Dostupni linkovi

Iranski predsednik u poseti Damasku prvi put od početka rata u Siriji


Predsednik Irana Ebrahim Raisi rukuje se sa predsednikom Sirije Bašarom al-Asadom u Damasku, 3. maj 2023.
Predsednik Irana Ebrahim Raisi rukuje se sa predsednikom Sirije Bašarom al-Asadom u Damasku, 3. maj 2023.

Iranski predsednik Ebrahim Raisi sastao se u sredu, 3. maja, u Damasku sa kolegom Bašarom el Asadom u prvoj poseti iranskog šefa države od početka rata u Siriji 2011. godine.

Uz vojnu i ekonomsku podršku Irana i Rusije, Asad je povratio kontrolu nad većinom Sirije od pobunjenika koje su podržavale zemlje u regionu, podseća agencija Rojters.

Raisijeva poseta dolazi u trenutku kada Iran i regionalni rival Saudijska Arabija obnavljaju odnose nakon godina tenzija i dok arapske države koje su izbegavale Asada, uključujući Rijad, obnavljaju veze sa njegovom vladom.

Asad je, govoreći zajedno sa Raisijem, pozdravio "razvoj" veza između Teherana i Rijada.

Asad je takođe istakao značaj sastanaka zvaničnika Sirije, Turske, Rusije i Irana u Moskvi.

Rekao je da bi cilj trebalo da bude obezbeđivanje povlačenja "okupacionih snaga i zaustavljanje podrške terorističkim grupama" - što se očigledno odnosi na turske trupe u severnoj Siriji i njenu podršku sirijskim pobunjenicima.


Sirijski zvaničnici su u više navrata govorili da bilo kakav potez ka normalizaciji odnosa između Damaska i Ankare može doći tek nakon što Turska pristane da povuče hiljade vojnika koje je stacionirala na severozapadu Sirije pod kontrolom pobunjenika.

Predsednik Irana je pohvalio Siriju zbog otpora onome što je opisao kao pritisak SAD i suočavanja sa militantima kao što je Islamska država. "Iran će uvek stajati uz Siriju... i podržavati njen suverenitet“, rekao je on.

Raisi i Asad potpisali su sporazum o strateškoj saradnji, uključujući memorandum o razumevanju o saradnji u naftnoj industriji, javila je sirijska državna novinska agencija.

Asad je rekao da se nada da će ta poseta dati "snažan podsticaj" trgovini i investicijama.

Arapske zemlje koje su izolovale Siriju zbog njenog nasilnog gušenja protesta 2011. razvijaju mapu puta za okončanje 12-godišnjeg rata i reintegraciju Sirije u arapsko okrilje.

Obraćajući se proiranskom emiteru al-Maiadeen uoči posete, Raisi je rekao da će putovanje "konsolidovati i razviti" veze sa Sirijom i drugim saveznicima, uključujući libansku oružanu grupu Hezbolah, koja je takođe intervenisala u Siriji u Asadovo ime.

Iranske i sirijske zastave postavljene su u sredu na putu ka aerodromu u pripremi za dolazak Raisija i njegove delegacije, u kojoj su bili iranski ministri nafte, odbrane, spoljnih poslova i telekomunikacija.

Teheran je već snabdeo Asadovu vladu kreditnim linijama i dobio unosne poslovne ugovore, između ostalog, u telekomunikacijama i rudarskoj industriji.

Paralelno, Iran je postao vojno prisutniji u Siriji. Izraelski raketni napad na Damask u februaru ubio je iranske vojne stručnjake, a Teheran je iskoristio priliv pomoći nakon smrtonosnog februarskog zemljotresa da donese oružje, javlja agencija Rojters.

Asad nikada nije javno priznao da su iranske snage delovale u njegovo ime u građanskom ratu u Siriji, rekavši da Teheran ima samo vojne savetnike na terenu.

XS
SM
MD
LG