Dostupni linkovi

Severna Koreja u ustav unela status nuklearne sile


Severnokorejski lider Kim Džong Un na zasedanju Vrhovne narodne skupštine. Fortgorafiju je objavila 28. septembra 2023. severnokorejska novinska agencija KCNA.
Severnokorejski lider Kim Džong Un na zasedanju Vrhovne narodne skupštine. Fortgorafiju je objavila 28. septembra 2023. severnokorejska novinska agencija KCNA.

Severna Koreja je u svoj ustav unela status nuklearne sile, dok lider Kim Džong Un poziva na modernije atomsko oružje kako bi se zemlja suprotstavila pretnji iz SAD, javili su severnokorejski državni mediji u četvrtak, 28. septembra.

Uprkos međunarodnim sankcijama zbog programa nuklearnog naoružanja, Severna Koreja je ove godine izvela rekordan broj raketnih testova, ignorišući upozorenja SAD, Južne Koreje i drugih zemalja, navodi Agencija Frans pres (Agence France-Presse).

Diplomatski napori da se Pjongjang ubedi da odustane od atomskog arsenala su propali, a ustavna promena je usledila posle prošlogodišnje Kimove izjave da je Severna Koreja "nepovratno" postala država s nuklearnim oružjem.

"Politika izgradnje nuklearnih snaga postala je trajna kao osnovni zakon države koji niko ne može da krši", rekao je Kim na sastanku Vrhovne narodne skupštine, prenosi zvanična Korejska centralna novinska agencija.

Parlament Severne Koreje zasedao je u utorak i sredu.

Kim je rekao da je Severnoj Koreji potrebno nuklearno oružje da bi se suprotstavila egzistencijalnoj pretnji iz SAD i njenih saveznika.

SAD su "maksimizirale svoje nuklearne ratne pretnje" Severnoj Koreji nastavljanjem "velikih nuklearnih ratnih vežbi jasnog agresivnog karaktera i postavljanjem svojih strateških nuklearnih sredstava u blizini Korejskog poluostrva na trajnoj osnovi", rekao je on.

Kim je rekao da je nedavno pojačana bezbednosna saradnja Vašingtona, Seula i Tokija "najgora pretnja", zbog čega je za Severnu Koreju "veoma važno da ubrza modernizaciju nuklearnog oružja".

Severnokorejski lider je, prema državnoj agenciji, takođe "naglasio potrebu da se nastavi rad na eksponencijalnom jačanju proizvodnje nuklearnog oružja i diversifikaciji sredstava za nuklearni udar".

Japan je saopštio da je severnokorejski program atomskog oružja "apsolutno neprihvatljiv".

"Nuklearni i raketni razvoj Severne Koreje ugrožava mir i bezbednost naše zemlje i međunarodne zajednice", rekao je u četvrtak glavni sekretar japanske vlade Hirokazu Macuno u reagovanju na promenu severnokorejskog ustava.

Južna Koreja je navela da je njen specijalni predstavnik za pitanja mira i bezbednosti Korejskog poluostrva razgovarao sa američkim i japanskim kolegama i da su njih trojica "snažno osudila" ustavni amandman.

Oni su se saglasili da rade na stvaranju "okruženja u kojem Severna Koreja nema drugog izbora osim denuklearizacije", navodi se u saopštenju Ministarstva spoljnih poslova u Seulu.

Stručnjaci međutim kažu da su oslabljene šanse da se Severna Koreja ubedi da odustane od atomskog oružja posle unošenja u ustav statusa nuklearne sile.

Testovi naoružanja Severne Koreje ove godine uključivali su interkontinentalne balističke rakete, a njena vojska je ovog meseca sprovela, kako je navela, simulaciju "taktičkog nuklearnog napada".

Pjongjang je takođe dva puta ove godine bezuspešno pokušao da u orbitu pošalje vojni špijunski satelit.

Južna Koreja i SAD pojačale su bezbednosnu saradnju kao odgovor na aktivnosti Severne Koreje, uz velike zajedničke vežbe i trilateralne pomorske vežbe s Japanom.

Poslednji test oružja Severne Koreje za koji se zna – s dve balističke rakete kratkog dometa – sproveden je dok je Kim bio na putu da se sastane s predsednikom Vladimirom Putinom u Rusiji.

Kimova poseta Rusiji – njegov prvi odlazak u inostranstvu od pandemije korona virusa – podstakla je strahove na Zapadu da će Moskva i Pjongjang prkositi sankcijama i sklopiti sporazum o oružju.

Veruje se da je Rusija zainteresovana da kupi severnokorejsku municiju za potrebe rata u Ukrajini, dok Pjongjang želi rusku pomoć za svoje raketne i svemirske programe.

XS
SM
MD
LG