Dostupni linkovi

Ubrzanje evropskih integracija u fokusu Samita Procesa saradnje u Jugoistočnoj Evropi


Sastankak ministara vanjskih poslova SEECP, Skoplje, 13. juni 2024.
Sastankak ministara vanjskih poslova SEECP, Skoplje, 13. juni 2024.

Poruke za ubrzanje integracije Zapadnog Balkana u Evropsku uniju (EU), očuvanje mira i dobrosusjedskih odnosa, produbljivanje regionalne saradnje i približavanje zajedničkom evropskom tržištu, bile su u fokusu samita šefova država i vlada Procesa saradnje u jugoistočnoj Evropi (SEECP).

Samit je održan u četvrtak u Skoplju, u Sjevernoj Makedoniji, gdje su učesnici ocijenili dosadašnji rad ovog foruma, prije svega u "zatvaranju otvorenih pitanja, izgradnji međusobnog povjerenja i saradnje u postizanju zajedničkog cilja - zastave evropskog sindikata".

Na ovom regionalnom samitu učestvovali su predsjednik Albanije Bajram Begaj i predsjednik Crne Gore Jakov Milatović.

Crnogorski predsjednik je učestvovao u svojstvu bivše vodeće države sa Procesom saradnje u jugoistočnoj Evropi, dok je albanski predsjednik učestvovao u svojstvu budućeg predsjedavajućeg ovog regionalnog foruma.

"Imamo zajedničku odgovornost da doprinesemo održavanju mira u Evropi, izgradnji demokratskog, sigurnog i prosperitetnog kontinenta", rekla je makedonska predsjednica Gordana Siljanovska Davkova.

U daljoj saradnji sa državama važno je ubrzanje evropskih integracija i unapređenje regionalne saradnje, istakao je crnogorski predsjednik Jakov Milatović.

"Važno je da čvrsto ostanemo na putu demokratskog razvoja i vladavine prava, jer samo tako naša društva mogu napredovati u prilici koju nam pruža pametan entuzijazam i novi zamah koji imamo u Briselu za proširenje sindikata", rekao je Milatović.

Albanski predsjednik Bajram Begaj rekao je da će Albanija, kao sljedeći predsjednik, ostati proaktivna u podršci regionalnoj saradnji.

"Albanija će se fokusirati na niz prioriteta za članstvo u EU, ekonomsku stabilnost, zelenu i digitalnu agendu, turizam, kulturu", rekao je Begaj.

Među najvišim državnim zvaničnicima u Skoplju bila je i predsjednica Kosova Vjosa Osmani, kao i predsjednik Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović.

Artemis Malo i Bujar Osmani na konferenciji za novinare u Skoplju, 13. juna 2024.
Artemis Malo i Bujar Osmani na konferenciji za novinare u Skoplju, 13. juna 2024.

Ostale države bile su zastupljene na nivou predstavnika ministarstava inostranih poslova i ambasadora.

Među njima je bio i šef grčke diplomatije Jorgos Gerapetritis, što je ujedno i prvi susret visokog grčkog zvaničnika s novom makedonskom predsjednicom Gordanom Siljanovskom Davkovom, koja odbija da koristi naziv države Sjeverna Makedonija, što je izazvalo brojne reakcije u Atini.

Na Samitu su učestvovali i predstavnici Evropske unije; zamjenik direktora u Evropskoj službi za vanjske poslove EU Marko Makovec i predstavnica Evropske komisije Ana Veziroglu.

Prethodno je održan sastanak predstavnika ministarstava vanjskih poslova na kojem je razgovarano o "dobrosusjedskim odnosima, stabilnosti, bezbjednosti i saradnji u jugoistočnoj Evropi" i "težnji za integracijom u evroatlantske strukture".

Bujar Osmani, u svojstvu predsjedavajućeg Procesom saradnje u jugoistočnoj Evropi (SEECP) i aktuelni ministar vanjskih poslova Sjeverne Makedonije, sastao se sa zamjenicom ministra vanjskih poslova Grčke Aleksandrom Papadopoulos, s kojom su uglavnom razgovarali o evropskim integracijama i obavezama implementacije Prespanskog sporazuma.

"Razgovarali smo o posvećenosti dvije države ne samo implementaciji ovog sporazuma, već i podršci koju Atina daje našoj zemlji u procesu evropskih integracija. Prespanski sporazum je više od dogovora o pitanju imena. To je stub evropskih integracija i jačanja susjedstva između dvije zemlje", rekao je Osmani.

Dan prije ministarskog sastanka i Samita šefova država i vlada, u Skoplju je održan godišnji sastanak Vijeća za regionalnu saradnju (RCC), koji je izvršno tijelo Procesa saradnje u jugoistočnoj Evropi (SEECP).

Šef diplomatije Bujar Osmani je kraj jednogodišnjeg predsjedavanja ovim procesom opisao kao pobjedu diplomatije Sjeverne Makedonije jer je u srijedu u Skoplju postignut dogovor za sljedećeg generalnog sekretara Savjeta za regionalnu saradnju.

Funkciju će obavljati Amer Kapetanović iz Bosne i Hercegovine.

Proces saradnje u jugoistočnoj Evropi je inicijativa regionalne saradnje pokrenuta 1996. godine.

Ima za cilj jačanje dobrosusjedskih odnosa između zemalja Jugoistočne Evrope i transformaciju ovog regiona u područje mira, sigurnosti, stabilnosti i saradnje, sa glavnim ciljem pune integracije u evropske i evroatlantske strukture.

Zemlje članice SEECP-a su Kosovo, Albanija, Turska, Sjeverna Makedonija, Hrvatska, Crna Gora, Slovenija, Bugarska, Grčka, Moldavija, Rumunija, Bosna i Hercegovina i Srbija.

XS
SM
MD
LG