 68 mesta da bi mogle da formiraju koalicionu vladu.

S druge strane, socijalisti će takođe morati da sklope sporazum s nekom od partija koja se zalaže za nezavisnost, najverovatnije s Republikanskom levicom Katalonije, ali su separatističke stranke dosad odbijale svaki predlog da pomognu nacionalnoj vladajućoj stranci da upravlja Katalonijom.

Ila bi umesto toga mogao da pokuša da formira neortodoksni savez ne samo sa krajnje levičarskim Sumarom, koalicionim partnerom u nacionalnoj vladi, ali i s konzervativnom Narodnom partijom i krajnje desnim Voksom, sa kojima su socijalisti odavno rekli da neće pregovarati.

Lider Zajedno za Kataloniju Karles Pudždemon (Carles Puigdemont) rekao je da se njegova stranka dobro pokazala, ali da je odziv među separatističkim glasačima bio nizak, kao i da su bez dobrog rezultata drugih separatističkih partija njegove mogućnosti ograničene.

Pudždemon je pobegao iz Španije da bi izbegao krivično gonjenje posle neuspešnih pokušaja za otcepljenje i od tada je živeo u egzilu, vodeći svoju kampanju s juga Francuske.

Iako će mu biti dozvoljeno da se vrati kada zakon o amnestiji stupi na snagu, on se nadao da će posle snažnih rezultata na izborima ponovo biti izabran za lidera, otvarajući put trijumfalnom povratku.

Izvori: Reuters, AFP
XS
SM
MD
LG