RTS je podneo krivičnu prijavu protiv NN lica koja se predstavljaju kao studenti u blokadi, a koji su od 14. aprila blokirali objekte RTS-a, pri čemu neprestano pozivaju druge građane da im se pridruže, saopštio je javni servis i zatražio reagovanje međunarodnih institucija.
U prijavi se navodi da je od 14. aprila onemogućen ulazak novinara i drugih zaposlenih, što za posledicu ima sprečavanje emitovanja televizijskog programa.
"Zaposleni su ugroženi u ovim nasilnim blokadama, jer im svaki ulazak u zgradu obezbeđuje policija, i tom prilikom su vređani, pljuvani i gurani ", preneo je RTS.
"Pored toga, na društvenim mrežama objavljeni su telefonski brojevi troje urednika, a pojedinim urednicima i novinarima su napravljene i distribuirane tzv. poternice, što za posledicu ima direktno ugrožavanje bezbednosti i života zaposlenih ", navodi Javni medijski servis.
RTS je zatražio da se identifikuju svi učionici ovih dela i da se protiv njih pokrene krivični postupak.
"RTS je zatražio i hitnu reakciju predsednice Evropske komisije, predstavnika OEBS-a u Srbiji, Generalnog direktorata za susedstvo i pregovore o proširenju Srbije, ODHIR-a. Obratio se i međunarodnim organizacijama za zaštitu novinara i evropskom udruženju javnih servisa", navodi se na sajtu javnog servisa.
Beogradski i novosadski studenti su u koordinisanoj akciji od 14. aprila uvečer počeli s blokadom zgrade Radio televizije Srbije (RTS) i Radio televizije Vojvodine (RTV) tvrdeći da javni medijski servisi ne izveštavaju objektivno o njihovim protestima.
Tokom blokade, RTS prilagođava programsku šemu, a uredništvo tog medija više puta je pozvalo na prekid blokade.
Beogradski i novosadski studenti su se i 10. marta uveče nenajavljeno okupili ispred medijskih javnih servisa i blokirali sve ulaze, tražeći objektivno izveštavanje o protestima.
Studenti u blokadi već mesecima protestuju zahtevajući odgovornost za pad betonske nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu 1. novembra prošle godine, koja je usmrtila 16 osoba.