Ukrajinske snage se od avgusta bore da zadrže teritoriju koju su zauzele u ruskoj Kursk oblasti, u okviru prekograničnog upada koji je, uprkos nejasnim taktičkim ciljevima, iznenadio zapadne saveznike Kijeva, kao i Kremlj.
Sada je Kijev pokrenuo novu ofanzivu u Kursk, gde su ruske snage uz podršku severnokorejskih vojnika povratile više od polovine teritorije koju je Ukrajina zauzela.
Nije jasno zašto Ukrajina izvodi novi napad na Kursk i zašto sada. Ukrajina se muči na više lokacija duž linije fronta. U oružju je slabija od Rusije. Ima velikih problema da regrutuje i mobiliše dovoljno ljudi da popuni svoje oslabljene redove.
Zašto onda trošiti oskudne resurse na novu, možda uzaludnu ofanzivu? Cilj bi, kažu stručnjaci, mogao da bude promena narativa o skoro trogodišnjem ratu.
"Težište Ukrajine je podrška SAD. Svaki dobitak koji ostvari unutar Rusije otežaće novoj administraciji da rat nazove izgubljenim slučajem", rekao je Džon Nagl (John Nagl), profesor na Vojnom koledžu američke vojske.
Podizanje morala
Ukrajinske snage su ostvarile ograničen uspeh otkako su pokrenule novi napad 5. januara. I ostaje nejasno da li je u pitanju lažna operacija – osmišljena da povuče ruske snage s drugih mesta na frontu – ili deo veće kontraofanzive.
Upad Ukrajine u Kursk u avgustu viđen je kao pokušaj da se povuku ruske snage s istoka Ukrajine i uspori njihovo napredovanje.
Međutim, strategija Kijeva uglavnom nije bila uspešna pošto je Rusija davala prioritet napredovanju na istoku Ukrajine. Moskva je takođe dobila pomoć od Severne Koreje, koja je poslala oko 11.000 vojnika u Kursku oblast da podrže ruske snage.
Ruske trupe su nastavile da napreduju na istoku Ukrajine, zauzevši grad Vuhledar u oktobru. Sada su blizu zauzimanja Pokrovska, važnog logističkog čvorišta u Donjeckoj oblasti.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski branio je upad na Kursk. Međutim, vojni stručnjaci su doveli u pitanje taj potez.
"Ruski dobici u okolini Pokrovska su vojno značajni i imaju političku težinu; Kursk je od manjeg vojnog značaja", rekao je Nagl, penzionisani potpukovnik američke vojske.
Bez obzira na to, napredak u Kursku mogao bi podići ukrajinski moral i promeniti narativ na bojnom polju u kritičnom trenutku rata. Pesimizam je raste po pitanju šansi Ukrajine sa svakim novim gradom koji Rusija zauzme.
To bi takođe mogao biti udarac imidžu ruskog predsednika Vladimira Putina kao "snažnog čoveka koji brani Rusiju", rekao je Dejvid Silbi (David Silbey), profesor vojnih studija na Univerzitetu Kornel.
Tokom redovne velike godišnje konferenciji za novinare u kojoj učestvuje i javnosti u decembru, Putin je obećao da će proterati ukrajinske snage iz Kurske oblasti, iako nije izneo vremenski okvir.
Silbi je rekao da su šanse Ukrajine za uspeh u Kursku veće nego na snažno utvrđenom istočnom frontu. Rusija ne samo što je većinu svojih snaga rasporedila na istoku Ukrajine, već tamo ima i velike odbrambene linije.
"Ofanziva (na istoku Ukrajine) bi bila spora, verovatno s ograničenim uspehom i velikim gubicima, i oslabila bi ukrajinsku odbranu u toj oblasti. Ukrajinske jedinice se već jako troše na istoku Ukrajine i ne mislim da Zelenski to želi da ubrza", dodao je Silbi.
Ukrajina ima poteškoće da regrutuje vojnike, što dovodi do manjka ljudstva duž linije fronta od 1.000 kilometara. Nedostatak boraca, a ne oružja, sada je najveći problem za ukrajinske oružane snage, kažu stručnjaci.
Silbi je rekao da ne očekuje da će ukrajinska ofanziva na Kursk trajati dugo s obzirom na ograničenja u ljudstvu.
Pregovaračka pozicija
Eksperti kažu da bi cilj ukrajinske nove ofanzive u Kurskoj oblasti takođe mogao da bude jačanje pozicije Kijeva u budućim mirovnim pregovorima.
Nova operacija u Kursku se odvija samo dve nedelje pre nego što novoizabrani predsednik SAD Donald Tramp (Trump) stupi na dužnost. Tramp je obećao da će brzo okončati rat i ranije je zapretio da će smanjiti milijarde dolara vrednu američku vojnu pomoć Ukrajini.
Na konferenciji za novinare 7. januara, Tramp je rekao da se nada okončanju rata u roku od šest meseci. On je rekao da će biti "teško" posredovati u mirovnom sporazumu između Rusije i Ukrajine, ali je dodao da je odlučan da stvari "reše".
Tramp navodno nastoji da zamrzne sukob duž trenutne linije fronta, što znači da bi svaki dobitak bilo koje strane u međuvremenu ojačao njihove pregovaračke pozicije.
"Na neki način ovo vidim kao početnu salvu u mirovnim pregovorima, stavljajući Ukrajinu u dobru poziciju koliko god to može i omogućavajući joj više za trgovinu s Rusijom za pregovaračkim stolom", rekao je Silbi.