Dostupni linkovi

EU predlaže zabranu uvoza ruske nafte, sankcije za državne emitere


Predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen govori na konferenciji za medije iz Kijeva, 8. april 2022.
Predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen govori na konferenciji za medije iz Kijeva, 8. april 2022.

Predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen iznijela je detalje o šestom paketu sankcija za Rusiju oko kojeg će se postići dogovor u narednim danima.

Leyen je dala četiri različite vrste sankcija:

Ruska sirova nafta će biti ukinuta u roku od šest mjeseci, rekla je ona, a rafinirani proizvodi do kraja 2022. "Neće biti lako, ali jednostavno moramo to da uradimo", rekla je ona.

Visoki ruski vojni oficiri koji su počinili ratne zločine u Buči i Mariupolju će biti ciljani: "Znamo ko ste, nećete se izvući iz ovoga", rekla je Leyen.

Sberbanka, najveća ruska banka, biće isključena iz sistema SWIFT.

Tri velika državna emitera biće isključena iz kablovske mreže u Evropskoj uniji (EU), satelita ili interneta. Leyen ih je nazvala "pojačalom za Putinove laži".

EU se već sedmicama fokusirala na pitanje prestanka uvoza ruske nafte i gasa. Već su se obavezali da će smanjiti uvoz plina za dvije trećine do kraja 2022., a sada planiraju postepeno izbaciti sirovu naftu.

"Pobrinut ćemo se da postepeno izbacimo rusku naftu na uredan način", rekla je predsjednica Komisije.

Paket prvo moraju odobriti ambasadori EU, a trebao bi biti potpisan u narednih nekoliko dana.

Dvije države, Mađarska i Slovačka, vjerovatno će biti izuzete iz plana postupnog ukidanja jer se oslanjaju na rusku naftu.

Slovačka i Mađarska, trebale bi dobiti dodatnu godinu dana da pronađu alternativne dobavljače. Mađarski ministar vanjskih poslova Peter Szijjarto rekao je da Budimpešta ne može podržati paket u sadašnjem obliku, dok je slovački ministar ekonomije rekao da njegova zemlja želi trogodišnji prelazni period. Slovački ministar ekonomije Richard Sulik rekao je da će trebati godine da jedina rafinerija u zemlji, Slovnaft, pređe s ruske sirove na drugu vrstu nafte.

Češki premijer Petr Fiala rekao je da će također tražiti izuzeće od dvije do tri godine kako bi riješili probleme s kapacitetom plinovoda.

"Ako postoji bilo koja zemlja u Evropi koja će nastaviti da se protivi embargu na rusku naftu, imat će dobar razlog da se kaže da je ova zemlja saučesnik u zločinima koje je Rusija počinila na teritoriji Ukrajine", rekao je ukrajinski ministar vanjskih poslova Dmytro Kuleba u brifingu na društvenim mrežama.

Ruski uvoz čini 25 posto uvoza nafte u EU i glavni je izvor prihoda za Kremlj, ali nivo zavisnosti država varira.

Nema konsenzusa među 27 država članica u smanjenju korišćenja prirodnog gasa iz Rusije, energenta koji još nije pogođen EU sankcijama.

Izvor: BBC, Reuters

Preporučujemo

XS
SM
MD
LG