Dostupni linkovi

Smijenjeni zamjenici ministara iz RS u Vijeću ministara BiH


Zasijedanje Zastupničkog doma Parlamenta Bosne i Hercegovine, Sarajevo.
Zasijedanje Zastupničkog doma Parlamenta Bosne i Hercegovine, Sarajevo.

Zastupnički dom Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine smijenio je troje zamjenika ministara u Vijeću ministara Bosne i Hercegovine na hitnoj sjednici 4. aprila.

Riječ je o zamjeniku ministra odbrane Aleksandru Goganoviću, zamjeniku ministra komunikacija i prometa Ognjenu Janjiću, te zamjenici ministrice civilnih poslova Marijane Mojić.

Goganović je član Saveza nezavisnih socijaldemokrata Milorada Dodika, Janjić iz stranke DEMOS, a Mojić iz Ujedinjene Srpske.

Inicijativu za smjenu podnijeli su zastupnici koji predstavljaju stranke okupljene oko Trojke( Socijaldemokratska partija, Narod i Pravda i Naša stranka).

U inicijativi se navodi da "koalicija oko SNSD-a na čelu s Miloradom Dodikom neustavnim djelovanjem narušava mir i sigurnost Bosne i Hercegovine i regiona."

"Inicijativa za smjenu je podnesena i zbog toga, jer su i oni bili uključeni u blokade EU puta i narušavanju stabilnosti i sigurnosti unutar BiH", kazao je na početku sjednice Zastupničkog doma jedan od potpisnika incijative, Nihad Omerović.

Zastupnički dom Parlamenta Bosne i Hercegovine glasao je 25. februara za smjenu ministra financija i trezora Srđana Amidžića i ministra vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Staše Košarca, kadrova Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) na čijem čelu je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.

Socijaldemokratska partija BiH (SDP), Narod i Pravda (NiP) i Naša stranka (NS), stranke sarajevske "Trojke", zatražile su 5. februara smjenu Košarca i Amidžića.

Smjenu ministara u BiH mora potvrditi i drugi, Dom naroda u kojem SNSD ima tri delegata u Klubu srpskog naroda i može bojkotom spriječiti održavanje sjednice na kojoj bi se smjena potvrdila.

"Trojka" je sa SNSD-om i Hrvatskom demokratskom zajednicom (HDZ) BiH formirala državnu vlast nakon izbora održanih u oktobru 2022. godine.

Formiranje i promjena državne vlasti u Bosni i Hercegovini složeni su procesi zbog ustavnog i institucionalnog uređenja, te specifične etničke podjele političkih funkcija.

Mandatara Vijeća ministara imenuje tročlano Predsjedništvo BiH, a prijedloge za ministre potvrđuje samo Zastupnički dom Parlamenta prostom većinom od 22 od ukupno 42 glasa.

Međutim, za smjenu bilo kojeg ministra, predsjedavajuće Vijeća ministara BiH ili cijele državne vlade potrebne su i opća i entitetska ili etnička većina u oba doma Parlamentarne skupštine BiH.

Ovaj mehanizam omogućava strankama, poput Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) i Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) BiH koje trenutno imaju po tri delegata u klubovima srpskog i hrvatskog naroda, blokiranje smjene predsjedavajuće ili svojih ministara bojkotom sjednice.

XS
SM
MD
LG